fbpx
Folegandros – ostrov s nejkrásnější Chorou v Řecku
Print Friendly, PDF & Email

Skalnatý ostrov Folegandros nalezneme v jižní části souostroví Kyklády, jen co by kamenem dohodil z nejznámější řecké destinace Santorini. Výjimečnost tohoto místa umocňuje jedna z nejpůvabnějších Chor Řecka. Choru sice naleznete na každém kykladském ostrůvku, protože je to vlastně vždy taková hlavní vesnice ostrova, které se dříve vystavěly vysoko na kopci, aby se její obyvatelé ubránili nájezdům pirátů. Nicméně tuto Choru si po návštěvě určitě nespletete s žádnou jinou! Vesnice postavená těsně na hraně 200 m vysokého útesu, její uličky a klid si vás zaručeně získají. Pro klidnou návštěvu je samozřejmostí termín mimo hlavní sezonu…

Na ostrově, který má pouhopouhých 14 km na délku a 4 km na šířku žije asi 760 stálých obyvatel. Od doby římské až do 20. století byl Folegandros díky své poloze a horším přírodním podmínkám využíván pro politické vězně, kteří zde museli žít ve vyhnanství. Kam by dříve nikdo jiný nechtěl, tam se dnes jezdí hledat ta pravá Kykládská krása. Na Folegandrosu naleznete vlastně jen tři vesničky. První z nich, kterou každý spatří již z lodi, je Karavostatis. Ta slouží jako jediný přístav pro trajekty a tedy jako jediné možné spojení s jinými ostrovy. O nějaký kilometr dále směrem do kopce naleznete hlavní Choru a jako poslední vesničku, kam vás asfaltová silnice dovede, je Ano Meria.

Cesta na Folegandros na vlastní pěst

První a nejjednodušší variantou, kterou jsme i my jako začátečníci v roce 2013 zvolili, je výlet ze Santorini na pár dní . Využít např. levnější nabídku zájezdu CK a darovat 2 noci tomuto nezapomenutelnému výletu. Je to zcela jednoduché a člověk ani nemusí nic extra plánovat. Napsali jsme jen delegátovi CK smsku, že budeme dva dny na Folegandru a vyrazili.

Velké trajekty plují ze Santorini na Folegandros cca 2 hodiny a cena za osobu byla v roce 2013 8€. Pro vyhledání trajektů můžete použít stránky www.opeanseas.gr a lístky doporučuji koupit až 1-2 dny před odjezdem např. ve Fiře na Santorini. Druhá varianta je koupit pouze letenky od CK nebo od SmartWings na Santorini a odtud si svou dovolenou naplánovat po svém. Tato varianta vychází časově i cenově velice dobře! Doletíte z ČR za pár hodin na Santorini a cena zpáteční letenky v roce 2014 byla kolem 8000Kč na osobu.

Třetí a zcela individuální variantou je zakoupení letenek z ČR, Vídně nebo Bratislavy do Athén a odtud plout trajektem z Piraeus až na Folegandros. Výhodou letenek přes Athény je veliká volnost termínů. Člověk není vázán na 10-11 denní turnus CK a může si užívat dovolenou klidně 14dní :)

Chora Folegandros Řecko
Výhled na Choru z Ajos Eleftherios 414 m n.m.

Cestování po ostrově Folegandros

Místní autobusy čekají v přístavu Karavostatis na příjezdy trajektů. Cesta do Chory stojí kolem 1,40€. Naopak autobusy z Chory vyrážejí o hodinu dřív před odjezdem každé lodi. Z Chory jezdí rovněž linka do Ano Meria (0,80€) a na pláž v zátoce Angali. Ideálním dopravním prostředkem pro delší pobyty je pěškobus :) Ostrov je opravdu malý a je zde hodně kozích stezek k plážím. Člověk se tak může často kochat krásnými výhledy v kopcovitém terénu. Půjčování auta se pro dva nevyplatí, maximálně pro větší skupinku. Přímo v Choře jsme si půjčovali zejména kvůli krátkému pobytu čtyřkolku KYMCO 150cc za 25€/den v půjčovně Scooterland Venetia

Chora – Kastro

Kastro Folegandros Řecko
Kastro Folegandros

Hlavním lákadlem Chory je středověké Kastro ze 13. století. Je to úzká ulička lemovaná půvabnými tradičními domy zařícími bílou barvou a různých odstínů modré. Dřevěné balkony jsou hustě porostlé pestrobarevnými bugenvileami a ibišky. Projít se tudy je opravdu zážitek, který si dopřejte minimálně dvakrát denně :) Za světla i za tmy. Na Kastro samozřejmě navazují i další uličky vesnice, které spojují jednotlivá náměstí a na každém z nich naleznete skvělou tavernu či kafeterii. Novější okolí kolem Kastra se nazývá Chorio.

Dalším důležitým místem je kostel Aghia Panaghia, který dominuje každému panoramatickému záběru Chory. Vede k němu ona klikatá cestička vzhůru do kopce. Každý večer míří nahoru mnoho turistů, protože je odtud opravdu úchvatný pohled na vesnici nad útesem se zapadajícím sluncem v pozadí. My jsme bohužel 100% štěstí tentokrát neměli a sluníčko skončilo někde v oparu :)

Chora Folegandros Řecko
Západ slunce CHORA FOLEGANDROS

 

Ubytování v Choře na ostrově Folegandros

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x