fbpx

Kréta

Kréta

Kréta je největší ostrov Řecka, ležící geograficky pod souostrovím Kyklady. Okouzlující místo, které nabízí vše, na co pomyslíte, řekneme-li Řecko. Díky své strategické poloze byla Kréta křižovatkou národů a kultur, cíl všemožných dobyvačných národů a významné místo pro Minojskou a Mykénskou kulturu. Na ostrově zanechali bohaté kulturní dědictví také Benátčané a Osmané.

Laguna Balos s pevností Gramvousa - Západní Kréta
Laguna Balos s pevností Gramvousa - Západní Kréta

Pláže s křišťálově čistou vodou, drsné, ale majestátní hory, skvělá muzea a starověká sídla, pestrobarevné fresky, a jeskyně známé již od pravěku. Kréta má mírné klima, nádherné a rozmanité pláže, okouzlující vnitrozemí s malebnými vesničkami. Vřelá pohostinnost a vynikající místní kuchyně ve vás zanechá hluboký dojem.

Historie

Podle starořeckých mýtů je Kréta místem zrození vládce řeckých bohů – Dia. Ve 3. a 2. tisíciletí př. n. l., byl ostrov jedním z center Mínojské civilizace. Ta po sobě zanechala ruiny svých paláců, z nichž největší je Knóssos. Mínojská civilizace ovládala oblast přes 1500 let a po jejím zániku ostrov postupně ovládli Mykéňané a Dórové.
 Roku 67 př. n. l. se ostrova zmocnili Římané, kteří oblasti vládli do r. 395 n. l.. Do roku 1204 vládly ostrovu střídavě říše: Východořímská, Byzantská a Arabové. Poté oblast spravovala Benátská republika. Následovala vláda Osmanská říše od roku 1669. Roku 1898 dostal ostrov vlastní samosprávu.
Roku 1941 obsadilo ostrov nacistické Německo a po osvobození byl ostrov naprácen Řecku.

Správní jednotky a členění Kréty

Ostrov se člení čtyři regionální jednotky – Iraklio, Chania, Rethymno a Lasithi.

Geograficky Krétu členíme na:
Západní Kréta – oblast kolem města Rethymno a Chania oplývá vyššími srážkami a vlhkostí.
Východní Kréta – od města Heraklion a dále na východ je sušší oblast s minimem srážek.
Severní pobřeží – pláže omývá Egejské moře, voda je teplejší, vstup do moře pozvolný.
Jižní pobřeží – pobřeží omývá Středozemní moře, voda je o něco studenější, vstup do vody příkřejší než na severu ostrova.

Výlety Východní Kréta

Západní Kréta

Paleochora Kréta
Paleochora (Palaiochora) s Lefka Ori na pozadí

Západní Kréta čeká na naše objevování a věříme, že pro vás již brzy sepíšeme mnoho článků. Mezi nejatraktivnější místa určitě patří laguna Balos s pevností Gramvousa, Falasarna beach, Elafonissi Beach s růžovým pískem, soutěska Samaria a Agia Roumeli, náhorní plošina Omalos a pohoří Lefka Ori (Bílé hory), klášter Aghia Triada, Seitan Limania beach, Gavalohori , Armenoi a mnoho mnoho dalších.

Počasí Kréta