fbpx
Kimolos – poznávací výlet z Milosu
Print Friendly, PDF & Email

Kimolos je maličký kykladský ostrov s malebnou atmosférou. Zachovává si svůj tradiční ráz, má úžasné pláže a okouzlující architekturu hlavního městečka Chorio. Řekněme si ale rovnou – Kimolos není ostrov, na němž byste měli strávit 7 nebo 10 dní, pokud tedy netoužíte celou dovolenou ležet na jednom místě na jedné pláži. Je to ale skvělé místo na poznávání – na jednodenní nebo dvoudenní výlet, dostanete se na sem rychle a levně trajektem z ostrova Milos. A společně oba ostrovy aktuálně nabízejí jednu s nejžhavějších alternativních destinací v Řecku!

Ostrov Kimolos

Kimolos je podle posledního sčítání domovem zhruba devíti set lidí, jeho populace tedy nečiní ani pětinu obyvatel jeho většího správního brášky, Milosu. Téměř všichni obyvatelé ostrova žijí v hlavním městě, zdobné a v prudkém kopci vystavěné Choře. Město je svým půdorysem hodně roztahané do všech stran a jeho aglomerace tak začíná už na břehu přístavu, nazývaného Psathi.

Plavba na ostrov Kimolos

Nejsnadnější spojení je z přístavu Polonia na severovýchodním cípu Milosu. Trajekt nesoucí jméno patronky ostrova Osia Methodia spojuje oba ostrovy po celý rok a pluje několikrát denně, vozí totiž dospělé do zaměstnání a děti do škol. Lodní lístek vyjde dospělou osobu na pouhé 2,40€, přeprava auta stojí 9,60€, skútru 1,90€ a elektrokoloběžky a kola vozí dokonce zdarma. Plavba na Kimolos trvá okolo půl hodiny a k sezení lze využít horní palubu anebo krytý vnitřek.

Chorio – Chora

Chorio (neboli Chora) je hlavním městečkem ostrova Kimolos, která se nachází na úpatí kopce Xaplovouni. V Choriu můžete obdivovat, podobně jako jinde na Kykladách, typické kykladské kamenné domy, úzké dlážděné uličky a všude převládající pocit „jedinečného kouzla“. Nejlepším rysem Choria je jeho tradiční architektura: bílé čisté domy s modrými okny a květinovými dvorky, které jsou postaveny kolem středu starého benátského hradu.

Hrad má dvě části: Messa Kastro neboli Vnitřní hrad a Exo Kastro neboli Vnější hrad. Jsou také známé jako Palio Horio nebo Stará vesnice a Neo Horio nebo Nová vesnice. V Messa Kastro mají vnější zdi domů střílny pro okna, které tvoří obrannou zeď.

V Choriu se nachází archeologické muzeum a některé významné kostely ze 16. století. Zřícenina benátského hradu v Choriu se nachází na nejvyšším místě ostrova. Tento opevněný hrad postavil Marco Sanudo v 16. století.

Skiadi – největší hřib je z kamene

Největší atrakcí celého ostrova Kimolos je bezpochyby skalní útvar připomínající velký hřib – Skiadi. Místo je poměrně snadno dostupné, počítejte však že motorizovaně se až k němu nedostanete. Prvních 5 km z přístavu až nad město vede po asfaltových, betonových a později prašných ale dobře průjezdných cestách. Orientace především na kraji Chory je dosti obtížná, nespoléhejte se na vlastní intuici a raději zapněte na chvíli navigaci, slepých odboček je tu hodně. Poslední úsek v délce 1,5 km vede po dobře značené cestičce, prašné a později skalní. Cestou minete několik menších domků, sloužících nejspíše jen sezónně při sběru oliv. Velký kamenný hříbek je vidět z dálky, je od něj nádherný výhled i na Milos a počítejte s tím že v tomhle místě často velmi silně fučí. Procházku na Skiadi zvládnou všichni, malí i ti starší.

Pláže Kimolosu

Na ostrově není mnoho míst ke koupání, a tak Kimolos ve srovnání s Milosem a jeho více než 70 plážemi bude vždy více lákat spíše příznivce architektury a horských procházek. Na západní straně ostrova, přibližně 5 km z přístavu (malá zvláštnost, skoro vše co na ostrově navštívíte, leží ve vzdálenosti 5 km), je hezká pláž Mavrospília. Jak název napovídá, naleznete tu několik jeskyní a v porovnání s bělostnými útvary miloského Sarakinika anebo Kleftika jsou opravdu tmavšího odstínu.
Na jihu, při plavbě trajektem z Milosu dobře viditelné, jsou pláže Aliki a Bonatsa (Μπονάτσα). Daleko hezčím místem je Prassa na východním pobřeží, sevřená zátoka na dohled od maličkého neobydleného ostrova Prasonísi. Bělostný písek, ikonická plážová knihovna zhotovená z přídě lodi, několik barů a velmi dobře hodnocená nedaleká restaurace servírující speciality jako například kaviár z mořských ježků jsou zárukou, že tahle část ostrova se bude líbit každému. My však máme pro vás ještě jeden tip.

Syrmata a skály Kimolosu

Podle nás to nejhezčí místo Kimolosu je doslova za rohem od přístavu a fotografii z tohohle místa už patrně viděl nevědomky každý, kdo se o Kyklády trochu zajímá. Pěšky se sem dostane každý, kdo zvládne ujít necelý kilometr z přístavu přes malý kopec. Nejblíže přístavu je pláž Rema. Na její pravé straně uvidíte velké skalní okno, podobné miloskému Gerontas. Budete-li pokračovat po břehu moře podél skal, minete několik pestrobarevných garáží (syrmata), kde Řekové bydlí anebo ukrývají své čluny, až se dostanete právě k místu z fotografie.

Roztomilý domeček vystavěný do skály je od pevniny oddělen krátkou lávkou, z pravé strany je další lákadlo pro objektivy – skalní branka, odkud lze pozorovat i lodě připlouvající do přístavu.
Pokračujme po břehu ještě kousek, prokličkujme kolem otevřených garáží, po mnohých do skály vytesaných schodech, překročme několik lan vyvazujících rybářské loďky a za dvěma třemi menšími zátokami objevíme ráj – bílé vápencové skály, lákající k lenošení i k vykoupání v dokonale modré vodě. Teprve v tomto místě (mapy jej označují jako pláž Karras, ale písek tu nikde nečekejte) kontrast modré a bílé dosahuje neopakovatelného stupně, a to jsme z Kyklád a našeho domovského Milosu už zvyklí na mnohé. Tak příjemné koupání!

České ubytování v Milos Village

Nabízíme ubytování v klidné části ostrova Milos, na kraji vesnice Triovasálos s veškerou vybaveností (restaurace, supermarkety, autobusová zastávka, muzea, docházková vzdálenost na západy slunce) ale přitom s dohledem na moře. Situované do vnitrobloku, kde vás nikdo nebude rušit a kde se skvěle spí, vaše děti jsou v bezpečí před auty a mohou si třeba hrát na dvorku. Kuchyně v apartmánu i ve studiu je vybavena vším potřebným, naleznete tu ledničku, vařič, digestoř, troubu, kávovar, dostatek nádobí. Klimatizace je u nás vždy zdarma. Pohodlná postel a soukromá koupelna jsou samozřejmostí.

Milos village - české ubytování u Pavla

Benefity: Máte nás k dispozici od nákupu letenek až po denní plánování aktivit na ostrově. Na Milosu žijeme a budeme se o vás v průběhu vaší dovolené starat. Nevadí, pokud nemluvíte cizím jazykem, potřebnou komunikaci obstaráme za vás. Seženeme mapu, poradíme co určitě nevynechat, kde je klidné moře anebo kde naopak mohou být vlny, kde mají nejlepší zmrzlinu a kde si dát kykladské speciality (třeba šneky v rajčatové omáčce nebo těstoviny s kaviárem z mořských ježků). Nebudete bydlet v hotelovém komplexu, ale v autentickém prostředí řecké vesnice, kde lze nahlédnout pod pokličku všedního a přeci tak krásného života. Budeme vašimi průvodci pokud nás budete potřebovat, ale nebudete o nás ani vědět, když nechcete být rušeni.

Milos village - české ubytování u Pavla

Ubytování přímo na ostrově Kimolos

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
22/02/2023 20:21

Na Kimolosu jsme byli před dvěma lety, děkuji za možnost vrátit se tam ve vašem článku. Ostrov rozhodně stojí za povšimnutí.

IMG_20210908_161813.jpg
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x