fbpx
Afentis Stavromenos (1476m) – nejlepší vyhlídka východní Kréty
Print Friendly, PDF & Email

Afentis Stavromenos (1476m) je nejvyšším vrcholem pohoří Thriptis, které se nachází asi 15 kilometrů severovýchodně od města Ierapetra a je pátým největším pohořím Kréty.  My jsme se na vrchol Afentis vydali stezkou pro pěší z vesničky Tripti, velmi dobře značenou červenými puntíky. Tento vrchol je považován za nejlepší vyhlídku na východě Kréty a za krásného dne snadno pochopíte proč…

V září 2017 jsme se při naší čtvrté návštěvě východní Kréty rozhodli dobýt její nejvyšší vrchol. Pokud nebudeme považovat za východ Kréty pohoří Dikti s nejvyšší horou Spathi (2148m).

Výstup na vrchol Afentis Stavromenos

Auto jsme nechali zaparkované na okraji vesničky Tripti a pak už jsme začali mírně stoupat k vrcholu a procházeli jsme nádherným borovicovým lesem. Tento les byl původně mnohem rozlehlejší, ale utrpěl ztráty kvůli požárům v této oblasti. Jakmile jsme vyšli z lesa, začalo strmější klikaté stoupání podle značek k samotnému vrcholu. Cesta je místy docela prudká a je třeba dávat pozor, aby vám pod nohama neujížděly kameny. Už při výstupu se nám otevřel překrásný výhled směrem na Ierapetru, ale především na záliv Mirabello, který je okouzlující.

Poslední úsek je mírnější a tak jsme si dosažení vrcholu vychutnávali spolu s výhledy do všech světových stran. Na Afentis Stavromenos jsme spatřili nově natřený kostel Timios Stavros a velký objekt, který je pro všechny volně přístupný. Prosklený přístřešek tvoří jedna velká místnost, kde je stůl, lavice a krb a před ním je obrovská terasa s úžasným výhledem na jižní pobřeží Kréty.  My jsme zde o jeden den minuli slavnost pána Krista, která se koná vždy 14. září.

Nádherný výhled

Z nejvyššího bodu Afentis Stavromenos je výhled opravdu nádherný – na jihu počínaje pohledem na Ierapetru, Lybijské moře a celé jižní pobřeží této oblasti až po vesnice Makrigialos a Goudouras. Na severu je nádherný pohled na Agios Nikolaos a Krétské moře, na západě pak za jasného počasí dohlédnete až k pohoří Dikti, což je třetí nejvyšší pohoří na Krétě. Pro zpáteční cestu jsme raději zvolili sestup do Tripti sice oklikou, ale z kopce mnohem schůdnější cestou, poměrně širokou šotolinou.

Celková trasa (Tripti-Stavromenos-Tripti) měří cca 11km a tak jsme se po zásluze odměnili občerstvením a chladným mokem v místním taverně/kafeniu Το Πρόβαρμα, Provarma

Na nejvyšší vrchol východní Kréty Afentis Stavromenos je možné vystoupat ještě z opačné strany a to od vesničky Oreino. Asfalt bohužel končí v Oreino, ale kdo si troufne nebo má k dispozici auto s vyšším podvozkem, může ještě cca 4km popojet po šotolině a zhruba stejný úsek pak dojít k vrcholu „po svých“. Jakou variantu výstupu zvolíte, je jen na vás, ale rozhodně stojí za to Afentis Stavromenos navštívit. 

Mapa výletu

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x