fbpx
Sarakiniko – Měsíční pláž na ostrově Milos
Print Friendly, PDF & Email

Sněhově bílá pláž Sarakiniko patří mezi naprosté unikáty řeckých ostrovů. Vulkanická činnost se tu doslova a do písmene vyřádila! Jejím výsledkem je dlouhá měsíční krajina plná bílých skalisek zvedajících se nad tyrkysovým mořem. Na severu ostrova Milos si budete připadat jako Neil Armstrong při procházce po Měsíci. Aby toho nebylo málo, matka příroda nám vykouzlila zátoku s písečnou pláží a několik vodních jeskyní. Vynalézavý člověk Sarakiniku daroval na oplátku vrak tankeru Esso Purfleet. Připravte si plavky, šnorchly, foťáky a skafandr nechejte doma. Měsíc máme v Řecku, za rohem…

 

Koupání na Měsíci – Sarakiniko beach

Sarakiniko leží jen 2,5 km severně od hlavního přístavu Adamas. Na parkoviště (s autobusovou zastávkou) vás zavede odbočka z hlavní asfaltové silnice vedoucí z Plaky k letovisku Polonia. Po zaparkování vás čeká jen 300 metrů pěší chůze, než se před vámi otevře výhled na pláž a měsíční krajinu. Vzhledem k jednoduché dostupnosti místa, musíte počítat s hojnou návštěvností, která startuje k 10. hodině dopoledne a samozřejmě zcela závisí na sezoně. My jsme dorazili na začátku června kolem 9. hodiny a už na nás zbyla jen bramborová medajle v pořadí. Naštěstí mají tuto ranní úchylku v oblibě fotografové, takže jsme udělali pár rychlých foto cvaků a už jsme lezli jako první do vody :) Písečná zátoka je jedna velká mělčina, ideální pro děti nebo lachtany, co ve vodě rádi leží a maximálně se jednou za čas obrátí :) Plavci si přijdou na své až na otevřeném moři a ti odvážnější se vyblbnou až po skákání z bílých ploten.

Největším zážitkem je sama o sobě procházka k vraku lodi východně od pláže Sarakiniko. Cestička vede lunární krajinou plnou prapodivných kopečků. Některé připomínají erotické motivy a máme dojem, že inspirace pro náš brněnský orloj na náměstí Svobody musela vzniknout právě zde :) Ale konec vtipkování. Nejkrásnější je prý Sarakiniko při západu slunce, když se na bílých skalách odrážejí poslední paprsky slunce a mění měsíční krajinu do narůžovělých tónů. Toto tajemství nám zůstává zatím skryto a schovali jsme si ho na příště.

Vrak lodi Africa

17. prosince 2003 naráží během silné bouře do skalisek u Sarakinika tanker Africa. Skála ho po nárazu doslova rozpůlila vejpůl a celý incident byl vyšetřován jako pokus o pojišťovací podvod. Tanker zůstal u pobřeží na pospas svému osudu a nyní slouží jako turistická atrakce, která se z většiny potopila pod hladinu. Šnorchlování v těchto místech u skalisek není zrovna bezpečné, ale samotný vrak občas někoho zláká k prozkoumání. Tanker nesl původní jméno Esso Perfleet a byl postaven v roce 1966 v docích Haverton Hill ve Velké Británii. Za svou historii byl několikrát prodán a přejmenován. Název Dubai Star lze prý stále pod hladinou přečíst, přesto, že v době nárazu nesla loď název Africa. V roce 2003 byl přejmenován na své poslední jméno Sicily, ale tuto změnu již nestihli obtisknout na jeho týl. Více informací a fotek o tankeru najdete zde.

Turistická stezka Aghios Konstantinos – Mytakas – Sarakiniko

milos_busesSeverní částí kolem pobřeží prochází 4,5 km dlouhá turistická stezka. Vystoupíte na autobusové zástavce nedaleko kostelíku Aghios Konstantinos (zastávka je na hlavní silnici směrem na Polonii). Odtud pokračujete směrem k moři přes první písečnou zátoku s rybářskými domky Syrmata, dále na písečnou pláž Mytakas a dojdete až na Sarakiniko na autobusovou zastávku na parkovišti. Trasa není extra dobře značená, ale cesta stále kopíruje pobřeží, takže není kam bloudit. Další informace o stezce naleznete zde. Jízdní řády a trasy autobusů zde.

 

Ubytování na ostrově Milos

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x