fbpx
Ithaka – ostrov králů a romantiků
Print Friendly, PDF & Email

Homér – Odysseus – Ithaka

Při vyslovení jednoho se vám (tedy alespoň mě – zřejmě jde o podmíněný reflex základu vědomostí o antické době, které do mě vtloukl můj dějepisář v sedmé třídě) automaticky vybaví i ostatní dva pojmy. A jako bonus Penelopé, guru všech věrných manželek. A je celkem jedno, že jedni zpochybňují samotnou existenci Odyssea, druzí připisují autorství Odyssei Nautice a další dokazují, že Ithaka prostě nemůže být „tou“ Ithakou… Ithaka se vám prostě dostane pod kůži. Ithaku si totiž musíte trochu zasloužit, trošičku pohnout svojí zpohodlnělou prdelí a na ostrov dílem popojet, dílem doplout. Jak – to už záleží na vaší fantazii či nátuře.

Hlavní město Vathy (Hluboká). A zátoka opravdu proniká do nitra ostrova pěkně hluboko.
Hlavní město Vathy (Hluboká). A zátoka opravdu proniká do nitra ostrova pěkně hluboko.

Putování na Ithaku

Jen na vás bude záležet, jaký způsob cesty na Ithaku zvolíte. Pokud se rozhodnete si na pár dnů odskočit z přeturistované Lefkády, je nejjednodušší spojení trajektem z Vasiliky do Frikés, v sezóně 2x denně (osobně vyzkoušeno, i s autem zapůjčeným na Lefkadě – obě cesty bratru nějakých 100 éček za dva a káru), cesta zpět stejným způsobem. Lístky na trajekt koupíte v budce na molu (vystojíte si malou frontu mezi Albánci, Senegalci a dalšími …), na Ithace palubenky zakoupíte v přístavu v obchůdku se suvenýry, adrenalinověji u chlapíka s platem na krku těsně před odplutím trajektu (prodává lupeny jako trhovec palačinky).

My přespali (a povečeřeli v trávě) v autě nad přístavem Píso Aetos, hnedle vedle vykopávek. Úžasný zážitek, absolutní tma nerušená byť jedinou žárovkou, nad hlavou miliarda hvězd a okolo nás necelé dvě miliardy komárů… Kdo si chce užít Ithaku déle, svobodně a nezávisle na cestovce, může dojet na Lefkádu po vlastní ose přes Balkán a využít zmiňovaný trajekt z Vasiliky, jen je dobré si buknout už v zimních měsících nějaké to ubytko.

Souhvězdí Persea si na Ithace opravdu vychutnáte plnými doušky. I ostatní miliardy hvězd
Souhvězdí Persea si na Ithace opravdu vychutnáte plnými doušky. I ostatní miliardy hvězd

 

Ithakou křížem krážem

Ostrov je relativně malý, silniček jen pár kilometrů, ovšem Ithaka je vhodná hlavně pro motorizované (alespoň na mopedu) – jinak se budete placatit na jednom místě a z ostrova moc neuvidíte, autobusy se tu nekonají. Dobré je i zapůjčení loďky, dostanete se tak na jinak nepřístupné pláže. Z městeček bych asi vypíchl přístav Kioni, nádherně ospalé místečko – ovšem pozor, jen do té chvíle, než přijede nějaká nablýskaná megajachta plná uřvaných Taliánů lačných kionských miniplážiček. Ale nebojte, vaše ústupová cesta z Kioni do Frikés je lemována bezpočtem pláží jen pro vás.

Přístav Kioni, pod cestou vás zlákají luxusní plážičky pro pár párů...
Přístav Kioni, pod cestou vás zlákají luxusní plážičky pro pár párů…

Pláže a plážičky

se nachází podél celého pobřeží Ithaky (šmárja, to je blbý, kde asi se mají jinde nacházet…), zkrátka – vemte šutrák a kamkoliv hodíte, trefíte nějakou pláž(ičku). Zlatým pravidlem je, ostatně jako i jinde v Řecku, pokud vstáváte se slepicemi a vyrážíte se zelinářem, máte pláž sami pro sebe skoro do oběda a i stydliví se mohou klidně koupat hanbatí. Na nás tedy asi nejsilněji zapůsobily pláže Afales na severu a Agios Ioanis na západním břehu, na dohled Kefalonie. To jsou ovšem nej hlavně pro krátkodobé návštěvy, kdo přijede pobejt dýl, ten si tu svoji určitě najde i bez nápovědy…

Sarankiniko, oáza klidu a naprosté pohody se skládá ze dvou pláží
Sarakiniko, oáza klidu a naprosté pohody se skládá ze dvou pláží oddělených skalnatým ostrohem.

Ubytování na ostrově Ithaka

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování na Ithace přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
renaxx
renaxx
20/05/2015 7:31

Byli jsme na Ithace v roce 1998 ….. Byla to taková nádhera …kterou musíš zažít, o té nelze vyprávět … Letěli jsme ny Kefalonii a odtud cca 1 hod trajektem. Tenkrát jsme milovali pláž Filiatro . Podívali jsme.se tam díky Artemis, majitelce CA v Mostě rodačce peávě z Ithaky. Byla to naše první dovolená s ní a od té doby jezdíme každiročně jen s Artemis…a hlavně řecké ostrovy

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  renaxx
20/05/2015 9:43

Ahoj, díky za komentář a za vzpomínky na Ithaku ;) My jsme pluli v roce 2012 ze Sami na Kefalonii do Piso Aetos. Byla to pěkná rychlovka a za 25min jsme vyjížděli autem z trajektu :) Moc rádi na to vzpomínáme, protože to byla první cesta bez CK a dodnes lituji, že jsem tam nepřespal a blbec jel prvním trajektem odpoledne zpátky….chybama se člověk učí :D Zdeněk

peluska3336
peluska3336
19/05/2015 8:22

Kdo by to byl řekl, že na tak malém ostrůvku je tolik krásy, kterou jsme za jeden den (od připlutí do odplutí) neměli šanci vidět. Díky Tydro aspoň za tuto virtuální procházku ;-)

Zdeněk - ADMIN
19/05/2015 8:02

Laďo, díky za článek o Ithace! Je to pro mě inspirací :) Brzy napíši o našem výletu z Kefalonie, ať to taky doplníme. Na fotce východ slunce nad Ithakou (foceno před odjezdem z přístavu v Sami). Zdeněk

4
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x