fbpx
Samothraki – Ráj svobody ducha
Print Friendly, PDF & Email

Samothraki nebo také Samothraké (řecky: Σαμοθράκη) – ostrov volnosti a svobody, ostrov hippies dnešní doby… Svou velikostí se řadí na 21. místo mezi řeckými ostrovy co do rozlohy. Ovšem se svou výškou 1611 m.n.m. díky hoře Saos hrdě ční na čtvrtém místě. Není divu, že bůh Poseidón právě z jejího vrcholu sledoval průběh Trójské války. Ostrovní pyramida, rozbrázděná kaňony a koryty bezpočtu říček a bystřin, si díky své výšce vytváří vlastní klima, ve kterém hlavní roli hraje voda. Ta v podobě pravidelných srážek zásobuje ostrov životodárnou vláhou. Vegetace tak září zelení i v období horkého léta. A nejen dešťové srážky – i silné prameny, obrovskými podzemními tlaky hnané do kilometrové výšky. Prameny jsou zdrojem úžasně čisté, chladivé a chutné vody a dávají život vegetaci v údolích ostrova Samothraki. Na úpatí ostrova pak léčivé sirné prameny již odpradávna pomáhaly uzdravovat starodávné obyvatele antického světa…

 

Samothraki – ostrov východní Makedonie a Thrákie

Samothraki leží v severní části Egejského moře (v Thráckém moři) a je součástí Východní Makedonie a Thrákie. Ostrov není nijak zasažen masivní invazí turistů a doposud si zachovává původní ráz života – nejčastěji potkáte na svých toulkách ostrovem kozy. Ty žijí na ostrově polodivokým životem a natrefíte na ně i v těch nejvýše položených místech, tam, kde je možné ještě najít něco k snědku. Díky absenci letiště je možné se na ostrov doplavit pouze po moři trajektem Zante Ferries (pokud tedy nevlastníte malou jachtičku…) z přístavu Alexandroupoli. Ten je nejvýchodnějším přístavem pevninského Řecka a leží nějakých 50 kilometrů od řecko – tureckých hranic.

Přístav v Alexandropouli

A jak se dostat do Alexandroupoli? Úplně jednoduše. Po svých. Kolech. S přespáním v Srbsku to zvládnete hravě za dva dny. Poloha ostrova také určuje původ těch několika málo set romantických duší, které tento ráj navštíví – převážně mladí Řekové typu rastafarian, či vousatý Apolon s hamaky v báglu a fešné Řekyně, nezřídka stopující oděny pouze v kalhotkách a ruksaku… Turkové, Bulhaři, semo-tamo západoevropan a našince jsme za celý měsíc nepotkali ani jednoho. Prostě PARÁDÁÁÁÁ!!!

Historie Samothraki

Historie náboženství ostrova sahá hluboko do antického Řecka. Tehdy byl centrem kultu podzemních božstev Kabeirů ve Svatyni velkých bohů. Právě během zasvěcování do tajných obřadů ve Svatyni se seznámil král Filip II Makedonský se svou budoucí ženou Olympias – matkou jejich syna Alexandra Velikého. A právě tady byla nalezena Niké ze Samothraki. Pouze ve Svatyni velkých bohů máte jedinečnou příležitost vstřebávat stejnou energii, tak jako stovky generací před vámi. Brzo ráno tu strávíte jako my spoustu hodin úplně sami – pouze s geniem loci tohoto místa. Objevte krásu Věží Gatelluzi, pevností postavených janovskými dobyvateli Samothraki. Najděte a navštivte Svatyni apoštola Pavla, vystavenou ku památce návštěvy tohoto světce na Samothraki. Při objevování krás ostrova nezapomeňte navštívit také citlivě zrenovovaný Monastery of Christos, založený již ve 14. století.

 

Mohutné vodopády

Bystřiny a říčky na Samothraki pomáhají svými erozivními účinky v údolích a roklinách vytvářet Vathres, neboli terasy. Ve vymletých korytech se tak střídají peřeje, tůně, mohutné vodopády. Pod nimi jezírka – i poměrně hluboká a rozlehlá, nádherná místa připomínající Ráj ve své ryzí podobě. Nepsanou ikonou Vathres na Samothraki je bezesporu Gria Vathra, údolí se stejnojmennou bystřinou. Nabízí romantickou procházku podél jejího toku i adrenalinový výstup, či sešup korytem říčky. Toto místo je oblíbené mezi svobodomyslnými romantiky, kempujícími ve volné přírodě pod korunami vzrostlých stromu… Dalším takovým místem je říčka Fonias (Zabiják) se stejnojmenným vodopádem a také druhým nejvyšším ostrovním vodopádem Klidosi. Tím největším vodopádem na ostrově je Kremastos. Ten je se svými více než 180 metry nejvyšší vodopád ve Středozemním moři! Romantický a nenáročný výlet pak nabízí méně známé Vathres na říčce Tsivdogianni . Jediné Vathres na jižní straně ostrova nabízí kaňon Xiropotamos.

 

Pláže na Samothraki

Pláže nejsou pravda na Samothraki artiklem, který by na ostrov lákal davy povalečů. Přesto není nad to po pořádném celodenním výšlapu dopřát znavenému tělu osvěžující koupel. Třeba pláž Kipos – tady končí svět dostupný na čtyřech kolech a čeká vás kilometr oblázkové pláže bez servisu. Nebo pláž pod Thermou – příjemný, přírodně laděný servis, v reprácích klasika jako Led Zeppelin, na baru wi-fi free… Mys Akrotiri – tak to je lahůdka pro fajnšmekry a milovníky oblázků. 500 metrů dlouhý a 30 metru široký nejsevernější výběžek utvořený z šedých placáků, končící majákem. Kvalitní koupačka bez servisu po obou stranách zajištěna, záruka vrácení peněz nespokojeným mrožům. Pachiá Ámmos – podle některých vlajková loď pláží na ostrově. Nám se však daleko více líbila Noname pláž ležící nedaleko, coby kamenem hodil (a hodinku šel).

Termální sirné prameny

Termální sirné prameny na ostrově jsou dalším z důvodů navštívit ostrov. Samothraki leží na seismicky aktivním podloží. Pozitivní stránkou této skutečnosti je vyvěrání horkých sirných pramenů. Hlavní praven v Thermě přitom dosahuje teploty až 100 stupňů!!! Tento pramen je využíván k léčebným koupelím ve Veřejných lázních v Psarotherma. No a pěkně po Řecku. U nás už by byla okolo pramene vybudována kolonáda a podobné opičky. Tady pramen volně vyvěrá a je zachytáván do betonové nádrže. Odtud je teprve přečerpáván do lázeňských bazénů. Ženský pěkně odděleně od mužského, žádné harašení při tom uzdravování.

Kdo nemá rád oficiality, může využít přírodní nádrže nad Thermou. Do nich volně vyvěrají horké, 50 stupňů horké sirné prameny. Vaše maličkost na deset minut ponořená do takto horké lázně pěkně zrůžoví. A jemně provoní po zkažených vejcích. Odměnou vám bude vyléčení spousty neduhů. Revmatismem a artritidou počínaje, kožními neduhy konče. Také šance pro otěhotnění se prudce zvýší každým ponořením do tohoto sirného elixíru. Vše je završeno výhledem do mořských dálav. Užívali jsme si tuto slast denně po celý pobyt.

 

Pěší tůry na Samothraki

Pěší tůry a objevování Samothraki –  to je ten pravý důvod návštěvy ostrova. Kapitola sama o sobě je objevování Vathres. Každá tůra v kaňonech a korytech bystřin vám zabere několik hodin chůze a šplhání v poměrně náročném terénu. Samozřejmostí je kvalitní treková obuv, výhodou trekové hole. Nezapomínejte také, že cesta dolů bývá náročnější než nahoru (nejen v kariéře…). Takže si nechávejte časovou rezervu pro návrat (i v kariéře…). Bezpodmínečnou nutností je dostatek vody – málokdy na vás na konci treku bude čekat usměvavá barmanka s pohárem piva. Na celém ostrově je jen pár desítek kilometrů poměrně kvalitních asfaltových cest. Ty vás bezpečně dovedou k výchozím bodům vašich objevitelských cest do vnitrozemí ostrova.

Tak třeba nenáročný pěší výlet k nejsvětějšímu svatostánku ostrova – ke kapličce Panaghía Krimniótissa. Zlatým hřebem je výšlap na pohoří Fengari a výstup na na Saos, jeho nejvyšší vrchol.
Pokud hledáte klid, romantiku, původní řeckou přírodu a stále ve vás dříme ten kluk s usárnou na zádech, pak Samothraki čeká právě na vás. Těch pár kilometrů dolů na jih stojí za to.
I cesta je přeci cíl…

Ubytování na ostrově Samothraki

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana
Zuzana
1 rok před

Boli sme tam tohto roku. Dovolenka, ktorá vo mne zanechala silný pozitívny dojem a vrátila som sa ako iný človek. Ďakujem, pretože práve váš článok ma inšpiroval k návšteve.

Oldřich
Oldřich
2 let před

Dobrý den, v r. 2010 jsme zde prožili asi jednu z nejkrásnějších dovolených. K autorovu popisu dodám snad jen to, že na ostrov směřují gurmáni trajektem z pevninského Alexandropouli – a to za lahůdkami z kůzlečího masa. Ty jsou (nebo v 2010) byly podávány jednak v Chóře (tedy hlavním sídle ostrova), tak v několika tavernách, rozptýlených na ostrově včetně těch přístavních . Viděli jsme i pozadí hostin a to ohrady k vyhladovění koz a pak i „popraviště“ – nic pro slabé povahy…..Ostrov přes svou odlehlost – nebo právě proto – za návštěvu stojí, sezona začíná cca druhý týden v červenci, a trvá 6 týdnů. Zážitkem je cesta samotná, my přistáli v Soluni a vlakem se chtěli přesunout právě do Alexandropouli – vzhledem k tehdejší stávce řeckých nádražáků jsme volili bus s přespáním v hezkém přístavním městě Kavala (tam je i letiště s trajektem na Thassos). Alexandropouli je městem snad s největší koncentrací nejrůznějších řeckých uniforem vojenských, policejních, námořních apod…..

Alice Jirošová
Alice Jirošová
6 let před

Já tedy pro změnu ,, plážák “ nejsem moc, takže….Laďo! …překrásný článeček o určitě úžasném ostrově plný překvapení, svobody a hlavně….turisté…to je to oč tam běží…jejich absence na tomto ostrově je také pro mne docela zásadní. Prostě u mne vítězí takovéto ostrovy jako je právě Samothraki nebo také Ikaria, kam letos zamíříme po druhé. Velké díky za Tvé krásné pojetí jak písemné, tak fotografické ;-)

Hana M.
Hana M.
6 let před

Já jsem teda plážák, takže mě by tam ten řecký tyrkys chyběl,ale hory a vodopády, to je opravdová nádhera. A co je pro mě taky zásadní – málo turistů. Díky za seznámení s tímto ostrovem, o kterém jsem donedávna netušila, že existuje. :-)

4
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x