fbpx
Gerontas – dobře skrytý poklad ostrova Milos
Print Friendly, PDF & Email

Gerontas (Παραλία Γέροντας) je jedním z nejvzdálenějších míst ostrova Milos. Pláž s unikátně tmavým pískem a velkou kamennou bránou! Nedotčený, skrytý poklad s divokou přírodní krásou. Ne náhodou většina lodí při okružní plavbě kolem ostrova zastavuje právě tady. Davu turistů a hluku se tu však bát nemusíte...

Jak se dostat k pláži Gerontas

Místo nazvané Gerontas se nachází na západní polovině ostrova Milos na jeho jižním pobřeží, vodní cestou velmi blízko vyhlášeného jeskynního komplexu Kleftiko. Dá se k němu dostat po souši, a ačkoliv v těchto místech běžně potkáváme i vozítka typu Citigo, řidičům doporučujeme v místech, kde za Kiposem končí asfaltka, výrazně odlehčit nohu z plynu. Relativně široká zpevněná cesta je sice udusaná koly těžkých nákladních aut, zejména na jaře ale může být vinou prudkých dešťů povrch vozovky značně vymletý.

Začátek stezky nedaleko dolu

Dobře značené parkoviště nad Gerontas je 21 km od našeho domku (18 km z přístavu Adamas) a počítejte s 40 minutami jízdy, z toho závěrečných 5,5km právě po prašné hrbolaté cestě. A řekněme si rovnou, autem se až k pláži nedostanete, posledních zhruba 600 metrů musíme po svých. Hned vedle parkoviště začíná stezka, zahrazená závorou. Nemusíme se bát vstupu a nelekněme se ani velkého dolu firmy LAVA, ke kterému nás cesta vede. V dnešní době je již zavřený (těžil se tu prý pucolán) a ačkoliv je do něj vstup z důvodů bezpečnosti zakázán, ke Gerontas se dostaneme aniž bychom cokoliv porušovali.

Po zhruba 300 metrech totiž dorazíme k pomalované cisterně s vodou, od níž je krásnou plechovou cedulí značena doleva odbočka k pláži. Do dolu tedy vůbec nedojdeme. Pro dobrodruhy určitě škoda, věřme alespoň, že jednoho dne i tohle místo bude veřejnosti zpřístupněno.


Sestup k moři není dlouhý, ale cestička vede z větší části strouhou kterou při deštích vymílá voda, buďte proto opatrní aby se vám nesmekla noha. Poslední úsek se skládá z hodně vysokých nepravidelných terénních schodů. Gerontas určitě nedoporučuji nikomu, kdo má nemocné nohy, na Milosu je nespočet lépe dostupných míst.

Pláž Gerontas na ostrově Milos

Trocha námahy za to ale stojí, už při sestupu se před námi otevírá unikátní zátoka, na jejímž levém kraji se ve skalách ukrývá velká jeskyně (dá se tam snadno doplavat). Ještě viditelnější je pravý okraj pláže s velkým kamenným obloukem sestupujícím až do vody. Skála tu tvoří obří bránu nad mořem, a pokud jí budete proplavávat, vezměte si potápěčské brýle, skaliska bývají plná pestrobarevných rybiček.

Ačkoliv jižní pobřeží Milosu bývá klidné, a kromě dní s opravdu ostrým jižním větrem tu vlny nečekejte, na Gerontas je to naopak. Docela často jsme tu zažili fajn vlny, v kterých se dá dobře řádit. Vstup do vody je na rozdíl od většiny miloských pláží prudší, voda tu modeluje ostrý schod z písku, jenž se pod našimi kroky nádherně sesouvá až do moře. Moře je dokonale čisté, a v zálivu dál od břehu se nachází hned několik z vody vyčnívajících kamenů, na něž lze snadno vylézt a (z malé výšky) si pak zaskákat.

Pokud na Gerontas vyrazíte brzy dopoledne, budete tu patrně úplně sami, a to může být pro mnoho návštěvníků vhodnou příležitostí odložit plavky. První lodě z jižních pláží Agia Kiriaki, Kipos a Provatas připlouvají až kolem jedenácté. Jejich osazenstvo vyskáče do vody, chvíli se plácá kolem lodi, v bráně a ti nejrychlejší i u jeskyně, a za pár minut se ozve signál, všichni překotně vyšplhají zpět na palubu, a loď pokračuje na Kleftiku anebo v případě celého okruhu dál podél pobřeží k přístavu.
Pláž Gerontas jednoznačně doporučuji navštívit dopoledne, protože v odpoledních hodinách je slunce z pláže brzy pryč.

Mapa výletu na Gerontas

Ubytování v Milos Village

Nabízíme ubytování v klidné části ostrova, na kraji vesnice Triovasálos s veškerou vybaveností (restaurace, supermarkety, autobusová zastávka, muzea, docházková vzdálenost na západy slunce) ale přitom s dohledem na moře. Situované do vnitrobloku, kde vás nikdo nebude rušit a kde se skvěle spí, vaše děti jsou v bezpečí před auty a mohou si třeba hrát na dvorku. Kuchyně v apartmánu i ve studiu je vybavena vším potřebným, naleznete tu ledničku, vařič, digestoř, troubu, kávovar, dostatek nádobí. Klimatizace je u nás vždy zdarma. Pohodlná postel a soukromá koupelna jsou samozřejmostí.

Benefity: Máte nás k dispozici od nákupu letenek až po denní plánování aktivit na ostrově. Na Milosu žijeme a budeme se o vás v průběhu vaší dovolené starat. Nevadí, pokud nemluvíte cizím jazykem, potřebnou komunikaci obstaráme za vás. Seženeme mapu, poradíme co určitě nevynechat, kde je klidné moře anebo kde naopak mohou být vlny, kde mají nejlepší zmrzlinu a kde si dát kykladské speciality (třeba šneky v rajčatové omáčce nebo těstoviny s kaviárem z mořských ježků). Nebudete bydlet v hotelovém komplexu, ale v autentickém prostředí řecké vesnice, kde lze nahlédnout pod pokličku všedního a přeci tak krásného života. Budeme vašimi průvodci pokud nás budete potřebovat, ale nebudete o nás ani vědět, když nechcete být rušeni.

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x