fbpx
Kythira – ostrov lásky a plodnosti
Print Friendly, PDF & Email

Kythira nebo také Kythera a správně řecky Κύθηρα – je jedno z míst, kde se podle bájí z mořské pěny zrodila Afrodita, bohyně lásky. Ostrov leží až pod Maleas, třetím to prstem poloostrova Peloponés, který spadá pod správu kraje Lakonie. I s ostrůvkem Elafonisos ležícím nad Kytherou. Přes velkou vzdálenost od ostatních, i Kythera patří do souostroví Jónských ostrovů a užívá si tak vodstva dvou moří – Jónského a Středozemního.

Úžasně příjemní lidé ostrova Kythira

Se svojí rozlohou 290 km se Kythera mezi řeckými ostrovy řadí na 17. místo. A přestože leží na stejné zeměpisné šířce jako Rhodos a níže než Kyklady, překvapí vás svojí svěží zelení a příjemným pevninským klimatem. Je to prostě Jónský ostrov, na kterém vás bude neustále provázet pestrá paleta vůní, pestrých barev, nádherně teplých moří a v neposlední řadě – žijí tu úžasně příjemní lidé, stále ještě nezkažení masovým turistickým byznysem.

Jak se dostat na ostrov Kythira

Jednodušší způsob dopravy na ostrov dnes už nabízí i cestovky, které využívají charterových letů s přímým spojením z Prahy – ostrov má vlastní letiště s odbavovací halou velikosti menšího nádraží. Romantické duše ovšem zvolí individuální dopravu autem na jih napříč Řeckem do přístavu Neapoli Voion (Νεάπολη Βοιών) a odtud pokračovat trajektem do přístavu Diakofti na Kytheře. Výhodou tohoto řešení je vlastní auto k dispozici hned od prvních vteřin a jste mobilní po celém ostrově bez omezení. Nemusíte mít o svého plechového miláčka obavy, od severu k jihu vede středem ostrova kvalitní silnice a jako z pevné páteře z ní vybíhá hustá síť spojení se všemi možnými nervovými uzly Kythery. Jen je potřeba si trochu hlídat stav nádrže, dvě čerpací stanice jsou na severu u Potamos a jedna ve vesnici  Kontoliánika cestou na jih ostrova.

Historie ostrova Kythira – Afrodita

Pro nás romantiky je nejdůležitější, že na Kytheře se podle bájí zrodila Afrodita. No, ono to nebylo jen z mořské pěny… Bohyně Gaia (Země) se rozhodla potrestat svého muže Úranose za jeho napáchané škody a nařídila Titánům, svým dětem, aby otce zabily. Kronos mu odřízl genitálie a ty odhodil ke Kytheře. Ze zálivu Kapsali je možno spatřit ostrůvek Χύτρα, což je podle báje zkamenělé Úranosovo varle… Afrodita byla tedy dcerou Úranose a jako jedna z nejvýznamnějších bohyní patřila mezi dvanáct Olympanů. Při pohledu na panorama zálivu Kapsali pochopíte, proč si bohyně lásky a plodnosti vybrala jeho azurově modré lůno ke svému zrodu…

Vliv několika kultur

Tak jako každý kousek řecké půdy, tak i ostrov Kythera si prožil svá období pod državou různých mocností. To jak se přelévaly během věků jejich vlivy a jak se svět za obzorem zvětšoval. V období starověku to byly postupně městské státy Argos, Sparta, Athény… Do 13. století, jak jinak, ovládali ostrov Římané. Do konce 18. století spadal pod správu Benátské republiky. Během první poloviny 19.století se na ostrově vystřídali Rusové, Turci, Napoleonská Francie, Británie. Británie pak roku 1864 předala Jónské ostrovy Řeckému království. Kythera tak byla konečně začleněna pod správu Řecka. Na ostrově se tedy promítá vliv různých kultur a Kythera tak má zvídavým objevitelům co nabídnout.

Pláže ostrova Kythira

Dostupné autem i na skútru. Najdou se ovšem i takové, jež jsou dosažitelné pouze teréňákem nebo pěšky. Ba i takové, ke kterým si musíte doplout. Rozhodně nehledejte na Kytheře vodní atrakce typu tažený nafukovací banán či parasailing, o windsurfingu nemluvě. O to klidnější a pohodovější atmosféra na zdejším pobřeží vládne. Zatím.

Agia Pelagia – Kapsali – Sparagario – Kakia Lagada

Třeba taková pláž v Agia Pelagia vám nabídne jemný písek a pozvolný vstup, ideální pro citlivá chodidla a rodiny s malými dětmi – maminky tu parkují kočárky přímo ve vodě. Z parkoviště do vody 20 kroků, pod tamaryšky taverny, na břehu lezecká stěna… Stejně jemný písek nabízí i pláž v Kapsali, tady to máte i s výhledem na Benátskou pevnost nad Chorou jako bonus. Zdejší pláž má dokonce kolejiště do vody pro nemohoucí – a funkční! Taveren za zády nespočítaně. Na dohled Kapsali leží oblázková pláž Sparagario a to je právě jedna z těch, kterou si musíte zasloužit pěšky. Takže na ní budete téměř jistě sami.

Velice příjemná pláž je Kakia Lagada se žlutooranžovým sezamem a jeskyní s podmořským tunelem na jejím konci. Pár minut chůze dále kamenitou cestou vás zavede k ústí Barbarossova kaňonu s kamenitou pláží. I na Kakia Lagada se dostanete pohodlně autem. Je to ale také námět pro neřidiče na pěší výlet z Agia Pelagia. Cestou sem budete míjet spoustu dalších, téměř liduprázdných pláží. 

 

 

Diakofti – Avlemonas – Kaladi

Pláž v Diakofti také poskytuje velejemný žlutý písek a stín u taveren a pod tamaryšky na nábřeží a vstup je tu tak mírný, že musíte mořem ujít desítky metrů k hlubší vodě. Zvláštní kapitolou je pidipláž v Avlemonas. Ovšem pidi pouze co se písku týče, zde se do vody slézá po ocelových žebřících z lehce upravených rozeklaných skalisek, zážitků budete mít mega. Nebo tam prostě houpnete. Vyjímečné koupání na vyjímečném místě. Kousek od Avlemonas najdete vlajkovou loď všech pláží na Kytheře – pláž Kaladi. Autem dojedete na plácek nad roklí, koupíte pivko v přilehlém bufáči a k pláži dojdete po pohodlných kamenných schodech. Kaladi tvoří tři pláže oddělené skalisky, na ty boční musíte dobrodit, takže i tam budete spíše sami. Pláž je bez servisu.

 

 

Lykodímu – Kombonada – Chalkós

Západní pobřeží Kythery je více členité, pláže menší a hůře dostupné. Nejlépe dostupná je Lykodímu. Nad pláží se tyčí strmá pískovcová skála a na kamenitém ostrohu je servis a tavernička. Slunce na pláž díky terénu vykoukne až v odpoledních hodinách, takže si můžete přispat. Naším cílem není vyjmenovat zde všechny pláže Kythery, tak na závěr snad ještě oblázková Kombonada, pláž se servisem. I sem se dá pohodlně dojet autem po asfaltce. Kombonada je hódně velká pláž a vejdete se sem všichni. Naopak takový Chalkós na jihu je docela malý a když netrefíte ten správný čas, budete ležet sousedovi na rohoži. No a strmá prašná cesta sem je jedna z nejhorších na ostrově.

 

Střediska ostrova Kythira

  • Avlemonas – jedna z nejklidnějších a nejhezčích vesniček na ostrově vás zaujme především svými zálivy s parádním koupání a benátskou pevností. Nedaleko je i velká pláž Palaiópoli.
  • Agia Pelagia – patří k největším přímořským vesnicím na ostrově a nabízí spoustu možností k výletům po okolních plážích, zároveň zde najdete klid a pohodu. Opravdu dobrý základ pro prošmejdění severu ostrova.
  • Kapsali – je tu marina pro hlavní město, dnes spíše turistické centrum ostrova s příjemnou pláží, spoustou taveren přímo na pobřeží. Skvělá základna pro objevitelské výpady po jižních oblastech ostrova.
  • Chora (Kythira) – hlavní město ostrova s megaúzkými uličkami ležící pod Benátskou pevností. Kouzelné místo, kde se vám zastaví čas, který strávíte blouděním, prohlídkami památek a muzea, mlsáním v kavárničkách. A ty přímo božské výhledy z pevnosti!
  • Livadi – je velká vesnice ve vnitrozemí ostrova. V Livadi je spousta dobře zásobovaných obchodů a ubytování a vzhledem k tomu, že leží na páteřní silnici ostrova je zde výborný výchozí bod pro objevování krás celého ostrova. Místo vhodné pro individuální pobyt s vlastním samohybem.
  • Potamos – největší vesnice ostrova, za návštěvu určitě stojí náměstí, které se v neděli promění v tržnici. Zde domorodci nabízí bylinky, koření, thymiánový med, olivový olej, tradiční řecké sladkosti a pečivo, vše zaručeně pocházející z Kythiry. Kdo nedělní Potamos jednou ochutná, neodolá a znovu se vrací…
  • Milopotamos – vesnička, kde se váš čas téměř zastaví, ranní kávička pod platany vás nastartuje k procházce po okolí. Můžete odtud vyrazit podél říčky k vodním mlýnům. Na konci vesnice můžete prošmejdit volně přístupnou Kato Chora, kde na pětníku najdete více kostelíků a klášterů než v jiných metropolích světa. Jen pár kilometrů západně odtud najdete krápníkovou jeskyni Agia Sofia.

 

Pěší turistika ostrova Kythira

Na ostrově je několik oficiálně značených turistických tras. Mimo to si samozřejmě můžete vymyslet i svoji vlastní trasu, možností je nepřeberně, Kythera je doslova protkána hustou sítí různých pěšin cest a silnic.

Pěší trasa z Kapsali do Chory

Například Okružní pěší trasa z Kapsali do Chory spojená se sběrem divokého tymiánu a šalvěje. Trasa částečně kopíruje stezku M 15, která je pěkně modrobíle značená. Trasa vás dovede v závěru do Chory a na Byzantskou pevnost tyčící se nad Kapsali. Tento výlet je na celý den, nejdéle se zdržíte v Choře, která nabízí procházku úzkými uličkami a určitě neodoláte dát si něco málo z místních dobrot. Určitě nevynechejte Byzantskou pevnost, se spoustou kapliček a s jedinečnými výhledy. Celková délka trasy je 7,5 km.

Stezka M41 k vodopádu Nereida

V Mylopotamos se zase můžete projít stezkou M41. Ta začíná pod tavernou Platanos a zavede vás k vodopádu Nereida a dále podél říčky kolem artefaktů vodních mlýnů a zpět do Mylopotamos. Cestu si pak můžete prodloužit ke Kato Chora. Délka okruhu pod Mylopotamos je 2,5 km.
Jeskyně Agia Sofia u Kalamos. Začátek trasy k jeskyni leží na odbočce na cestě k pláži Chalkos a prašná cesta vás zavede k jeskyni se stejnojmennou kapličkou uvnitř mohutné jeskyně. Prostory jeskyně s krápníkovou výzdobou za kaplí jsou volně přístupné, jen je nutné si vzít baterku. Nezapomenutelný zážitek vás doslova nabije pozitivní energií. Celková délka výletu je 2,5 km.

 

Prameny Amir Alli

Karavas a Amir Alli prameny. Cesta k pramenům Amir Alli vás povede zeleným údolím, kterému dodává celoročně vláhu potůček a prameny s pitnou vodou, jež se do něj vlévají. Nad vesnicí uvidíte osadu duchů a výlet můžete zakončit v tradiční pekárně nad Karavas. Tam nejenže nakoupíte skvělé παξιμαδια (paximadia – tradiční řecké pečivo) a sladké pity, ale třeba i místní víno a med. Za prohlídku stojí i staré pekařské stroje vystavené v pekárně. Celkem 2 km.

 

 

Z Trifillianiky do Paleóchory

Stezka z Trifillianiky do Paleóchory. Jedna z oficielních stezek Kythiry pod označením M31 vás dovede do hlavního města byzantského období ostrova. Paleóchora leží nad hlubokým kaňonem, který ústí u pláže Kakia Lagada. Město bylo zničeno roku 1537 pirátem Barbarossou a ještě dnes je možné za hlubokých nocí slyšet nářek žen, svrhnutých do hlubin kaňonu. Stezkou pod kaplí Agia Varvara je možné sestoupit na dno kaňonu a pokračovat k pobřeží, ale tato část trasy je pouze pro zkušené skálolezce s vybavením. K Paleóchoře je možné dojet i autem od osady Kámpos, ale to by jste se připravili o krásnou procházku po starodávné stezce vnitrozemím ostrova. Celkem 5 km.

Jeskyně Agia Sofia u Mylopotamos

Návštěva jeskyně Agia Sofia u Mylopotamos. Tak tato krasová jeskyně opravdový skvost ostrova. Jedna ze tří jeskyní tohoto jména na ostrově a je z nich největší. Opravdový zážitek – volně procházíte přímo mezi mohutnou krápníkovou výzdobou, za kterou by se nemusely stydět žádné krápníkové jeskyně světa. Vstup do jeskyně je ve strmém svahu nad mořem a k jeskyni se dostanete autem nebo pěšky z Kato Chora.

 

 

 

Pláž Kakia Lagada

Procházka k pláži Kakia Lagada vede podél pobřeží ze střediska Agia Pelagia. Cestou budete míjet téměř prázdné pláže Neo Kosmos, Kalamitsi, Lorentzos které vás budou lákat k návštěvě. Za Kakia Lagada objevíte pláž Limni, která leží v ústí Barbarossova kaňonu. Celková délka celodenního výletu tam i zpět je 9 km.

Pláž Agia Patrikia

Výšlap k pláži Agia Patrikia. Celodenní výlet z Agia Pelagia k rybářskému přístavu. V přístavu je stejnojmenná pravoslavná kaple. Každé ráno v přístavu prodávají rybáři své úlovky majitelům taveren. Celý den pak můžete strávit o samotě na pláži pod skálou, na které stojí ruiny starého kláštera a kaple. Cestou zpět kapli navštivte a pokochejte se nádhernými panoramaty na záliv Agia Patrikia a Agia Pelagia. Tam i zpět 8 km.

 

Klášter Agios Ioannis na útesu

V Kasiopi také vystoupejte ke klášteru Agios Ioannis na útesu. Klášter je jednou z dominant zálivu a jeho bíle vylíčené zdi vás pocitově přenesou na nedaleké Kyklady. Přímo od kláštera pak můžete vychutnávat nádherné výhledy na záliv Kapsali a nedalekou Choru. Pod klášterem leží autokemp, což může být námět pro vaše ubytování při idividuální návštěvě Kythery.

Smil italský – žlutý kvítek Kythiry

Není možné vyjmenovat všechna zajímavá místa Kythiry. Jsou romantici, kteří se opakovaně na tento zelený ostrov, koupající se v azurové modři dvou moří, nadšeně vracejí. Ostrov si určitě zaslouží vaši pozornost, odmění se vám nezapomenutelnými zážitky. A nezapomeňte ochutnat skvělá vína z místní produkce a jako suvenýr si dovézt kytičku žlutých kvítků smilu italskéko. Ten vás bude na Kytheře provázet doslova na každém kroku.

 

Ubytování na ostrově Kythira

Booking.com
4.5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x