fbpx
Kastraki – Meteora, pěší výlet pod kláštery

Kastraki – Meteora. Kastraki je vesnička ležící pod komplexem klášterů známém celému světu jako Meteora. Μετέωρος. Meteor. Skála plující nebesy, vznášející se nad vším pozemským. Postupně se všem klášterům vystavěným v nadpozemské výši dostalo označení Μετέωρα (mn. č. od Μετέωρος), tedy Meteory. To jen na okraj malý kurz řečtiny …

Během uplynulých staletí bylo na skalních věžích postupně vystavěno 24 klášterů. Do dnešní doby se jich zachovalo v plné síle a kráse šest. Vydejte se s námi nalézt a spatřit na vlastní oči artefakty těch osmnácti zaniklých. Tedy alespoň některé z nich…

Svítání nad Meteorou

Je něco po sedmé ráno a my sedíme nad hlubinou na hraně vyhlídky označované jako Εξέδρα 1 (Meteora Observation Deck). Žádná sebepodrobnější příprava před cestou, žádný sebeúchvatnější obrázek vás nepřipraví na ten pocit sounáležitosti s prostorem, jenž vás v Meteoře obklopuje ze všech stran. Jste najednou nepatrným kamínkem v Meteorickém roji, drobnou součástí Všehomíra. Chvějeme se nečekaných chladem – i uprostřed léta okolo nás pofukuje docela chladný větřík, jediné co ale naplno vnímáme, je Slunce a Země.

Údolím se nese bubnování, předcházející zvonění z největšího kláštera Μονή Μεταμορφώσεως του Κυρίου (Great Meteor Monastery) a sluneční paprsky pomalu vytváří plastickou mapu skalních věží. Pohledem provádíme rekognoskaci terénu a poprvé začínáme na vlastní oči tušit, kudy povede naše naplánovaná trasa. Plánovaná nad mapou v PC, pěkně v teploučku domova během Vánočních svátků. Tras jsme měli v zásobě hned několik, od nejkratší, 4,5 km dlouhé až po nejdelší. Ta byla, i s největším převýšením, dlouhá 12 km.

Čas neúprosně běží, objíždíme tedy postupně všechny kláštery a vychutnáváme si ranní samotu. Nemáme v úmyslu se připojit k davu turistů lačnících po těsném kontaktu s kláštery. Máme štěstí, je pátek a většina klášterů v Meteora je v tento den veřejnosti uzavřena, takže jsme tu téměř sami. I tak se před devátou začínají parkoviště plnit autobusy. To je pro nás signál k návratu na naši dočasnou základnu, vesničku Kastraki.

Kastraki

Ubytování jsme zvolili úmyslně v Kastraki (Καστράκι) Je to neveliká vesnička, doslova vklíněná mez první skalní věže Meteory. Takže ideální výchozí bod naší okružní trasy. Hned vedle apartmánu Bloutsos Rooms je malá pekárna se skvělými produkty ke snídani, jako jsou bougatsa či různé pity. A na každém kroku market, taverna či kafenio. Musím potvrdit, že na tak exponované místo, jakým Meteora bezesporu je, je ubytování i jídlo v tavernách nezvykle levné. Skvělý oběd pro dva, i s pitím, do 25. euro. Pozornost podniku ve formě melounu, či zmrzliny, je příjemnou samozřejmostí…

Pěší okružní výlet pod kláštery

Volba naší trasy nakonec padla na středně dlouhou okružní trasu dlouhou 9,5 km (můžete si ji stáhnout do mobilu), s maximálním převýšením 230 metrů. No a čas strávený na trase? Necelých 8 hodin, měřeno i s posezením v taverně v Kalambáki. Ale to předbíhám…
Máme na paměti, že po celé dálce trasy až do Kalambáki nemáme šanci pořídit pití, ani nic na zub. Balíme tedy dostatek vody, spanakopitu a broskve a posilněni bohatou snídaní vyrážíme po stezce. Trasa vede zpočátku vesnicí a počátek stezky je označen ukazateli i červenými body.

Stoupáme kaňonem, po levé ruce máme téměř kolmou stěnu skalní věže Svatého Ducha. Periferním pohledem zahlédnu rychlý vlnitý pohyb – zhruba metrový had mizí ve vysoké trávě. Ani nestačím zaostřit a je fuč. Naše smysly sklouznou do módu „Souznění s přírodou“ a hele! Kdo tu pohodil tu želvu?! A další! Ba ne, přátelé, želvy jsou tu doma a nestačíme se divit, jak si to metelí do kopce…

Svatá Barbora

Dosáhneme prvního bodu zlomu, pomalu sestupujeme úzkou průrvou – obě ruce zapřené o skaliska a tu na nás vyjukne klášter čnící na skalní věži jako drahokam na královské koruně. Μοναστήρι της Αγίας Βαρβάρας Ρουσάνου.

Připadáme si jako Malý princ. Každá planetka, každý asteroid má svého obyvatele, téměř tak velkého jako samotný Meteor. Sestupujeme úzkým korytem, vymletým dešťovou vodou stékající z Meteorického roje a před námi se otevírá nevšední panorama. Jediným žabím pohledem můžeme napočítat hned šest klášterů. Čtyři funkční, v plné síle a dva staleté artefakty, téměř splývající s okolím. A jako bonus se nám nad hlavami vypíná jeskyně Παναγία τῶν Φυλακῶν v čele Svatého Ducha. Pradávné ασκητήρια, pustevny prvních mnichů Meteory… K této jeskyni můžete vystoupat úzkou pěšinkou, odbočující z hlavní stezky.

Pradávné artefakty klášterů

Zaměřte, prosím, pohled zhruba do středu skalního masívu. Vidíte? Uznávám, i nám chvíli trvalo, než se z masy skalisek vylouply pozůstatky kláštera Ἱ­ε­ρά μο­νή Τι­μί­ου Προ­δρό­μο, předchůdce Velké Meteory. Davům turistů za kouřovými skly autokarů neviditelný…

Vaši pozornost také věnujte skále Δούπιανης. Na něm se nachází pozůstatky kláštera Ιερά μονή Παντοκράτορος (Αναλήψεως του Κυρίου) Άγίων Μετεώρων, vystavěného v prostorné jeskyni. Neobýván je od roku 1589. To jen pro pořádek…

V tomto bodu mohou méně zdatní, či schvácení, odbočit doleva a vrátit se vinohradem do Kastraki. My vystoupáme pod Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Αναπαυσά a chvíli pokračujeme po asfaltce, až pod ženský klášter Svaté Barbory. Zhruba v polovině této části silnice máte možnost vyšplhat si stezku k Ιερά Μονή Βαρλαάμ. Zdatným borcům vřele doporučujeme.

V ostré zatáčce pod klášterem opouštíme silnici napojíme se znovu na značenou stezku. Tato část stezky vede hustým lesem a je dobré preventivně použít repelent. Komáři, kteří si v lesíku dávají poledních dvacet, totiž na vás zahájí frontální útok

Kalambáka

Překonáváme další výškový bod trasy, 475 m.n.m a před námi se otevírá úchvatné panorama. K městečku Kalambáka vede křivolaká stezka mezi skálou, na které leží Μονή Αγίας Τριάδος a téměř kolmým skalním masivem Alissos. Jsme téměř v polovině trasy a čeká nás už jen sestup.

Taky už se vám v Řecku stalo, že vám dobře vychlazený Mythos zachránil život? Nebo alespoň zahnal Životní Žízeň? Díky všem bohům Řecka, že nám postavili do cesty Kalambáku. A χωριάτικη v taverně Platanos nám také nikdy nechutnalo více, než pod vzrostlým platanem v ten moment.

Nejsme znalci životní filozofie řeckých kozenek, ale jedno je jisté. Kde je stín, tam se dříve či později kozy zabydlí. Hlavně přes poledne. Kam všude se ty potvůrky vyšplhají…

Kruh se pomalu uzavírá, blížíme se nazpět ke Kastraki. Odbočíme ke kostelíku Πανάγια a stojíme v němém úžasu pod Το σπηλαιώδες ασκητήριο του Αγίου Γρηγορίου, Pustevnou Svatého Řehoře.

V těsném sousedství je do skály vsazen Το μονύδριο Αγίου Νικολάου (Κοφινά)- Klášter Sv. Mikuláše (Kofina). Na protější skále Μπάντοβα (Badova) se nachází posvátná jeskynní svatyně Ag. Nikolaos. Z celého tohoto posvátného místa na nás dýchá duch asketismu a pokory…

Ne všechny rozlehlé jeskynní prostory jsou ale využity pouze k církevním stavbám. Nakonec – i to boží hovádko se také rádo schová před nepohodou. Tyto stylové chlívky jsou momentálně prázdné, až na všudypřítomný kozí odér…

Soumrak nad Meteorou

Příjemně znaveni celodenním výletem mezi věžemi Meteory, posilněni a napojeni, vyrážíme znovu k vyhlídkám nad kláštery. Opět téměř sami, autobusy již zmizely, obyvatelé klášterů si konečně mohou vydechnout od náporu turistů z celého světa. Loučíme se s Meteorou, podvečerní hra světla a stínů nám ukazuje tento přírodní skvost jiným úhlem než ráno.

Γεια σου, Μετέωρα!

Ubytování v Meteora

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování v Meteoře přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com


Mapa k výletu – pěší výlet pod kláštery

celková délka treku: 9,5 km (reálná data GPS)
náročnost: lehká
výchozí bod: Kastraki, apartmán Bloutsos Rooms
cílový bod: okružní trek, takže zpět do Kastraki
celkový čas: 7 hodin 41 minut s přestávkou v taverně v Kalambaki
celkové stoupání: 230m 
období: červenec 2019
doporučená mapa: ViewRanger
stáhni si GPS trasu přímo do mobilu

Video – Visit Meteora

3.7 3 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x