Opuštěný důl na síru Old sulphur mines – Paliorema patří mezi nejúchvatnější místa, která jsem zatím v Řecku viděl. Ruiny továrny, s překrásnou pláží v těsné blízkosti dolu, vytváří opravdu jedinečný zážitek. V této oblasti se skrývají bohatá naleziště nerostných surovin sopečného původu, o kterých jsme si povídali v úvodním článku: Ostrov Milos – nejlepší pláže Řecka!
Opuštěný důl na síru
Čistá síra stále extrahuje na několika vulkanických místech na světě. Typickým příkladem je sopka Kawah Iljen v Indonésii, kde těžba závisí zejména na levných nákladech na pracovní sílu. Místní nosiči síry vykonávají vůbec jednu z nejtěžších prací na zeměkouli! V západních zemích přestala být těžba síry výnosná a proto důl na Milosu v roce 1958 zkrachoval a již 57 let leží ladem. Člověk se při jeho návštěvě ocitne v chátrajícím muzeu s pozůstatky kolejnic, důlních vozíků, pecí, různých navijáků a polorozpadlých domů bez střech. Přijdete si jako v trilogii Pán Prstenů v zemi dolů a trpaslíků… prostě dobrodružství, které obohatí každého cestovatele i plážového nadšence!
Proces těžby
Na Milosu se síra získávala z rudy tzv. Svoronos metodou (pojmenování podle řeckého vynálezce z roku 1927). Ruda se rozdrtila a posléze tavila v několika vysokých pecích. Po zapálení se na vrchní straně vytvořila struska, čímž se snižoval přístup kyslíku a celkové hoření. Část síry poté tála a odtékala do spodní části pece, kde se hromadila. Celý proces byl velice pomalý, velká část síry se spálila a znečištění bylo obrovské. Což byla jedna z nevýhod této metody. Zpracovatelský závod na síru byl postaven kolem roku 1930. Provoz přerušila v roce 1940 válka, poté opět pokračoval od roku 1953 až do roku 1958 a vyprodukoval celkem asi 15000 tun síry!
Hlavní proces těžby se nacházel v severní části svahu, kde dělníci ve 40 stupních Celsia za pomoci sbíječek těžili rudu. Důlní štoly obsahovaly úzkorozchodné kolejnice a důlní vozíky s ruční manipulací. Kolejnice byly propojeny se zpracovatelským závodem, ze kterého pokračoval transport přes kamenný most k dokovací stanici s jeřábem. Zde se nakládala síra na nákladní loď. Na jižní straně kousek od doku jsou k vidění pozůstatky administrativních budov a ubytovny.
Paliorema – Thiorichia Milos
Tento výlet není jen pro dobrodruhy nebo technické nadšence. Díky krásné pláži Thiafes je určen všem, kteří hledají to nejlepší koupání na ostrově. Odložíte své věci na lavičku do stínu pod kamenným mostem a jdete si zaplavat. Kocháte se u toho pohledem na opuštěný důl a celé místo vás vtáhne několik let nazpět. Nevím jak pro vás, ale pro mě je tohle tisíckrát silnější zážitek než kdejaká organizovaná pláž se slunečníky. Tímto bych chtěl poděkovat svým kamarádům Olze a Tomášovi (CILF), kteří mě fotkami tohoto dolu motivovali k návštěvě ostrova Milos. Zvednul jsem svůj zadek a vyrazil na pár dní ze Santorini poznávat jedinečné krásy zapomenutých kykládských ostrovů.
Jak se k dolu na síru dostat
Old sulphur mines si určitě naplánujte mezi výlety na východním pobřeží. Z Adamas se vydejte po asfaltové silnici na JV do vesnice Zefyria, odtud pokračujte dále na východ po šotolinové cestě a sledujte cedule s nápisem Thiorichia / Paliorema. Jeden kilometr nad pláží je cedule se zákazem vjezdu, kde můžete nechat odpočinout své vozidlo. Mnozí jezdí přes zákaz až dolů na pláž. My to nedoporučujeme z několika důvodů. Za prvé cesta dolů je hodně rozbitá a za druhé by jste mohli přijít o ty nejlepší výhledy na celý důlní komplex. Cesta pěšky vám nezabere víc než 15 minut, můžete se kdykoliv zastavit a pokochat tou nádherou ;) Na výlet doporučujeme auto nebo čtyřkolku do terénu. Nicméně jsme na parkovišti viděli i autíčko Fiat Panda. Italové se toho prostě nebojí :D Tam kde jsme rádi za pohon 4×4 do terénu, potkáme malou Pandu s Italem :D
[wpgmza id=“20″]
Informace k těžbě jsme použili z webu: http://www.photovolcanica.com , kde naleznete spoustu technických obrázků s detailními popisky!
Líbí se Vám naše články? Sdílejte je prosím na Facebooku a dalších sítích. Pokud máte dotazy, hned nám pište do komentářů DISQUS, které naleznete o kousek níže ;) Děkujeme!
Toulky řeckou přírodou jsou ty nejkrásnější momenty, které během roku zažívám. A proto jsem si řekl, že vytvořím stránky „Řecko nás baví“, kde bychom popisovali naše výlety a krásná místa v Řecku. Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu! Chceme pomáhat místním Řekům, odkazovat na jejich poctivou práci a neuvěřitelnou pohostinnost. Objevte s námi skryté krásy Řecka! Zdeněk Šenkyřík – admin
Nádherné místo a super fotky. Jakmile se příště rozhodnu pro Řecko, tak toto bude určitě lokalita s číslem 1 :-)
Pro mě rozhodně nejúžasnější místo v Řecku, které jsem navštívil a že mám s čím porovnávat :-)…, je to obdivuhodný kus krásné přírody, sice dotčený člověkem, ale i díky tomuto má tohle místo neuvěřitelné kouzlo… díky Zdendo a Peťko za super článek