fbpx
Naxos – ostrov, kde tradiční život stále stíhá turismu
Print Friendly, PDF & Email

Nezvykle úrodná krajina s pozůstatky chrámů, s mramorovými horami, nekonečně dlouhé písečné pláže, tradiční horské vesničky, Naxijské víno, citronový kitron, spící kúrosové a samozřejmě Portara! Přistáváme na ostrov Naxos, na největší a nejzelenější z Kyklád …

V srdci Kyklád

Naxos hledejme v samotném srdci Kyklád mezi ostrovy Paros, Mykonos, Amorgos a Ios. V dřívějších dobách byl hlavním kulturním centrem široko daleko. Svůj otisk tu zanechali Benátčané i Frankové. Podle řecké mytologie se právě zde narodil bůh Dionýsos, patron úrody, plodnosti, extáze a vína. Naxos je na první pohled výrazně zelenější než jsme na Kykládách zvyklí. Pokud budete bloudit vnitrozemím, zcela určitě si povšimnete rozmanité a hornaté krajiny. Nejvyšším vrcholem je Zeus (Zas) s 1001m n.m. Úplně nás fascinovaly kolmé štíty skalisek na jejichž vrcholky někdo „nalepil“ sněhově bílé kapličky.

Tradiční život

Vnitrozemí Naxu údajně skrývá až přes 40 vesnic a právě tradiční život je hlavní předností této destinace. Díky úrodným nížinám se tu pěstuje stále ve „velkém stylu“: vinná réva, olivy, fíky, citrusy, obilí a brambory. Právě díky stále fungujícímu zemědělství nejsou místní obyvatelé zcela závislí na turismu. Nebudeme si ovšem nic nalhávat, okolí hlavního města Chory, se turisty jenom hemží. Ale nebojte se! Dokud sem nebudou létat přímé chartery jako na Santorini a cesta bude stále o chlup delší, tak to bude jenom dobře.

Chora Naxos

Hlavní město rozmanitého ostrova na první pohled kypí rušným životem! Rozsáhlý přístav je důležitou dopravní tepnou, kterou každý den proplouvá nespočet trajektů. Naxos a sousední Paros jsou pro turisty přestupní stanicí z Pirea, směrem na menší kykládské ostrovy. Sami jsme si návštěvu Naxu zvolili při cestě z Dodekanés přes Malé Kyklády, abychom se dostali do Athén. Oproti 10 lidem na ostrově Astypalea a 40 na Amorgosu, rozumějte v přístavu, ne na celém ostrově, jsme se rychle vrátili do rušné civilizace. Na Naxu jsme již odhadem napočítali stovku netrpělivě čekajících batůžkářů na onen velký moment, kdy trajekt otevře svou mordu a přístavní policie začne nahánět lidi sem a tam :) Všichni na sebe hulákají, policie píská na všechny strany a vy si ten řecký cirkus užíváte, protože to je sám o sobě zážitek, být součástí stáda :)

mapa_Chora_NaxuPřístavní molo se nachází na severním konci nábřeží. Směrem do města budete nejprve míjet parkoviště taxíků a napucovaná auta všemožných autopůjčoven, které už netrpělivě čekají na natěšené řidiče. Pozor! Parkoviště hned u přístavu neslouží k běžnému parkování! Pokud chcete v Choře zaparkovat a vyrazit na procházku, musíte využít jedno ze čtyř veřejných placů. My jsme si vyhlídli to nejsevernější u pláže Grotta viz mapa města.

Kastro

Chora Naxu se dělí na dvě historické části. Nejvýznamnější je samozřejmě Kastro na vrcholu kopce, na které navazuje druhá část Burgos, se spletí úzkých uliček, desítkami krámků, taveren a domků. Pokud se tu zakoukáte a nebudete vědět kudy kam, tak to nebude nic neobvyklého. Výchozím bodem je přístavní promenáda Protopapadaki (Paralia) s kavárnami, hudebními bary, bankomaty, tavernami a moc dobrou gyrosárnou ;) Celá promenáda lemuje dlouhé přístaviště kotvících loděk. Začíná jižním náměstím Plateia Pigadakia a končí severním Plateia Mandilara, za kterým leží zastávka autobusů.

Portara

Každý večer tudy procházejí davy lidí směrem na sever, přecházejí po úzké šíji na ostrůvek Palatia s nedokončeným Apollonovým chrámem. Co tu všichni dělají? :) Obdivují 2500 let staré mramorové dveře Portara, které směřují k významnému ostrovu Delos. Portara, je nejkrásnější večer při západu slunce. I my jsme hlavnímu symbolu Naxu neodolali a zakončili tady svou letošní dovolenou. Kdybych nefotil, byla by to romantika jako blázen :) V Choře rovněž najdete hned několik muzeí, kina a noční kluby pro zábavu až do ranních hodin.

 

Pláže západního pobřeží Naxu

Zjednodušeně řečeno: západní pobřeží představuje jednu nekonečně dlouhou pláž se zlatým pískem! Je jich tu samozřejmě hned několik, kdy jedna pomalu navazuje na druhou a díky tomu je Naxos vyhledávaným cílem vodomilů z celého světa. K západním plážím rovněž patří silný vítr Meltemi. Naxos je jedním z nejlepších míst v Řecku pro kitesurfing a windsurfing. Mezi plážemi Aghios Georgios, Lagouna, Plaka a Mikri Vigla najdete 7 klubů, kde vám zapůjčí kompletní vybavení a kde můžete udělat první krůčky do světa vodních sportů s větrem v zádech. Nám ostatním poslouží písečné pláže pro maximální relax a opalovačku :)

Čím dále se vyplácnete na plážích za Chorou, tím méně lidí kolem sebe potkáte. Mezi pláže s největším počtem slunečníků a lehátek řadíme Aghios Georgios, Aghios Prokopios a Aghia Anna. Tříkilometrová kráska Plaka taky nabízí spoustu slunečníků, ale díky své velikosti má i plácky pro ty z nás, co se raději pokocháme výhledem na čistý písek než výhledy na dozlatova opálené playboye na vedlejší dece. Směrem na jih určitě navštivte pláže Mikri Vigla a Alyko! Na východním pobřeží si zaručeně dopřejete mnoho osamocených míst a oblázkové plážičky. Náš kamarád Radek (takový řecko šílenec jako my dva) 100% doporučuje zátoku Azalas nedaleko vesnice Moutsouna.

 

Tradiční horské vesničky

Půvabná oblast Tragea plná nekonečných olivových hájů, 14 půvabných vesniček a nespočtem byzantských kostelů se rozkládá pod masivem hory Zas za vesnicemi Kato, Messi a Ano Potamia. Při cestě z Chory nebo ze západních pláží vás asfaltová silnice zavede do hor do první historické obce Halki (Chalkio). Místní kostel Panagia Prtothroni s nástěnnými malbami se datuje do roku 1052, ale některé jeho části jsou prý až o 500 let starší. Halki bylo proslaveno koncem 19. století citronovým likérem kitron. Z kůry a listů citrovníku se tu vyrábí pálenka kitroraki nebo její sladká verze kitron.

Obojí můžete ochutnat v palírně Vallindras Distillery, včetně prohlídky destilačních zařízení. 2 km severně od Halki stojí jeden z nejstarších kostelů na Balkáně a nejvýznamnější křesťanská památka Naxu Panaghia Drosiani. Kostel pochází ze 4. až 6. století a aktuální podoba byla odhalena až po vykopávkách kolem roku 1970. V interiérech, které připomínají tajuplné jeskyně platí zákaz fotografování, na což dohlíží moc příjemná žena, která tomuto významnému místu věnuje celý svůj život!

Filoti

Z Halki stoupáme serpentinami do hor k vesnici Filoti, odkud se nabízejí krásné výhledy na pohoří Zas nebo opačným směrem do úrodných udolí. Za vesnicí směrem na Apiranthos budete projíždět v první serpentině kolem kaple Aghia Irini. Odbočte na menší asfaltku, odkud si po 1,3 km můžete vyšlápnout z parkoviště po stezce k pramenu Ariajeskyni Zas a až na samotný vrchol stejnojmenné hory. Celkem vás čeká 2,1 km poměrně prudkého stoupání a za odměnu se vám dostane nejlepších výhledů na celý ostrov. Náš jeden den na Naxu byl tuze krátký, a tak jsme si nechali všechny tůry na příště. Smutně jsme spolkli sliny a stoupali z Filoty zákrutami výš a výš do kouzelné vesnice Apiranthos.

Apiranthos

Název obce v překladu vyzdvihuje „spoustu květin“ a když k tomu přidáme všudepřítomný bílý mramor, kamenné domky, úzké průchody a pozůstatky mlýnů na kopcích, právem si Apiranthos zaslouží naši pozornost. Zdejší obyvatelé jsou potomky uprchlíků z Kréty, kteří se tu na svazích hory Fanari uchýlili před tureckou represí. V obci mužete navštívit od úterý do neděle hned tři muzea (archeologické, lidové a geologické). Mezi hlavní památky patří starý kostel Panagia Apeirathitissa a Zevgolis tower. Impozantní věž ze 17. století, která sedí na okraji útesu.

Mezi Apirantos a Filoti dřímá v horách osamocená vesnička Danakos. Vydejte se z vesnice stezkou vzhůru k Fotodotis monastery. Název trošku mate, na místě stojí obranná benátská věž s překrásným výhledem na ostrov Donoussa. Klikatou cestou linoucí se k severu dojedete do vesničky Apollonas. Hlavní atrakcí je socha boha Dionýsa ze 7. stol. př. n.l. 11 metrů dlouhý kúros na věky leží v antickém lomu nejspíš proto, že před dokončením prasknul ve tváři…

 

Dovolená na ostrově Naxos

Naxos byl po dlouhé roky v nabídce cestovních kanceláří oproti Santorini celkem opomíjeným, v jiném případě „dražším“ ostrovem. Samozřejmě nám to nevadilo, protože tím stále spadal do turistiky v rytmu „island hopping„, která nás před pár lety úplně ohromila. V Čechách na ni nejme stále moc zvyklí, ale u Italů a Francouzů je řecký island hopping oblíbeným letním sportem :) Prostě nakoupíte lupeny na letadlo do Athén a cestujete z ostrova na ostrov trajekty. Chvilku jste tam, chvilku zase jinde ;) NO STRESS! MAXIMUM GREEK! :)

Jak se tedy na Naxos dostat? Začneme tuzemskými cestovkami, u kterých došlo v posledních dvou letech konečně ke změně. Zájezdy byly dříve realizovány s příletem na ostrov Santorini, s trajektovým přesunem na Naxos. Dnes se nově lítá na ostrov Paros, odkud se přesunete na Naxos trajektem za mnohem kratší dobu. Největší výběr ubytování a volnost si samozřejmě dopřejete individuální cestou přes Athény, odkud plují na Naxos trajekty snad každý den.

Autopůjčovna

Kdo si chce užít maximální pohodlí a ušetřit drahocenný čas, zvolí letecké spojení z Athén s Aegean Airlines. Více informací o cestování na vlastní pěst naleznete v sekci rady na cesty. Letiště leží 3 km od Chory a cesta taxíkem vyjde na 12-15 € (podle období). Nejlepší volbou je zapůjčení automobilu s předáním /naxos_vision_logo vrácením na letišti nebo v přístavu. Ušetříte tak nemálo peněz, jste hned mobilní a můžete okamžitě vyrazit poznávat krásy ostrova. V tomto pohodlí nám vyšli maximálně vstříc v autopůjčovně Naxos Vision.

Vzhledem k tomu, že jsme potřebovali auto pouze na jeden den, tak nás některé jiné půjčovny slušně řečeno poslaly do háje zeleného… i přesto, že měli krátké zapůjčení v nabídkách :) Z Naxu jsme ochutnali jen malou porci dobrodružství, ale bylo lepší, poslední den ráno odletět za 50 minut do Athén, než trávit celý předchozí den na trajektu z Amorgosu do Pireus. V tom je indivindy cestování skvělé. Máte možnost volby…

Ubytování na ostrově Naxos

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x