fbpx
Chochlakies – nejvýchodnější soutěska Kréty s pláží
Print Friendly, PDF & Email

Chochlakies (Φαράγγι Χοχλακιών) je soutěska na samotném východě ostrova Kréta, asi 10 km od vesnice Zakros a je zakončena na pobřeží krásnou pláží Karoumes. Je zároveň součástí Evropské dálkové turistické stezky E4, která vede napříč téměř celou Krétou. Soutěskou Chochlakies jsme během našich pěti návštěv východní Kréty procházeli už dvakrát a klidně bychom se tudy vydali i potřetí.

Při příjezdu do stejnojmenné minivesničky jsme narazili na ukazatel k soutěsce Chochlakies a ten nás dovedl kolem mlýnu Nerómylos až ke kapličce Nanebevzetí paní Marie (Κοίμηση της Θεοτόκου) s malým hřbitůvkem. Naproti je informační tabule o soutěsce a přístřešek sloužící k odpočinku spolu s místem k parkování.

Chochlakies gorge

Cesta k Chochlakies se nejprve trochu klikatila mezi olivovníky a teprve asi po 800 m jsme přišli k brance, kterou jsme vešli do samotné soutěsky. Soutěska vede korytem vyschlé řeky, takže jsme neustále lezli přes různě velké kameny. Je dlouhá asi 3,5 km a lemují ji vysoké, vesměs holé skály, na kterých se často prohánějí kozy i s mláďaty. Dočetli jsme se, že v zimě a brzy na jaře má soutěska hodně vody, a tedy i velké množství rostlin. Za naše dvě návštěvy (jedna v červnu a druhá v září) jsme měli koryto vždy vyschlé.

Dno kaňonu je ale porostlé bujnými keři oleandrů i jiných rostlin, a tak spolu s do výšky se tyčícími skalami působí impozantně. V několika místech jsou i stromy, které vrhají stín, a tam jsme většinou udělali krátké přestávky na uhašení žízně. Značení v soutěsce je přehledné, a tak jsme celkem svižným tempem došli na konec soutěsky asi za hodinu. V závěrečné části jsme už nechali hory za zády a před námi se otevřel do široka záliv s pláží Karoumes.

Karoumes beach

Karoumes beach je nádherná pláž, lemující celý záliv. Je oblázková s příjemným, pozvolným vstupem do vody a má neskutečně krásnou modrou barvu. Na levém kraji pláže je skalní převis i posezení pod stromy, takže jsme si při každé návštěvě našli pohodlně dostatek stínu. Karoumes bývá téměř vždy klidná, protože je schovaná v uzavřeném zálivu. A při obou našich návštěvách opravdu byla. Pláž Karoumes nabízí i krásný podvodní svět. Při naší první návštěvě jsme měli možnost dokonce spatřit i želvu Kareta. Tak pokud se na tento výlet do soutěsky Chochlakies vydáte, nezapomeňte si s sebou nabalit také brýle a šnorchl.

Mavromouri beach

Severně od pláže Karoumes se dá dojít podél pobřeží ještě ke dvěma plážím. Je to asi 700m, nejprve narazíte na pláž oblázkovou a potom na nádhernou písečnou Mavromouri beach. Bohužel při obou našich návštěvách silný vítr natolik vířil písek, že se na pláži Mavromouri nedalo ležet. Takže třeba si ji vychutnáme při některé z dalších návštěv.

Cesta zpět k autu může trvat o trochu déle, protože stezka přes Chochlakies jde mírně do kopce. Mějte s sebou vždy dostatek vody k pití. Když zdoláte soutěsku oběma směry, dohromady tedy cca 7-8 km, doporučuji se zastavit ve vesničce v Kafe Chochlakies na krátké občerstvení. Vlastní ho moc milý dědeček a uvnitř kafenia najdete na zdech staré fotky ze soutěsky i pláže Karoumes.

Mapa výletu

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x