fbpx
Profitis Ilias – výstup na nejvyšší horu ostrova Milos
Print Friendly, PDF & Email

Profitis Ilias, nejvyšší hora ostrova Milos, se tyčí nad zálivem přístavu Adamas do výšky 747 metrů nad mořem. Leží v západní části, blízko úžiny ostrova, kde se obrys pomyslného tvaru rohlíku dělí v polovic. Zároveň je hora přibližně v místech, kde na úpatí z její severní i jižní strany končí asfaltová silnice a dále pokračuje prašná, nezpevněná. Symbolicky tak rozděluje ostrov na jeho východní civilizovanou a západní divokou část.

Autem nebo pěšky?

V zásadě existují dva způsoby, jak se dostat až na vrchol Milosu. Ten, který vůbec nedoporučujeme, je z jižní strany hory vyjet po poměrně pohodlné cestě až k vysílači. Začátek stoupání je přesně 20 km od přístavu, 3,5 km od kláštera Agios Ioanis.
Daleko zajímavější (a zdravější) je využití turistické pěší cesty severovýchodní stěnou. Výchozí bod leží blíž civilizaci, (konkrétně 15 km od našeho domku anebo) 13 km z přístavu Adamas. Zaparkujeme u krajnice na konci asfaltové silnice na dohled od kostela a stejnojmenné osady Agia Marina. Nad silnicí vlevo stojí pozůstatky kdysi nádherné vily, určitě nejméně sto let staré. Mohla by jistě vyprávět mnoho příběhů z bouřlivých dob řeckých dějin, místo toho jen (kvůli své přemrštěné ceně) už dlouho chátrá.

Stoupáme 500 výškových metrů

Naše stoupání začíná přibližně ve výšce 250 m.n.m. na široké prašné cestě, po které se dá mimo jiné dostat i k aeroparku čtyř větrných elektráren, dobře viditelných z velké části Milosu. Čeká nás přibližně 500 výškových metrů, což není málo. Cesta vede dlouho rovně a až v poslední části přejde v několik serpentin. Na křižovatce je třeba nezaváhat! Jsme přibližně ve výšce větrných elektráren, to je ta odbočka doleva. Rovně nás cesta láká a na první dojem vede správným směrem na Profitis Ilias, neudělejte ale stejnou chybu jako já, když jsem tu byl v roce 2020 v době první covidové karantény poprvé. Po několika stech metrech totiž široká cesta končí u jakési uzavřené betonové nádrže, a dál je to jen pro horské kozy…

Zůstaňme raději na křižovatce. Je odsud už vidět i jižní pobřeží ostrova, ale daleko lepší výhledy nás čekají cestou a samozřejmě pak nahoře na Profitis Ilias. Odbočíme z cesty doprava do stráně, značení je sice vidět ale postřehne jej jen trénované oko. V dálce nad námi se tyčí klikatý had z kamenných kupiček, naznačujících ideální stopu. Nenechte se zneklidnit, že žádná z běžných mapových aplikací tuhle cestičku nezná. Chce to nesmekavé boty a našlapovat opatrně (sportovní obuv stačí, ale v sandálech nahoru nechoďte), ale dostat se bezpečně nahoru i dolů lze. V této části Milosu nejsou žádné stromy, takže větší bloudění nehrozí, přesto doporučuji držet se orientačně kamenných pyramid, značících nejkratší a nejschůdnější cestu.

Výhledy na celý miloský záliv

Pro výstup na Profitis Ilias počítejte přibližně s půldruhou až dvěma hodinami, cesta dolů může být rychlejší ale záleží hodně na vašich podrážkách. Už cestou nahoru můžete obdivovat nádherný výhled na celý miloský záliv včetně několika typických kykladských vesniček, tyčících se na protější straně ostrova a zářících svou bělostí. V jedné z nich bydlíme i my. Kousek pod vrcholem je potom už vidět i skalní komplex Kleftiko.

Profitis Ilias 747m n.m.

Vrchol nejvyšší hory ostrova Milos obsadil ze západní strany vysílač, na opačné straně nalezneme kromě zázemí pro technickou obsluhu pozorovatelnu s odpočívadlem, útulnu a kostelík zasvěcený jak jinak než proroku Eliášovi (mimochodem, na mnoha řeckých ostrovech se nejvyšší hora nazývá právě jeho jménem Profitis Ilias). Celý prostor byl v minulosti dost velkoryse a zdařile zrekonstruován, v domku nad kostelem se v případě nouze vyspí hned několik lidí, nechybí tu ani lednička a základní nádobí. Prostor je patrně využíván pro tradiční poutě spojené s posezením. Nahoře je i funkční pumpa, za kvalitu místní (jistě jen dešťové) vody bych ovšem ruku do ohně nedal. Pumpa je navíc v trvalém obležení žíznivých včeliček, proto opatrně ať žádnou nerozmáčknete a nedostanete před návratem dolů na památku žihadlo.

Mapa výletu na Profitis Ilias

Pro tento výlet doporučujeme offline mapy.cz, které vás bezpečně dovedou až k důležitému rozcestí pod vrcholem. Odtud na satelitní mapě můžete vidět začátek klikatící se turistické stezky (hada) vedoucí přímo k vrcholu Profitis Ilias.

celý nákres trasy včetně finálního stoupání, které v mapách chybí

Ubytování v Milos Village u Pavla

Nabízíme ubytování v klidné části ostrova, na kraji vesnice Triovasálos s veškerou vybaveností (restaurace, supermarkety, autobusová zastávka, muzea, docházková vzdálenost na západy slunce) ale přitom s dohledem na moře. Situované do vnitrobloku, kde vás nikdo nebude rušit a kde se skvěle spí, vaše děti jsou v bezpečí před auty a mohou si třeba hrát na dvorku. Kuchyně v apartmánu i ve studiu je vybavena vším potřebným, naleznete tu ledničku, vařič, digestoř, troubu, kávovar, dostatek nádobí. Klimatizace je u nás vždy zdarma. Pohodlná postel a soukromá koupelna jsou samozřejmostí.

Milos village - české ubytování u Pavla

Benefity: Máte nás k dispozici od nákupu letenek až po denní plánování aktivit na ostrově. Na Milosu žijeme a budeme se o vás v průběhu vaší dovolené starat. Nevadí, pokud nemluvíte cizím jazykem, potřebnou komunikaci obstaráme za vás. Seženeme mapu, poradíme co určitě nevynechat, kde je klidné moře anebo kde naopak mohou být vlny, kde mají nejlepší zmrzlinu a kde si dát kykladské speciality (třeba šneky v rajčatové omáčce nebo těstoviny s kaviárem z mořských ježků). Nebudete bydlet v hotelovém komplexu, ale v autentickém prostředí řecké vesnice, kde lze nahlédnout pod pokličku všedního a přeci tak krásného života. Budeme vašimi průvodci pokud nás budete potřebovat, ale nebudete o nás ani vědět, když nechcete být rušeni.

Milos village - české ubytování u Pavla

Autor článku: Pavel Růžička (Milos Village)

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x