Santorini (Thíra) je snad nejznámějším řeckým ostrovem a celkem těžko na něm můžeme hledat nějaká skrytá místa bez turistů. Nicméně Santorini je vstupní brána na Kykládské ostrovy pro nás Čechy a Slováky. Právě na tomto místě může začít mnoho putování po méně známých koutech Řecka a právě zde se mně i Petře splnil náš první krok směrem k novým řeckým zážitkům. Stačí si jen sbalit batoh a jet směrem do přístavu Ormos Athinios odkud jezdí lodě na zapomenuté Kyklády…
Santorini – největší výbuch sopky v dějinách Evropy
Ostrov Santorini leží na samém okraji sopečné kaldery. Slovo kaldera znamená v jiném slova smyslu „kotel“. Tímto termínem je označován destruktivní tvar vulkánu, při jehož explozi došlo k propadu pevniny. V tomto případě navíc k následnému zatopení vodou. V roce asi 1640 př. n.l. dochází právě na Santorini k obrovské sopečné erupci, která je dodnes zaznamenána jako největší v Evropě a sedmá největší na světě. Při výbuchu, který dosahoval výšky až 50km sopečného oblaku došlo k propadu střední části ostrova. Ten se dříve nazýval „Strongylé“ a měl oválný tvar.
Po výbuchu z něj zbyly pouze obvodové zdi, tedy dramatické a kolmé srázy, které nyní končí až nějakých 400m pod hladinou moře! Na Santorini ovšem nedošlo pouze k jedné erupci či změně okolního terénu. Později zde vznikly další 2 ostrůvky uprostřed kráteru. Palea Kaméni a Nea Kaméni, kam dnes míří výletní lodě ukazující na stálou sopečnou přítomnost na tomto místě. V roce 1956 dochází zatím k poslednímu zemětřesení na největším z ostrovů Thíra, které srovnalo se zemí vesničky Oia (čti Ía) a Fira. Od této doby došlo k obrovské změně. Obě vesnice byly nově vystaveny domy, později hotely a bazény na samotné hraně kaldery. Díky spojení krásné kykládské architektury, hotelového přepychu a opravdu impozantního pohledu dolů do kráteru je nyní Santorini nejvíce vyhledávaným místem v Řecku. Každý obrázek či katalog z Řecka obsahuje velice často fotku právě odtud.
Historie ostrova byla plná zemětřesení, což nejvíce odnesla zdejší Mínojská civilizace. V Akrotíri můžete obdivovat vykopávky prehistorického města, které jsou přímým důkazem vyspělosti této civilizace a ukazují na drsný osud, který se tu v dávné době odehrál.
Santorini (Thíra) – Řecko jako z katalogu
Nad kalderou žije okolo 13670 obyvatel a během roku sem zavítá až na půl milionu turistů z celého světa! Jen 17km na délku a 13km na šířku. Řecká TOP destinace u cestovatelů z východní Asie. Destinace oblíbená pro zamilované, kteří si zde velice často chtějí říci své „ANO“. Nejpůvabnější západy slunce v celém Řecku. Nejluxusnější hotelové komplexy v kykládské stylu na hraně útesu, kde vás noc v přepychu vyjde až na astronomických 100tis. Kč. To vše nabízí malé Santorini.
Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že tato oblíbenost má na svědomí největší masový turismus, který na řeckých ostrovech nalezneme. Zejména v hlavní sezoně se zde po západu slunce tvoří nekonečné fronty turistů a později i zácpy automobilů. Obchody se šperky a taverny s nejlepším výhledem jsou zde prostě připraveny nabídnout svoji kvalitu a očekávají, že za to turista i dobře zaplatí. Často jsme zde tedy nabyli dojmu, že jde v prvé řadě o velký kšeft. Pokud projedete více ostrovů, můžete si to sami porovnat. Santorini má své obrovské klady, ale pro nás mělo i ty zápory. Spojení dovolené s méně známými ostrovy v okolí bylo to nejlepší, co jsme my osobně mohli udělat.
Neuvěřitelné výhledy, detaily a zákoutí
Pokud se rádi touláte řeckými uličkami nebo rádi fotíte, tak se vám na Thiře bude hodně líbit. Pro fotografa je tu hotový ráj. Všude, kam nasměrujete svůj objektiv, uvidíte něco opravdu jedinečného, nablýskaného a někdy až kýčovitého. Samozřejmě se musíte hodně snažit, aby jste získali to nejlepší místo, protože takových fotografů jako jste vy jsou tu desítky až stovky. Ani nevíte, jak jsem se nadřel při fotce západu slunce v Oia a kde jsem musel se stativem stát, abych alespoň něco zajímavého mohl vyfotit :)
Na Santorini jsou pláže až na třetím místě
Nacházíme se v blízkosti spící sopky a proto i zdejší pláže nebudou lákavé jako třeba ty tyrkysové na Lefkádě. Pláže jsou zde většinou hodně tmavé, oblázkové, někde s tmavým pískem. Většina z nich se nachází na východním pobřeží, kde jsou i dvě hlavní letoviska Kamari a Perissa. Každé z nich má svoji dlouhou pláž a obě od sebe odděluje velký horský masiv Mesa Vouno. Na jeho vrcholu zůstaly pozůstatky mínojského městečka starověké Théry. Směrem na JZ ostrova s půjčeným automobilem nebo skútrem můžete navštívit ty nejhezčí pláže. První je Vlychada, která volně přechází na Eros beach. Nám se právě Eros líbila úplně nejvíc a bylo na ni málo lidí. Nejvyhlášenější pláží je Red beach kousek za Akrotiri. Jak sám název napovídá jde o červenou pláž. Posledním místem ke koupání je White beach, kam už musíte doplout lodí.
Ubytování nad kalderou
Booking.comklikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví :)
Toulky řeckou přírodou jsou ty nejkrásnější momenty, které během roku zažívám. A proto jsem si řekl, že vytvořím stránky „Řecko nás baví“, kde bychom popisovali naše výlety a krásná místa v Řecku. Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu! Chceme pomáhat místním Řekům, odkazovat na jejich poctivou práci a neuvěřitelnou pohostinnost. Objevte s námi skryté krásy Řecka! Zdeněk Šenkyřík – admin