fbpx
Kleftiko – nejznámější pirátská zátoka ostrova Milos
Print Friendly, PDF & Email

Kleftiko Milos dostalo své jméno od řeckého slovesa κλέβω – ukrást. V minulosti to totiž údajně bývala pirátská základna. Nejjihozápadnější cíp kykladského ostrova Milos, jeskynní a skalní komplex je opravdu mytickým místem. Hodně vzdálené od nejbližší civilizace, z pevniny chráněné horami a směrem na moře, kde se po asi 150 km jižně nalézá největší řecký ostrov Kréta, s prakticky neomezeným výhledem.

Kleftiko Milos

Kleftiko je dnes ale docela snadno dosažitelné. Můžete sem buď absolvovat kratší lodní výlet z některé jižních pláží Milosu, anebo celodenní okružní plavbu z přístavu Adamas. Anebo se motorizovaně vydat pevninou krásnými horami, a konec cesty dojít singletrackem k moři po svých. Osobně doporučuji vyzkoušet obě varianty, ale dnes se pojďme podívat na tu pěší.

Zatímco východní polovina Milosu je protkána silnicemi, na západní straně naleznete jen několik použitelných cest. Jedna z nich vede okolo nejvyšší hory Profitis Ilias (748m.n.m.). Výchozí bod ke Kleftiku se pak nachází téměř uprostřed okruhu, a tak doporučujeme v rámci tohoto výletu přijet z jedné strany, a poté pokračovat dokola. Začátek pěší cesty, kde lze po straně bez problémů zaparkovat auto, leží přesně 26 km od našeho domu Milos village , z jedné strany, a 24 km z té druhé. Z přístavu Adamas je to potom oběma směry o 2 km méně.

Na západ vyrážíme autem

Ačkoliv většina místních autopůjčoven vám rovnou zakreslí do mapy celou západní polovinu Milosu jako vašemu autu zapovězenou, skutečnost není tak hrozná a už jsme na okruhu horami potkali i malou Škodu Citigo. Obecně platí, že severní cesta na Kleftiko je o něco méně rozbitá, nejvíc ze všeho ale záleží na období, kdy ostrov navštívíte. Po zimním období je hodně nezpevněných cest po deštích vymletých, takže to co se může v srpnu jevit jako docela pohodlná jízda, se v dubnu mění na adrenalinový zážitek. Nejhorší úsek pravidelně bývá kousek od kláštera sv. Jana (Μονή Αγίου Ιωάννου του Σιδεριανού). Ještě pro úplnost doplňme, že zkušený „motorkář“ nebude mít problém s trochou opatrnosti dosáhnout výchozího bodu na půjčeném skútru, anebo ještě lépe, na čtyřkolce.

Pěší výlet na Kleftiko

A teď už stojíme na prašné cestě, za zády se nám tyčí Profitis Ilias, a my se vydáváme zřetelně vyšlapanou cestičkou značenou barevnými značkami a pyramidkami z kamení. Mapy hlásí vzdálenost necelých 2,5 km, přibližně 40 minut chůze.  Nikde v okolí nejsou vysoké stromy, jen keře a tu tam planý olivovník, takže cesta je velmi přehledná. Od parkoviště je nutné překonat několik výškových metrů, a poté cestička už jen klesá až k moři. Na posledním úseku už na dohled Kleftiku dejte pozor, klesání je dost prudké. Štěrkový podklad a drolící se skála mohou klouzat. Stráň v jednom místě plynule přechází v bílou skálu (tolik typickou pro ostrov Milos), kamenné stupně tu tvoří přirozené schodiště. Dostat se až na břeh a odsud do moře už není těžké.

Pirátská zátoka

Kleftiko Milos je konečně tu a přímo před námi se z vody tyčí jedna z největších skal. Uvnitř zhruba uprostřed její šířky najdete tunel a pokud nejsou příliš nebezpečné vlny, lze bez obtíží proplavat skrz a podél břehu pokračovat do zátoky, kde už se před námi objevují další skály a jeskyně. Ta nejdelší je oblíbeným cílem malých člunů z celého Milosu, proto pozor na srážku. Voda je tu, ostatně jako všude na ostrově, průzračná a když na chvíli přimhouříme oči, možná zaslechneme vzdálené halekání pirátů…

Mapa výletu na Kleftiko

Ubytování v Milos Village

Nabízíme ubytování v klidné části ostrova, na kraji vesnice Triovasálos s veškerou vybaveností (restaurace, supermarkety, autobusová zastávka, muzea, docházková vzdálenost na západy slunce) ale přitom s dohledem na moře. Situované do vnitrobloku, kde vás nikdo nebude rušit a kde se skvěle spí, vaše děti jsou v bezpečí před auty a mohou si třeba hrát na dvorku. Kuchyně v apartmánu i ve studiu je vybavena vším potřebným, naleznete tu ledničku, vařič, digestoř, troubu, kávovar, dostatek nádobí. Klimatizace je u nás vždy zdarma. Pohodlná postel a soukromá koupelna jsou samozřejmostí.

Benefity: Máte nás k dispozici od nákupu letenek až po denní plánování aktivit na ostrově. Na Milosu žijeme a budeme se o vás v průběhu vaší dovolené starat. Nevadí, pokud nemluvíte cizím jazykem, potřebnou komunikaci obstaráme za vás. Seženeme mapu, poradíme co určitě nevynechat, kde je klidné moře anebo kde naopak mohou být vlny, kde mají nejlepší zmrzlinu a kde si dát kykladské speciality (třeba šneky v rajčatové omáčce nebo těstoviny s kaviárem z mořských ježků). Nebudete bydlet v hotelovém komplexu, ale v autentickém prostředí řecké vesnice, kde lze nahlédnout pod pokličku všedního a přeci tak krásného života. Budeme vašimi průvodci pokud nás budete potřebovat, ale nebudete o nás ani vědět, když nechcete být rušeni.

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x