fbpx
Skinias beach – 3 pláže nedaleko Palekastro
Print Friendly, PDF & Email

Skinias beach je název nejen pro 3 pláže, ale i pro celý region na východě ostrova Kréta, 6 km jihovýchodně od Palekastra, mezi plážemi Chiona a Karoumes. Na pláže Skinias jsme se vydali až při naší čtvrté návštěvě východní Kréty. Proč? Protože se jedná o nepříliš propagované pláže, takže jsme o nich z počátku neměli ani páru a také si k nim člověk musí kousíček popojít. Narazila jsem na ně náhodou při vypisování cílů, které jsme při svých třech předchozích návštěvách východní Kréty ještě neviděli. Tyto pláže jsou celkem tři, bez jakéhokoli servisu, takže kdo má rád odlehlá místa jako my, určitě si zde přijde na své.

Kde Skinias beach najdeme

Pláže Skinias se nachází na pobřeží mezi plážemi Chiona a Karoumes, na úpatí poloostrova Plaka, asi 6 km od vesničky Palekastro. Všechny tři jsou od sebe v rozestupu asi 200 m a nejsou moc rozlehlé. Dvě z těchto pláží jsou obstoupeny skalisky, voda má velmi působivou barvu a je křišťálově čistá, že dohlédnete až na samé dno. Hladina moře bývá téměř vždy klidná, protože pláže jsou dobře uzavřeny proti větru. Můžete se na ně vydat buď z vesničky Aghatia nebo jako my – ze spojovací silnice mezi Zakros a Palekastro. Přímo od silnice jsou pláže vzdáleny cca 4,5 km. My jsme se odvážili a necelé 2 km popojeli po docela slušné šotolině. V jedno místě jsme si i otevřeli ohradu pro kozy a ovce a opět ji uzavřeli, aby zůstalo vše, jak má.

Zaparkovali jsme tak, aby kolem nás případně mohlo projet další auto a vydali se pěšky směrem, kde jsme tušili pláže Skinias. To dopoledne totiž byla nad pobřežím oblaka, a tak jsme k moři nemohli dohlédnout. Bylo to zajímavé nebeské představení. Minuli jsme po levé straně kostelík Agios Spiridon a začali jsme klesat k plážím. Mraky, kvůli kterým jsme zatím pláže stále neviděli, se začaly pomalu rozplývat…. Asi po 2 km jsme přišli na rozcestí.   

3 nádherné pláže

Za hlavní pláž je z těchto tří považována ta prostřední, Psili Ammos (řecky jemný písek). Jak už název napovídá, je písečná a je prý označována jako nejhezčí ze Skinias pláží.  Na Psili Ammos je možné dojít i roklí Katsara, což je možná námět na příští cestu, kdybychom se do těchto končin někdy vrátili. Nás však Psili Ammos zaujala nejméně ze všech tří. Jedině tím, že je písečná. Proto jsme nejprve sešli na pláž nejvíce vpravo, Galani Aspa (řecky bílý útes). Pláž obklopují opravdu bílé útesy, které spadají až do moře.

Pobřeží mezi plážemi je plné různých jeskyněk a jeskyní, což svádí ke šnorchlování. Poslední z pláží, ležící severně od Psili Ammos je Chondros Ammos (řecky hrubý písek) neboli Katergaris. Tato pláž leží v místě, kde do moře ústí v zimních měsících potok.  Až při cestě zpět jsme si vychutnali dokonalý výhled na východní pobřeží i všechny tři zátoky, který nám byl ráno kvůli mrakům zapovězen. Krása!

Ani na jedné ze Skinias pláží však není přírodní stín. Pokud se tam rozhodnete někdy podívat, nezapomeňte na dostatečné množství tekutin, především cesta zpět do kopce je po slunci náročná. Na pláž s sebou doporučuji vzít nějaký ten přístřešek proti slunci.  K plážím i zpět se jde stejnou cestou, je působivě zbarvená do červena díky horninám v okolí. Kdo z vás miluje místa bez turistů, místa, kde je slyšet jen šplouchání vlnek, určitě tyhle pláže nesmí vynechat a bude nadšený.

Mapa výletu

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x