fbpx
Katergo a Livadaki beach – Folegandros
Print Friendly, PDF & Email

Vybíráte svoji dovolenou podle krásných pláží? Ano? Já to tušil :) Jsem totiž úplně stejný a v tomto článku bych vám rád ukázal dvě smaragdové krásky kykladského ostrova Folegandros. Jen za 2 hodiny plavby ze Santorini můžete objevit tuto romantickou a přitom stále klidnou destinaci! V uličkách městečka Chora bychom klidně strávili půlku svého života, ale dneska jsme dostali chuť na koupání! Žádné ležení na lehátku nás přitom nečeká. Obujeme trekové boty, přibalíme trekové hole, dáme si 6 až 8 litrů vody do batohu, vše uvážeme na rám čtyřkolky a frčíme na výchozí souřadnice 36.599893, 24.940945. Odtud pošlapeme hezky po svých vstříc sluníčku a zážitkům! Že se vám nechce nebo z nějakých důvodů po svých nemůžete? Nevadí, na obě pláže Katergo beach i Livadaki beach jezdí v turistické sezoně výletní lodě.

Katergo beach – Folegandros

„Folegandros? kde to je? … ach jo! Tam české cestovky nejezdí a neumíme dobře anglicky, tenhle výlet u nás zatím nehrozí… Vybereme letos ještě Kefalonii, jo?“

Pláž Katergo beach, právem nazývanou jako nejkrásnější na ostrově Folegandros, jsem poprvé zahlídl na fotkách u kamaráda Dana. Tehdy mi padla brada, smutně jsem zamáčkl slzu v oku, polkl velkou slinu a posteskl si, že tuhle krásku v životě neuvidím :( Během následující dovolené na ostrově Kefalonia jsme zkusili zajet do přístavu v Sami, kde ze mě vypadla jedna anglická věta, že bych si chtěl koupit zpáteční jízdenku na Ithaku.

Plníme si své sny

Sebrali jsme všechnu svoji chabou odvahu se znalostmi slovíček HELLO – YES – NO, odpluli na jeden den po své ose mimo hlavní ostrov a tam se to kamarádi stalo! Zamiloval jsem se do individuálních cest po našem Řecku! Následující rok jsme měli jasno a vybrali jsme Santorini! Proč? Protože jsme mohli podniknout na pár dní svůj sen a vyrazit na Folegandros a Milos! Místa, která byla pro nás zcela nedostupná, byla najednou na dosah ruky… A tak jupí jupí jééé, vyrážíme na Katergo!

Pěšky na Katergo

Křišťálově čistou vodu smaragdových barev skrývá JV cíp ostrova za osadou Livadi. Pokud hledáte únik z rušných momentů našich životů, doporučujeme vyrazit na pláž pěšky. Jen v tento moment máte šanci si ji užít v plné své kráse a možná tu budete mít romantickou idylku ve dvou (za nás to bylo asi v osmi :D). Dokud můžeme chodit, slouží nám zdraví a pláž je dostupná ze souše jakoukoliv kozí stezkou, vždy volíme tuto pěší variantu.

Na Katergu nejsou žádné slunečníky, lehátka, ani stromy. Proto si přibalte sebou hodně vody a krém proti slunci. Asfaltová cesta vede podél moře od přístavu Karavostasis až do malinké osady Livadi (viz. mapa níže). Zde zaparkujete svého motorového miláčka a následujete vyšlapanou kozí stezku, která směřuje na horizont kopce. Za necelých 30 min pohodové chůze se ocitnete nad pláží Katergo beach, kde si vychutnáte opravdu jedinečný výhled, který nikdo z lodního výletu neuvidí!

Dolů na pláž vede hned několik cestiček, které traverzují sem a tam na hraně prudkého kopce. Všechny vedou k jedné jediné cestičce, která vás dovede na pláž. V prudkém kopci buďte hodně opatrní, aby jste neuklouzli. Pokud máte dobrou obuv a nemáte zdravotní problémy s chůzí v terénu, bude pro vás tento výlet celkem jednoduchý. Pláž je oblázková a hodně široká, takže tu budete mít určitě hodně soukromí.

Mapa výletu na pláž Katergo


Livadaki beach

Překrásnou bílou pláž, proslulou zejména díky svému bohatému podmořskému životu, najdeme západně od Chory poblíž vesnice Ano Meria. Jmenuje se Livadaki beach a každý, kdo miluje šnorchlování a potápění, ji opravdu nesmí vynechat. Na Livadaki se můžete rychle dopravit výletní lodí ze zátoky v Angali nebo opět zvolit mnohem zajímavější pěší tůru. Tentokrát delší a náročnější než na pláž Katergo!

Znovu počítejte s tím, že nikde na treku není pitná voda a v horkém dni se cesta pohybuje kolem 45 minut směrem dolů na pláž a kolem 60 minut zpátky nahoru k autu. Počítáno spíše rychlejší chůzí :) Náš dnešní výlet začínáme v Choře, kdy se pouštíme na čtyřkolce po asfaltové silnici směrem na západ. Vystoupáme do vesnice Ano Meria a než ji celou projedeme (je opravdu hodně dlouhá), potkáváme místní farmáře, kteří za pomoci jejich oslíků sváží seno z polí. Kousek za vesničkou uvidíme po levé straně odbočku s cedulí Livadaki. Parkujeme tedy čtyřkolového oře na kraji silnice a pouštíme se kozí stezkou dolů z kopce směrem k bílé kapličce. V dáli na obzoru můžete zahlídnout malý bílý maják Aspropunta a těsně před ním v zátoce se skrývá náš dnešní cíl…

Pěšky na Livadaki

Na cestu vyrážíme něco po 10. hodině dopoledne. Sluníčko se do nás začíná pěkně opírat a očekáváme, že cesta zpět do kopce bude hodně úmorná. Ale dolů nám to krásně utíká. Stezka nabízí mnoho výhledů na široké moře a vaše oči se vůbec nenudí. Před námi se vydal na stezku ještě jeden mladý pár. Holka má na nohou jen žabky a tak je předbíháme v první zatáčce. Trochu si klepeme na čelo, ale každý jsme holt z jiného těsta :) Nakonec to oba taky zvládli, ale my jsme si do té doby mohli užít Livadaki jen pro sebe.

Jenže já jsem zase trochu jiný blázen a teď si bude klepat na čelo úplně každý :D Moc se po pláži nerozhlídnu a říkám, že se musím vydat směrem k majáku, protože odtud má být hezký výhled na pláž. Hrnu se tedy do vyschlého koryta potoka a šplhám bůhvíkam v domnění, že ten kopec prostě musím nějak přejít… Místo toho, abych si užíval relaxování na pláži, tak pro jednu fotku lezu přímo někam do prdele :D No po nějaké době jsem tam opravdu došplhal, udělal jsem jednu fotku na památku a naštvaný se vracím na pláž.

Peťule si tu pěkně lenoší na dece a fotí ještěrky, které ji krásně pózují před objektivem. Jdu se po svém zcela absurdním výkonu zchladit do moře a v tom uvidím krásnou stezku, která vede přímo z pláže po hraně skály k majáku :D No jo, stačilo se prvně pořádně podívat, Zdendo! Na Livadaki si pak užíváme úžasného koupání v křišťálové vodě až do té doby, než nám tu zatroubí výletní loď. Desítky lidí začnou z lodi skákat do vody a pokřikují jeden přes druhého. V ten moment je čas zvednout naše kotvy a v tom největším vedru se vydat na zpáteční cestu. Užít si klidného pozdního odpoledne zpět do Chory.

Mapa výletu na pláž Livadaki

Potápění na ostrově Folegandros

Pokud se rádi potápíte, určitě navštivte tento článek: Skuba diving at Folegandros
skrývá se tu pod hladinou opravdový ráj…

Folegandros skrývá bohatý podmořský život! Foto použito z agreekadventure.com

Ubytování na ostrově Folegandros

Inspirovali jsme Tě k výletu? Vyber termín, klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování na Folegandru přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x