fbpx
Klima – rybářská vesnice, amfiteátr a katakomby na ostrově Milos
Print Friendly, PDF & Email

Klima je název tradiční rybářské vesnice s nádherně barevnými domečky na SZ ostrova Milos. Na kopci nad Klimou najdeme i miloský amfiteátr (Ancient Theater of Milos) a křesťanské katakomby (Catacombs of Milos), které jsou starší než v Římě. Mezi oběma památkami byla nalezena i slavná Venuše Mélská.

Rybářská obydlí Syrmata ve vesnici Klima

Bydlet bych v nich asi nechtěl. Už z procházení kolem je znát, jak je uvnitř vlhko, a když se zvedne vítr, vlny vám bičují dveře. Ale romantické někdejší rybářské domečky ve vesnici Klima na ostrově Milos jsou náramně. Dole čluny, nahoře bydleli rybáři. Teď se některé domky zvané Syrmata (syrmáty) pronajímají turistům, zatímco jiné slouží jako rekreační domy celým řeckým rodinám.

Vydržte až do západu slunce

Můžete si tu dát večeři v taverně Astakas a při tom se dívat na moře, vychutnat si sluníčko zapadající někde mezi severozápadním pobřežím Milosu a ostrůvkem Antimilos. Dá se tu dobře koupat, protože ačkoliv pláž tu v Klimě prakticky není a úzký písečný pruh břehu je většinou pokrytý suchou mořskou trávou, betonové molo zajistí čistý vstup do vody. Barevné lodičky jsou pak na každé fotce, stejně jako krásný a veliký kostel Agios Nikoláos na kopci v Tripiti dominující celému zálivu. Do vesnice Klima vede jen jediná, pořádně točitá silnice. Pěšky je kousek odsud mramorový amfiteátr, před několika lety s obrovskými náklady pečlivě zrestaurovaný.

Procházka kolem amfiteátru a katakomb

A právě na procházku kolem amfiteátru bychom vás rádi pozvali. Dostat se k němu lze třemi způsoby. Autem můžete jet ke katakombám a zapakovat nedaleko odbočky k amfiteátru. Shodou okolností je to stejné místo, kde byla kdysi objevena Venuše mélská. Od léta 2022 místo nálezu označuje replika sochy, viditelná už z dálky. Na rozcestí se držíte směrovek a po pár stech metrech prašné cesty stanete nad amfiteátrem.

Druhá cestička, kterou využívají spíše místní, je čistě pěší a začíná ve vyšší nadmořské výšce mezi domečky původní zástavby hlavního města Milosu, Plaky. Klikatí se mezi zahradami a holubníky, obkružuje jeden malý kostelík, a neomylně vás pozvolným sestupem přibližuje na dohled dalšího výborného pozorovací místa, kostelu Profitis Ilias (nejedná se o kostel na nejvyšším bodě ostrova, o něm píšeme tady). Tentokrát však rozhledy vynecháme a na rozdvojení se dáme vlevo. Obejdeme několik políček a ocitneme se na dohled Venuše mélské, zahneme doprava a sestupujeme k divadlu.

A poslední třetí cestičku můžete podniknout zespodu od moře přímo od parkoviště ve vesnici Klima. Tento okruh se protne nahoře s první cestičkou u místa se sochou Venuše mélské viz mapka níže. Určitě doporučujeme turistickou obuv.

Amfiteátr – Starověké divadlo – Ancient Theater of Milos

Samotný amfiteátr je fenomenální ukázkou architektonických dovedností starých Řeků a také jejich citu pro umístění stavby v terénu. Starověké divadlo bylo původně pravděpodobně postaveno během helénistického věku (3. století před naším letopočtem) a jedná se jedno z nejzachovalejších antických divadel na Kykladách. Po zničení města Athéňany v římských dobách bylo na troskách klasického divadla postaveno větší divadlo, vyrobené ze světově proslulého parského mramoru a bylo schopné pojmout publikum až 7000 lidí!

Obrovský prostor má skvělou akustiku, nádherný výhled na celý miloský záliv a barevnou vesničku Klima, ale z opačné strany není v mezi keři a olivovníky téměř vidět. Zrekonstruovaná část je navíc pouhou desetinou původní velikosti hlediště (pojme 700 lidí). Když se sem vydáte ráno pěší procházkou (z našich domků je to přesně 2200 metrů), lze amfiteátr spojit s návštěvou nedalekých katakomb, nebo využít toho že ještě není horko, a vystoupat ke kostelu Profitis Elias, odkud můžete pozorovat připlouvající trajekty a plachetnice.

Pokud sem půjdete navečer, můžete zase využít pěší cestičky a sejít dolů do Klimy na večeři na břehu moře. Single trek začíná asi 150 metrů od amfiteátru vlevo ve stráni. Cesta je dost rozbitá a obsahuje hodně různě vysokých schodů, lze ji tedy doporučit jen zdravým nohám. Úplně dole se ještě rozdvojuje, a tak si můžete vybrat, jestli se do Klimy dostanete za kostelíkem, anebo víc vlevo, ještě na silnici před vesnicí.

Katakomby – Catacombs of Milos

Katakomby na ostrově Milos, pocházející z 1. – 5. století, patří spolu s katakombami v Římě a Svaté země mezi tři nejvýznamnější ze 74 objevených po celém světě. Je možné, že miloské křesťanské katakomby jsou starší než ty římské. Sloužily raným křesťanům nejprve jako pohřebiště a později také jako místo uctívání a útočiště po pronásledování Římany. Miloské katakomby jsou považovány za nejvýznamnější raně křesťanskou bohoslužebnou památku v celém Řecku. Katakomby byly objeveny až v roce 1840. Bohužel je vykradači hrobů vyplenili ještě než tu začaly v roce 1843 odborné archeologické práce.

Dosud byly odkryty 3 úseky katakomb o celkové délce 183 metrů v několika pasážích. Odhaduje se, že více než 2 000 křesťanů tu bylo pohřbeno ve 291 arkosóliích a podlahových hrobkách používaných jako rodinné hroby, každý s 5-7 mrtvými. Existuje zde mjn. dostatek důkazů, že většina prvních konvertitů ke křesťanství na Milosu byli Židé. Na ostrově byla značná židovská komunita.

Veřejnosti je dnes zpřístupněna pouze malá část, ale rozhodně i to stojí za návštěvu!

Návštěvní hodiny v letním období:
Po–Ne: 9:00–18:45
v úterý zavřeno

Vstup: 4 € / 2 € pro osoby starší 65 let

České ubytování v Milos Village

Nabízíme ubytování v klidné části ostrova Milos, na kraji vesnice Triovasálos s veškerou vybaveností (restaurace, supermarkety, autobusová zastávka, muzea, docházková vzdálenost na západy slunce) ale přitom s dohledem na moře. Situované do vnitrobloku, kde vás nikdo nebude rušit a kde se skvěle spí, vaše děti jsou v bezpečí před auty a mohou si třeba hrát na dvorku. Kuchyně v apartmánu i ve studiu je vybavena vším potřebným, naleznete tu ledničku, vařič, digestoř, troubu, kávovar, dostatek nádobí. Klimatizace je u nás vždy zdarma. Pohodlná postel a soukromá koupelna jsou samozřejmostí.

Milos village - české ubytování u Pavla

Benefity: Máte nás k dispozici od nákupu letenek až po denní plánování aktivit na ostrově. Na Milosu žijeme a budeme se o vás v průběhu vaší dovolené starat. Nevadí, pokud nemluvíte cizím jazykem, potřebnou komunikaci obstaráme za vás. Seženeme mapu, poradíme co určitě nevynechat, kde je klidné moře anebo kde naopak mohou být vlny, kde mají nejlepší zmrzlinu a kde si dát kykladské speciality (třeba šneky v rajčatové omáčce nebo těstoviny s kaviárem z mořských ježků). Nebudete bydlet v hotelovém komplexu, ale v autentickém prostředí řecké vesnice, kde lze nahlédnout pod pokličku všedního a přeci tak krásného života. Budeme vašimi průvodci pokud nás budete potřebovat, ale nebudete o nás ani vědět, když nechcete být rušeni.

Milos village - české ubytování u Pavla

Klima – další ubytování na ostrově Milos

Inspirovali jsme Tě k výletu k vesnici Klima? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x