fbpx
Amorgos – ostrov s Magickou hlubinou
Print Friendly, PDF & Email

Tisíce let odolává silnému větru, obklopen nekonečně modrou hlubinou. Zpovzdálí sleduje naše životy v každodenním stresu a boji s časem. Zasažen obřím zemětřesením i devastujicím požárem. Strmé útesy na severu přechází v hornatý pás s desítkami turistických stezek, horolezeckých stěn, s pozůstatky středověkých hradů a starých mlýnů. Klášter Hozoviotissa, přikovaný v kolmé stěně stovky metrů nad mořem řadíme mezi největší klenoty řeckých ostrovů. Pláže omývané křišťálovou vodou, které se velmi rychle propadají do Magické hlubiny. Ostrov ve tvaru mořského koníka, který na východě dohlíží na motýla z Dodekanés. Říkají mu AMORGOS…

Amorgos – mořský koník na okraji Kyklád

Amorgos je nejvýchodnějším ostrovem Kyklád, leží 220 km JV od Athén. Na délku má jen 30 km, od 2,5 do 8 km na šířku a jeho pobřeží čítá okolo 115 km. Mezi jeho sousední ostrovy patří na západě větrný Naxos se skupinkou pidi ostrůvků „Malé Kyklády“, na jihu Santorini s Anafi a na východě ostrov ve tvaru motýla Astypalea. Pobřeží Amorgosu dominují vysoké skalní útesy, které v některých místech překonávají výšku přes 700 m. Nejvyšším bodem je vrchol Krikelos s 823 m n.m.

V roce 1956 zasáhlo Amorgos ničivé zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály! To kromě škody na budovách vytvořilo praskliny ve skalách a zničilo mnoho vodních pramenů. V dnešní době zde nenajdete jedinou řeku, pouze v období velkých dešťů stéká voda z hor vymletými koryty do moře. Mezi ty největší patří Varsamitis jižně od přístavu Katapola a Araklos s vodopádem Drys nedaleko Lagada. Zemětřesení zničilo úrodné oblasti, které přišly o vodu a to mělo velký vliv třeba na produkci ovoce. Aby toho nebylo málo, už v roce 1835 přišel Amorgos i o svůj největší les, když v oblasti kolem hory Krikelos vypukl rozsáhlý požár, který se šířil po svazích hory 20 dní! Přes všechny zmíněné útrapy roste na Amorgu relativně hodně květeny a aromatických porostů. Zejména na jaře kouzlí místní flora všemi barvami, které „blednou“ s příchodem dlouhotrvajícího sucha a letního počasí.

První historické zmínky sahají až do období neolitu (4500 – 3000 let před n.l.) a ranného kykládského období (3000 – 2000 let před n.l.), kdy byl ostrov důležitým centrem s kontakty na Krétě a v Tróji. V 10. až 8. století před n.l. postavili osadníci z Naxu mohutný hrad Arkesini v jižní části Amorgosu. O další století později si osadníci z Milétu vybrali pro změnu oblast Vigla na severu a lidé ze Samu osídlili město Minoa, nedaleko nynějšího přístavu v Katapola.

Chora – Panaghia Hozoviotissa – Aghia Anna

Amorgos_Chora_mapTři nejvyhledávanější lokality nacházíme v samotném středu ostrova, jen 5 kiláků nad přístavem Katapola. Tím prvním je hlavní městečko Chora (320 m n.m.). Ano, městečko, se kterým se setkáváme všude po Kykládách ;) Chora Amorgosu byla osídlena v 9. stol. n.l. Během benátského období byly vystavěny kolem skály (Kastra) typické bílé domky, které údajně skrývají tajné chodby vedoucí k hradu. Součástí Kastra je kostelík Aghios Georgios, odkud se nabízí impozantní výhled při západu slunce směrem na ostrovy Naxos, Keros a Koufonissi.

Uličky pod hradem plnily důležitou roli při obraně rodné hroudy. Jsou tak úzké a komplikované, aby mohly zmást případné dobyvatele – nejčastěji piráty. V Choře dnes na piráty nenarazíte, naopak se tu rozmnožily kafenia, obchůdky, taverny a nesmí chybět rovněž policejní stanice, vysoká škola, lékař, heliport, pošta, pekárna a samozřejmě několik apartmánů, kde můžete složit hlavu. Nad Chorou vyražte na prohlídku pozůstatků vodních cisteren a několika mlýnů.

Jen dva kiláky za Chorou se skrývá největší klenot Amorgosu a jeden z TOP zážitků na řeckých ostrovech – Panaghia Hozoviotissa! Když budete klesat po asfaltce dále k moři, ocitnete se před kaplí Aghia Anna s oblíbenou pláží. Právě zde natáčel Luc Besson kultovní film Magická hlubina s Jean Renem v hlavní roli. Výlet po stopách filmu „The Big Blue“ si zcela jistě zaslouží samostatný článek, který naleznete přímo zde.

Invalid Displayed Gallery

Z turistických stezek, přes potápění až k horolezectví…

amorgos_diving_centerPatříte k aktivním turistům? Pak by jste měli při vašich toulkách po Kykládách zaostřit právě na Amorgos. Jeho vysoké hory vás zlákají desítkami turistických stezek, panoramatickými výhledy na okolní ostrovy, odlehlými kostelíky, pozůstatky vesnic a nespočtem alternativních cest za velkým dobrodružstvím, kterým nepohrdnou ani největší dobrodruzi.

Třeba oblíbená stezka č. 5 z vesnice Lagada na Stavros nabízí tři neznačená pokračování… Můžete se vydat na nejvyšší horu Krikelos, k pozůstatkům dolu na bauxit Metalio nebo nebezpečnou stezkou po 600 metrů vysokých útesech k Mount Papas, kde na úbočí hory narazíte na zbytky starodávného lesa Melania. Detailní popis a bezpečnostní informace k tomuto úžasnému treku v „Alpských podmínkách“ naleznete v našem samostatném článku. Velkým zdrojem informací k toulkám byla pro nás kniha „Amorgos: The Secret Jewel of the Cyclades„. Knížka je klíčem k poznání hned několika skrytých míst a zároveň výborným průvodcem. Pozor, je jenom v angličtině!

Amorgos není jen o turistice v divoké přírodě, ale rovněž o šnorchlování a potápění. Však proto je to ostrov s Magickou hlubinou. Ideálními místy ke šnorchlování jsou oblázkové pláže na jihu jako Aghia Anna, Syrma, Kabi, Mouros, Amoudi nebo jeden tajný tip z knížky – Halara (kamenné plotny odkud skočíte rovnou do „Deep Blue“). Těm z vás, co musí mít místo šnorchlu na zádech bombu s kyslíkem, splní jakékoliv přání Amorgos Diving Center sídlící u přístavu v Eghiali. Nabízí ponory pro úplné začátečníky v písečné zátoce až po zkoumání vraků lodí u ostrova Kinaros pro ostřílené profíky. V roce 2006 otevřela parta správných nadšenců z Meteory 36 nových horolezeckých tras ve stěnách nad Eghiali.

Pláže na Amorgosu – The Big Blue

Amorgos je opravdu pro všechny a samozřejmě nabízí i nespočet pláží. Ti nejodvážnější vyrazí na oblázkové pláže na severu. Z vesnice Tholaria vedou dvě pěšinky: První relativně snadná na pláž Mikri Vlychada a druhá velice těžká na vzdálenou Meghali Vlychada. Máte rádi písek? I vy nejpřijdete zkrátka… Na severu v zátoce Eghiali máte velký výběr. Hned za přístavem navazuje 1 km dlouhá písečná pláž. Ideální pro návštěvníky nedalekého kempu nebo městečka Eghiali. Ze silnice vedoucí na Tholaria, odbočíte v první serpentině vlevo k parkovišti. Odtud můžete pokračovat stezkou k plážím Psili Ammos (oblázková) a Kochlakas (písečná). Většina lidí z parkoviště sejde pár schodů k moři a zůstane na první písečné krásce Levrosos beach. Ta byla i pro nás nejkrásnější a mimo sezonu relativně prázdná :) Odtud se vám nabízí výhled do zátoky k přístavu a na nejvyšší pohoří Krikelos.

Směrem na jih určitě stojí za návštěvu Aghios Pavlos. Pláž s dlouhým oblázkovým jazykem směřujícím do moře. Hned jsem si vzpomněl na chorvatskou pláž Bol na ostrově Brač, kterou jsem jako dítě navštívil. Z Aghios Pavlos vás převeze v letní sezoně člun na nedaleký ostrov Nikouria. Dále na jih si můžete udělat výšlap na opustěnou pláž Aghia Thekla. A pokud chcete šetřit své nohy, tak autem dojetede na Paradisia beach (krásný západ slunce) a na písečnou zátoku Kalotaritissa na samém jihu ostrova. Z hlavní silnice si můžete udělat 15 minutovou odbočku po pěší cestě do Liveros Bay, kde na věky rezaví vrak pašerácké lodi Olympia (INLAND) z filmu Magická hlubina.

 

Jak se dostat na ostrov Amorgos? Jedině trajektem…

Amorgos nemá své vlastní letiště, takže dopravit se na ostrov musíte po moři do jednoho ze dvou přístavů – Katapola nebo Eghiali. Na Amorgos pluje největší řecká lodní společnost Blue Star (trajekty se jmény Naxos a Paros). Plavba z Pireus vám zabere necelých 8 hodin! Nejbližší letiště hledejte na ostrovech Naxos, Astypalea a Santorini. Z ostrova Naxos pluje malý trajekt Express Skopelitis, který je velkou pýchou Amorgosu a vůbec souostroví Malé Kyklády.

Trajekt byl vyroben v roce 1986 a od té doby pluje 6x v týdnu (mimo neděli) mezi ostrovy Naxos, Iraklia, Schinoussa, Koufonissi, Donoussa a domů na Amorgos. Dlouhou dobu byl jediným možným spojením pro místní obyvatele a plavba na jeho horní palubě je velkým zážitkem. Díky jeho skromné velikosti cítíte opravdu každou vlnu. Buď si plavbu užijete se vším všudy nebo okamžitě chytnete mořskou nemoc :D My jsme Amorgos navštívili trajektem z ostrova Astypalea, kam jsme přiletěli s Olympic Airlines. Poté jsme pokračovali lodí na Koufonissi a Naxos, odkud jsme odletěli zpět do Athén. Nádherný a nejrychlejší okruh, který jsme mohli zvolit. V letních měsících na Amorgos doplujete i ze Santorini rychlým katamaránem SEAJET. Více informací o trajektech naleznete v sekci rady na cesty.

Ubytování na ostrově Amorgos

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kompersor4
kompersor4
8 let před

..velmi dobre, instruktazne napisane s uzasnou foto prilohou. jednoducho famozny clanok, ktory laka cloveka navstivit tento ostrov.

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x