fbpx
Řecký Karibik na ostrovech Koufonisia

Exotická dovolená letadlem přes půl světa? Tak to vás asi zklameme, protože dnes poletíme za exotikou maximálně na Naxos :) Jeho blízké souostroví Malé Kyklády skrývá ostrůvky, kde nepotřebujete hodinky, auto ani skútr. Kde bude vaší jedinou starostí pohoda a relaxace. Budete odpočívat na tom nejjemnějším písku, obklopeni sluncem a tyrkysovým mořem, které každý znalec Řecka prvně obdivuje na Lefkádě. Jónské oblázky dnes vyměníme za zlatý písek na Kykládách. Na Koufonisia / Ano Koufonissi si stačí vybrat z nabídky nově vystavených apartmánů a odtud vše potřebné zvládnete pěšky, na kole nebo výletní lodí. Zvuk motorových vozidel vám bohatě nahradí chechot racků a šumění křišťálového moře. Vítejte v Karibiku! Teda pardon… vítejte opět v Řecku!

Ano a Kato Koufonissi

V moderním řeckém slangu slovo „Koufo“ znamená „neuvěřitelné“a to stejné slovo určitě vykřiknete, když spatříte první fotku zdejších pláží. V jiných popisech prý Koufa Nisia označuje „duté ostrovy“, což by dávalo smysl, protože díky zvětralým horninám tu matka příroda vytvořila nespočet mořských jeskyní. Souostroví Koufonisia zahrnuje ostrůvky Ano a Kato Koufonissi, na které dohlíží ostrov Keros s bohatou archeologickou historií. Osídleno je pouze severní Ano Koufonissi, jehož nádherné pláže z něj činí jedno z nejnavštěvovanějších míst na Malých Kykládách. Každým rokem zde vyrůstají nové apartmány a studia v tom nejmodernějším kykládském stylu. Nedávno byla zprovozněna nová jachtařská marina s kapacitou pro 50 lodí. Jižní Kato Koufonissi odděluje od hlavního ostrova jen půl kilometrový kanál. Kato se pyšní zcela opuštěnými plážemi, stezkami, jednou tavernou a kostelíkem Panaghia z roku 1651.

Jediná větší osada celého souostroví leží hned za přístavem na Ano Koufonissi a jmenuje se… to určitě neuhodnete.. :) CHORA! Elektřina byla do vesnice přivedena až v roce 1984 v době kdy byl vybudován přístav. Samotná Chora se stále rozrůstá a nabízí vše potřebné pro moderní turismus jako ubytování, bary, taverny, obchůdky, pekárnu, bankomaty, doktora i heliport. Autopůjčovnu tu ovšem nehledejte. V Koufonisia Tours vám místo čtyřnohého plechového miláčka rádi půjčí bicykl nebo prodají lístky na výlet na sousední Kato Koufonissi. Moderní Chora nenabízí tradiční uličky, na které jsme zvyklí např. z Folegandrosu, Astypalea či Amorgosu. Je vystavěná v jednoduchém kruhu, kde najdete vše hezky pohromadě. Jak jsme na začátku lákali, tady jde hlavně o relax a procházky za naprosto jedinečným koupáním. I proto na Koufonisia plují zejména Řekové z pevniny na svoji dovolenou.

Ammos, Fanos, Pisina, Pori a Gala beach

Než se vydáme na návštěvu „řeckého Karibiku“, začneme výběrem apartmánu. V Řecku platí, že čím menší ostrov, tím méně ubytovacích kapacit a tím logicky vyšší ceny. U nás aktivnějších turistů často nezáleží na tom nejlepším ubytování, ale zrovna na Koufonissi, bych o něm hodně uvažoval. Správnou volbou váš celkový dojem a zážitek jen vzroste. Tady opravdu mimo nádherných pláží, gurmánských zážitků, romantice „v posteli s nebesy“ a několika mlýnů, nic jiného ke zkoumání nenajdete… Ani kostely se to tu moc nehemží. Celkem jich bylo na ostrovech devět, ale k dnešnímu dni se dochovaly pouze dva. Aghios Georgios (1870), který najdete v Choře a Panaghia (1651) na Kato Koufonissi.

Ale pokud půjde o ten relax a opalování na pláži, budete nadšeni. Spíš se budete cítit jako v sedmém nebi! Z Chory se každý den vydáváme pobřežní promenádou za tou nejbarevnější pláží. Máme pestrý výběr, každých pár kroků narazíme na další a jedna je krásnější než druhá. Nikdy jsem neviděl hezčí městskou pláž než tu na Koufonissi. Nese jméno Ammos a leží hned za přístavem. Při pohledu na rybářské čluny, houpající se na úžasně tyrkysovém moři dochází všechna slova. A to jsme teprve na začátku!

Procházíme vesnicí kolem barů a několika oblázkových pláží do první písečné zátoky, které dominují tři krásky… Finikas, Fanos a Italidha beach. Šnorchlování, leháro v písku a pohledy na ostrov Keros na horizontu to jsou jistoty tohoto ostrůvku. Tedy pokud vyrazíte brzy :) S příchodem poledního slunce se tyto pláže značně plní frontou lovců bronzu, jejichž míra obnaženosti se postupně zvyšuje se vzdáleností od města. Možná dopadnete jako my a první den budete uhánět co nejdál s představou, že tam dál bude určitě řidší vzduch :D Písečné pláže se mění v krásná skaliska s několika menšími a hůře přístupnými plácky ke koupání. Až dorazíme k přírodnímu bazénu Pisina (Devil’s Eye). Dnes mám štěstí, nikdo tu není a tak skáču jednu „bombu“ za druhou do ďáblova oka s průzračnou vodou. Tomu říkám bazén a můj úsměv se konečně na plno rozzáří od ucha k uchu.

Písečné pláže pro neplavce, děti i romantiky

Až se pořádně vyblbnu, pokračujeme dál do největší písečné zátoky Pori, kde konečně najdeme svoje místo alespoň stovku volných metrů od ostatních a vrháme se do té tyrkysové pohádky. Pláže na Koufonissi jsou mělké až desítky metrů do moře a na své si tak přijdou všichni neplavci, děti i ti, kteří plavou stylem prsa s běháním po mořském dně :D Na konci pláže Pori můžete skočit na něco dobrého do taverny a pokračovat pěšinkou na východní cíp s útesy, kde se skrývá perla Koufonissi. Jeskyně GALA s mini pláží, kterou se dá při klidné hladině proplavat až na širé moře. A když budou vlny v ten den řádit, můžete se na skalách dozlatova smažit ;) Pobřežní promenáda z Chory k jeskyni Gala měří kolem 4 kilometrů. Většina lidí se během dne postupně přesouvá z jedné pláže na druhou. Pokud neradi chodíte, můžete si zkrátit cestu na kole nebo využít lodní taxi.

Večer se můžete vydat za západem slunce směrem k mlýnu, který slouží jako 4* vila. Kdo bude mít volných 385€ na noc, může se tu na týden ubytovat. Pokud chcete vyzkoušet moderní řeckou gastronomii, vydejte se do uliček Chory hledat nápis „Gastronautis„. Tady jsme si opakovaně narvali svá bříška úplně k prasknutí a za celkem normální peníze…

Posaďte se do křesla a vychutnejte si záběry z dronu v maximální kvalitě…

Trajektem na Malé Kyklády

Návštěvu Koufonisia si naplánujte přes ostrov Naxos odkud plují trajekty přes Malé Kyklády (Iraklia, Schinoussa, Ano Koufonissi, Donoussa) na Amorgos. Nejčastěji malý trajekt Express Skopelitis nebo velké trajekty společnosti Blue Star. Nejrychlejší spojení zajišťuje tzv. „létající kočka“ FLYINGCAT 3 společnosti HELLENIC SEAWAYS, která z Pireus dopluje na Pano Koufonissi za rekordní 4 hodiny. Rovněž můžete využít rychlý katamarán SEAJET2, který pluje z Pireus, přes Milos a Santorini. Více informací o trajektech naleznete v sekci rady na cesty.

Ubytování na Ano Koufonissi

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman K
Roman K
7 let před

Super clanok. Rozmyslam o dalsej ceste do Grecka na Koufonissi / Donoussa a Astypalea. Dakujem.

kompersor4
kompersor4
7 let před

..ahojte. fajn clanok s famoznymi fotkami, ktory pomoze kazdemu cestovatelovi otvorit oci. dovolim si vlozit link greckej televizie ERT world https://www.youtube.com/watch?v=YPyOY6K4Jrs

Nela Smržová
Nela Smržová
7 let před

Ahoj, diky za krasny clanek! Jak je to na Koufonissi s moznosti stanovani? Vim, ze ofiko je to v Recku zakazane…ale chteli bychom tady par dni pobyt a z toho vetsinu spat pod stanem nekde bokem…mohlo by to vyjit? Diky moc :)

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Nela Smržová
7 let před

Ahoj, když jsme šli promenádou kolem pláží, tak jsme si všimli pár „hippie“ stanů. Měli je postavené mezi stromy a vypadalo to, že to neměli jen na jednu noc :) Oficiálně Ti to samozřejmě nepotvrdím, ale kdyby mi někdo řekl, ať to zkusím, tak to asi zkusím :D Díky za zprávu a pak nám napiš, jak to dopadlo! Zdeněk

4
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x