V tomto článku vám Zdenda ukáže norské fjordy v Řecku a jak se ubytovat pod miliardou hvězd pod Mléčnou dráhou. Kremasta (řecky: Λίμνη Κρεμαστών) je největší umělé jezero v Řecku. Leží v odlehlém kraji Euritánie nedaleko lyžařského střediska Karpenisi. Břehy tohoto tyrkysového jezera, ve spojení s až dvěma tisíci metry vysokými vrcholy, připomínají o mnoho známější norské fjordy. A to není všechno! Panoramatická vyhlídka Tsankaralona (Τσαγκαράλωνα) u vesnice Fidakia, patří mezi jedno z nejlepších míst, kde jsem zatím „na divoko“ kempoval a od kamenného stolu pozoroval zapadající slunce nad přehradou …
Přehrada Kremasta s vodní elektrárnou
Přehrada byla dokončena v roce 1965. V té době šlo o největší hydroelektrický projekt v Evropě, který nahromadil vodu ze čtyř velkých řek: Acheloos, Agrafiotis, Tavropos (Megdovas) a Krikeriotis. Umělé jezero má kapacitu 4 750 000 000 m³ vody a dosahuje průměrné hloubky 60 metrů! V roce 1966 byla na přehradě Kremasta dokončena i největší řecká vodní elektrárna s výkonem 437MW. Jezero tak zabraňuje záplavám na řece Acheloos a dodává elektřinu do národní sítě během špiček poptávky.
Mezi největší stavby na jezeře patří i dva betonové mosty. První Tatarna (Γέφυρα Τατάρνας) jsme využili při cestě autem z ostrova Lefkáda (2 hodiny jízdy přes město Amfilochia). Tatarna bridge nahradil původní obloukový kamenný most ze 17. století, který dříve stával na řece Acheloos. U starého mostu se konala první bitva Řeků proti Turkům během boje za nezávislost (1821) a stejně tak, se nedaleko mostu nachází obří díra, kde bylo podle různých zdrojů během řecké občanské války pohřbeno mnoho odpůrců Národně osvobozenecké fronty (EAM/ELLAS). Což dokazuje zdejší památník. Druhým mostem je Episkopis (Γέφυρα Επισκοπής).
Vyhlídka Tsankarálōna – Ševcovy mlaty
Naším velkým cílem na jezeře Kremasta byla v roce 2016 panoramatická vyhlídka „Ševcovy mlaty“, tedy řecky: Τσαγκαράλωνα. Význam slova vychází z řeckých slov Τσαγκάρης (Tsangáris) – česky: švec a Αλώνι (Alóni) – česky: mlat. Mlat byla kulatá rovná plocha sloužící k mletí obilí (pšenice, ječmene, atd). Podlaha byla tvarována tak, aby dno mlatu bylo rovné a tuhé. Většinou kamenné bez hlíny. Ihned po sklizni přivezli zemědělci balíky do mlatu. Oslíci (nebo jiná tažná zvířata) chodili v kruhu po mlatu, táhli za sebou podlouhlou plošinu s kovovými hroty a tím mlátili obilí, které pak pokračovalo dále do mlýna. A právě jeden takový kruhový mlat stával dříve přímo tady na naší vyhlídce nad přehradou Kremasta! Proto onen název „Ševcovy mlaty“. Druhý a vcelku zachovaný mlat najdeme ve vesnici Fidakia.
Jednoho zimního večera jsem na internetu zahlídl úžasnou fotku několika kamenných stolů s posezením a vyhlídkou vysoko nad nějakým jezerem. Pátral jsem, pátral, kde to safra může jen být a našel! Hned jsem také věděl, že si chci na tomto místě dát pivko při západu slunce a přespat tu až do rána! Vzhledem k tomu, že z jihu sem stoupá v serpentinách šotolinová cesta, zvolili jsme pro jistotu asfaltovou silnici po severním břehu přehrady a příjezd od vesnice Fidakia. Stejně tak počítejte s nekonečnými zákrutami, a že budete řadit max. 2., výjimečně 3. stupeň ve vašem autě :) Tohle místo je prostě v divokých horách, daleko od moře – Bohudík!
Vyhlídka Tsankaralona nabízí pramen pitné vody s malou kašnou, která nám krom uhašení žízně dočasně posloužila také jako lednice na vychlazení nápojů :) Na kamenných stolech jsme si večer dali sváču, rozdělali stany, pozorovali zapadající sluníčko s pivkem v ruce a ráno ke snídani jsme si uvařili kaši v ešácích. Zase myslím jen na jídlo a málem bych úplně zapomněl, že tady je tak malé světelné znečištění, že usínáte pod miliardou hvězd a celou Mléčnou dráhu máte přímo nad hlavou!
Zahrab si své ho*no
Upozornění: Pokud se sem vydáte, mějte na paměti, že tu po vás nezůstane žádný nepořádek ani odpadky! Vše si odvezete sebou domů! Stejně tak… Na velkou se chodí do lesa nad silnici a k vyhrabání díry vám dobře poslouží třeba malá lopatka :) Můžete si myslet, že přeháním, ale zrovna na to, kam chodíme na záchod, se mě ptal majitel Christos z nedaleké taverny Oichalia. A já Christosovi odpověděl, že na rozdíl od mnohých turistů/turistek, kteří nechají na vyhlídce po sobě papírový kapesníček, jdu do lesa a vše si po sobě zahrabu :) Záleží jen na nás, jak dlouho tu přírodu krásnou budeme mít …
Christose se ptala druhý den i místní Policie, zdalipak neví, kdo zanechal přes den na vyhlídce dva rozdělané stany :) Díky tomu, že o nás Christos věděl, odpověděl, že tam stanují jeho kamarádi. Vzniklo z toho všeho pěkné přátelství, že nás druhý večer Christos s jeho kamarády ve stanech přepadl! Ze spánku nás probudily svítící světlomety, abychom náhle zjistili, že nám Christos dovezl pozdě večer moc dobrou čokoládu :D No … stačilo málo a onu lopatku jsem mohl použít podruhé … přímo v našem stanu :D
Vesnice Fidakia s tavernou Oihalia
Vesnice Fidakia patří k těm nejkrásnějším v okolí přehrady Kremasta. Když opustíte hluk měst a stres každodenního života, můžete se vydat objevovat norské fjordy do odlehlého řeckého kraje Evritania. Dlážděné uličky, staré kamenné domy, kvetoucí nádvoří, malebné náměstí s impozantním kostelem Narození Páně vytvářejí obraz zachovalé osady Fidakia, postavené v nadmořské výšce 1000 metrů nad mořem. Domácí pohostinnost, příjemné prostředí, teplo a vřelý úsměv lidí na vás čekají tam, kde se zastavil čas! Idylická krajina s výhledem na jezero vám poskytne jedinečné chvíle relaxace po celý rok. Dejte si večeři u Christose v taverně Oihalia nebo se u něj rovnou ubytujte. Nebudete litovat a třeba vám uvaří recept jeho dcery: řecký plněný lilek – papoutsaki. Zdendovými slovy – „dceřiny papuče“ :)
Mapa
- jak se dostat na vyhlídku nad jezerem Kremasta z ostrova Lefkáda
Ubytování v apartmánech
Booking.comInspirovali jsme Tě k výletu na jezero Kremasta a nechceš spát venku? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si ubytování u Christose v Oihalia Guesthouse přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!
A proč jsme sem vlastně jeli? To ještě není všechno …
Mimo norské fjordy navštivte třeba úžasný vodopád Pantavrechi na řece Krikelopotamos a překrásný montastýr Prousou. Či město Karpenisi, odkud můžete pokračovat zase dolů k moři, třeba na Pelion.
Toulky řeckou přírodou jsou ty nejkrásnější momenty, které během roku zažívám. A proto jsem si řekl, že vytvořím stránky „Řecko nás baví“, kde bychom popisovali naše výlety a krásná místa v Řecku. Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu! Chceme pomáhat místním Řekům, odkazovat na jejich poctivou práci a neuvěřitelnou pohostinnost. Objevte s námi skryté krásy Řecka! Zdeněk Šenkyřík – admin