fbpx
Ostrov Milos – nejlepší pláže Řecka
Print Friendly, PDF & Email

Řecký ostrov Milos , rovněž nazýván jako Mélos, patří svoji polohou k západním Kykladám. Jeho rozeklané pobřeží s prapodivnými a různě barevnými tvary svědčí o tom, že je to ostrov vulkanického původu podobně jako Santorini, které se nachází jen pár hodin plavby na východ. Milos je opravdový ráj pro milovníky pláží. Na ostrově jich naleznete více než 70 a každá má jinou barvu! Jedna je úplně bílá jako samotný Měsíc, druhá žlutá, třetí červená… Na ostrově Milos jsou ty nejbarevnější pláže Řecka. 

Pláže všech barev

A to nemluvím o pláži u opuštěného lomu na síru, kde si přijdete jako v trilogii Pán prstenů od Tolkiena. Možná máte nejkrásnější pláže spojené s Lefkádou, nicméně ostrov Milos je podle mého názoru naprosto unikátní. Možná i proto je oblíbený mezi samotnými Řeky. Pokud máte opravdu chuť na něco zcela výjimečného, našetřete nějakou korunku navíc a vyrazte do světa neuvěřitelných BAREV! Možná vám to přijde, že přeháním, že to budu psát u každého ostrova… Není tomu tak. Milos mám v plánu do dalších let, protože 3 dny, které jsme tu zažili, musíme ještě jednou zopakovat :)

Venuše Mélská a povrchové doly ostrova Milos

Bohatá historie Milosu začíná již v mladší době kamenné, kdy se tu těžily nerosty. Tenkrát patřil mezi nejvyhledávanější obsidián. Jednalo se o vzácný druh sopečného skla, které se vyváželo až na mínojskou Krétu. Postupem času se zde těžil kaolin, síra a nakonec bentonit a perlit. V dnešní době tu sídlí nejvýznamnější závod na těžbu a zpracování posledních dvou jmenovaných hornin v celé Evropské unii! Ostrov Milos nejvíce proslavil náhodný nález mramorové sochy bohyně lásky Afrodity (Venuše Mélská), kterou nyní naleznete v muzeu v Louvru ve Francii. Traduje se, že přišla o obě své paže během transportu do Paříže. Zda je to pravda, tak to nikdo neví.

Na západ jedině na vlastní triko a opatrně!

Jen 23 km na délku, necelých 5000 obyvatel a přitom až 70 pláží! Ostrov rozdělený na dvě půlky. Sever a východ ostrova protíná asfaltová silnice, kdežto západ je jen šotolina a půjčovny vám do mapy zakreslí kroužek s nápisem „NO SERVICE“ ! Prostě kdyby se vám tam porouchalo auto, tak máte asi smůlu. Na západ můžete jen na vlastní riziko. Ovšem je zcela jasné, že to bude velké dobrodružství a když si člověk bude dávat pozor, okusí extra zážitek a naprostý klid v jednom. My jsme si nechali západ na příště, protože za 3 dny člověk stěží projede hlavní lákadla ostrova na severu a východě. K vzácným obyvatelům zdejší přírody patří Zmije Milóská. Naleznete ji pouze v této oblasti na ostrovech Milos, Kimolos a Sifnos. Můžete ji potkat zejména na loukách plných kamení, poblíž zdí, či na opuštěných místech. Pozor, jedná se o nejjedovatějšího hada v Evropě!

Okruh divokým západem

Poznávání prakticky neobydlené poloviny ostrova lze rozdělit na „základní okruh“ (kdy se budete pohybovat po plus minus zpevněné komunikaci, sjízdnost se může lišit podle ročního období) a rozšířené objevování i severního cípu západu.

Při první možnosti začněte okruh v místě, kde končí asfalt, od vesničky Agia Marina proti směru hodinových ručiček, po zpevněné cestě udusávané koly těžařských vozidel v podstatě obkroužíte nejvyšší horu (Profitis Ilias, 848 m.n.m., mimochodem i sem lze autem vyjet), na západě se pokocháte maličkým klášterem Agios Ioannis strategicky umístěným v sedle nad pobřežím (nedaleko odsud je jedna z největších pláží ostrova, její návštěvu ale doporučujeme jen řidičům čtyřkolek anebo pěším).

Právě nad klášterem vás čeká patrně nejsložitější terén tohoto okruhu, pokud by cesta nebyla dál sjízdná, lze se ještě snadno vrátit. S velkou opatrností ale našplháte terénem další metry, minete pěší odbočky k jeskyním Sikia a Kleftiko a zanedlouho už budete míjet další přírodní útvar, kamennou bránu Gerontas. Tady zastavte, z parkoviště lze snadno dojít k moři a patrně tu až na občasné jachtaře budete úplně sami.

Povrch cesty se odsud začíná rychle zlepšovat, brzy už zahlédnete na obzoru nad pobřežím pozůstatky německého radaru z druhé světové války a hned za ním můžete zastavit u pláže Provatas s několika bary a tavernami. Tady už jedete zase po asfaltu a míříte zpět do civilizace.

Rozšířené objevování západního cípu vyžaduje (bez kompromisu) vozidlo s pohonem všech čtyř kol. Můžete dojet až k plážím Triades a Ammoudaraki a ti nejzkušenější řidiči až úplně na sever k místům, která jsou běžně dostupná jedině při plavbě člunem. Za takové místo lze považovat i zátoku s tavernou Embourios, je odsud úchvatný pohled na kykládské vesničky na protější straně ostrova. Tady si fotografové také přijdou na své.

Jeskyně Kleftiko

Oku nejlahodnější místo ostrova se ovšem ukrývá u jihozápadního pobřeží ostrova. Komplex bílých skal, jeskyní a smaragdově modré vody býval kdysi útočištěm pirátů (odtud ten název, kleftes). Pro lodní výlet s koupáním doporučujeme vybírat buďto z nabídky celodenních plaveb (nejlépe porovnáte v přístavu Adamas, kde se taky vyplouvá), anebo si zajet k plážím Kipos, Provatas či Agia Kiriaki, odkud jsou pořádány přibližně čtyřhodinové plavby.

Adamas a Pollonia

Hlavní přístavem i letoviskem je Adamas. Naleznete zde turistické informace, obchody, lékaře, benzinky a hlavně ubytování celkem blízko u trajektu. Většina místní aglomerace postupuje z Adamas dále na SZ přes vesnice Triovasalos, Trypiti až do vesnice Plaka. Plaka je nejpůvabnější vesnicí s úzkými uličkami a bílými domky. V centru naleznete část Kastro, které stoupá až na samotný vrchol kopce, odkud je nádherný výhled široko daleko! Je to místo ideální pro západy slunce. Dalším významným střediskem je vesnička Pollonia na SV cípu ostrova. Najdete tu široký výběr ubytování i malý přístav se spojením na sousední ostrůvek Kimolos

Bentonitový důl Aggeria 

Dokonale skrytý pohledům turistů zůstává jeden z největších bentonitových dolů na světě. Vede k němu i naučná stezka a ačkoliv až přímo do dolu je vstup zakázán, procházkou po silnici kolem dolu si lze tohle impozantní místo velmi dobře prohlédnout. Důl se nachází v severovýchodní části ostrova nedaleko Pollonie a z hlavních silnic není vůbec vidět.

Horké prameny a vulkán

Důkazů o vulkanickém původu Milu je na ostrově dodnes celá řada! Nedaleko pláže Agia Kiriaki se výstupem do kopce dostanete až k nečinnému vulkánu. No nečinnému, pára tu ze země stoupá nepřetržitě už celou věčnost. Dalším, zajisté nejsnadněji dostupným místem jsou horké prameny u pláže Alykes (asi 10 metrů od břehu v mělké vodě) nedaleko letiště. Nohu na vřídlech tu dlouho neudržíte. Síru a horké bubliny pak můžete pozorovat i na barevných plážích Paliochora a Tourlos, jedněch z nejkrásnějších na ostrově. Mimochodem, právě tady, v taverně Sirocco vám na požádání připraví oběd v horkém lávovém písku.

Rybářská obydlí Syrmata

Velkou turistickou zajímavostí ostrova jsou pestrobarevné domečky místních rybářů, které se nazývají Syrmata. Jedná se o obydlí (garáž) pro jejich loďky. Prostě dvoupatrový domeček, kdy dole za vraty parkuje místo automobilu loďka a v patře s balkonem bydlí samotný rybář. Bílé domečky s různobarevnými dveřmi a balkonky obklopují většinou celé nábřeží vesnice. Mezi nejznámější na ostrově patří Klima, Firopotamos a Mandrakia. Všechny tři stojí určitě za návštěvu. Ve vesnici Klima si můžete navíc dopřát jeden z nejkrásnějších západů slunce na ostrově!

Aktualizace 2024

Doprava na ostrov Milos

Na ostrov Milos lze doletět z Atén, dopravu zajišťuje národní dopravce Olympic Air, a také soukromá společnost Sky Express. V prázdninovém letovém řádu na sezónu 2024 je zatím počítáno až se sedmi lety denně (údaj z prosince 2023). Let trvá jen půl hodiny a protože letíte v nízké výšce, můžete si cestou vychutnat pohled z ptačí perspektivy hned na několik ostrovů rozkládajících se jižně od Atén.

Další možností dopravy na ostrov je trajekt. Nejčastěji Milos spojují linky z aténského přístavu Piraeus, nejrychlejším katamaránům cesta trvá něco jen přes dvě hodiny a o prázdninách 2024 je plánováno několik linek denně (plavbu zajišťují společnosti Sea JetHellenic Seaways, Zante Ferries, Aegean Sea Lines).  Další zajímavou možností je využití lowcostové letenky z letišť blízkých ČR (Vídeň, Katowice i jiné) na kykladské ostrovy Santorini anebo Mykonos, trajekty odsud na ostrov Milos vycházejí finančně i časově přibližně stejně jako z Piraea.

Cestování po Milosu

V letní sezoně jezdí z letiště do Adamas autobus několikrát denně. Další možností je taxi s cenou přibližně kolem 8€ + 0,30€ za každé zavazadlo. Z Adamas se již autobusem dostanete přibližně každou hodinu do Plaky či Trypiti. Další linka jezdí několikrát denně do Pollonie a Paleochory. Ceny vychází kolem 2€.

V hlavní turistické sezóně vás autobusy z Adamas několikrát denně dovezou téměř ke všem hlavním plážím východní poloviny ostrova. I mimo sezónu pendluje autobus mezi největšími osadami několikrát denně a nemusíte být proto odkázáni jen na taxi nebo vozidlo z půjčovny.

Pokud by jste si chtěli půjčit nějaké své přibližovadlo, tak na sever a východ ostrova stačí automobil nebo skútr. Jsou zde asfaltové cesty. Na západ ostrova musíte mít už pořádný jeep a cestovat pouze na vlastní riziko bez podpory autopůjčoven! My jsme zvolili čtyřkolku Kymco 150cc z půjčovny Moto Christos za 35€/den (aktuální cena mimo sezonu).

Ubytování na ostrově Milos

Na Milu zatím nenaleznete obří hotelové komplexy, ubytování se tu nabízí nejčastěji formou soukromých vilek, menších hotýlků a apartmánů všech možných kategorií. Zajímavostí je možnost ubytovat se v českém domečku v tradiční kykládské vesnici. Apartmán byl zrekonstruován v roce 2020, je vhodný pro čtyři osoby, a majitel Pavel Růžička jej opravdu luxusně vybavil, protože „kvality“ řeckých hotelů dobře zná a chce mít všechno vychytané. V domku je i myčka nádobí a pračka, ubytovaní hosté mohou využít bezplatného transferu z letiště či přístavu a pokud nejsou jazykově vybavení, Pavel rád a ochotně poradí s každým detailem dovolené.

Milos village – české ubytování

– adresa: Triovasalos / ostrov Milos
– Jazyky: čeština
– Majitelé: Pavel (CZ)
– e-mail: milosvillage@seznam.cz
– tel. +420 733 735 371
– web: https://cs.milosvillage.com/

SLEVA: Využijte slevu 10% z pobytu v letní sezoně, když v Milos village nahlásíte, že jste od nás ☝️ Sleva platí, když v e-mailu na milosvillage@seznam.cz  nebo po telefonu Pavlovi nahlásíte, že jste z www.reckonasbavi.cz 

Fotogalerie z ostrova Milos


4.8 4 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jitka
06/01/2022 11:50

Moc díky za informace a fotky, je to nádhera, chystáme se letos, těším se jak budu na Milosu fotit :)

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x