fbpx

Řecko – Turistické mapy a navigace

Aplikace Viewranger GPS s mapovými podklady Terrain

Řecko – Turistické mapy a navigace. Miluji ten pocit… ležím na pláži, kde široko daleko není ani živáčka a užívám si atmosféru a jedinečnost, kterou mohu na řeckých toulkách objevit. Rovněž miluji ten pocit, když se mohu vydat nějakou zapomenutou kozí stezkou na výlet do místních hor. Nebo objevovat pláže všech barev, vodopády, jeskyně, pozůstatky mlýnů z dávných dob, kaple či kostelíky. Dovolenkujeme pouze pár dní v roce a proto je pro mě hodně důležitá příprava, včetně navigace s mapovými podklady.

Turistické mapy

Začal jsem jako každý druhý… Zaseknutý uprostřed křižovatky cest s mapou v ruce a se slovy na jazyku: „Teď bychom měli být asi tady nebo myslíš, že jsme spíš tady? Kde to sakra jsme?“ :) Moment překvapení má samozřejmě své kouzlo, ale doba techniky jde neustále dopředu a pokud člověk nechce přijít o úžasná místa, musí šáhnout minimálně po dobré mapě. V lepším případě po turistické navigaci. V tomto článku si řekneme, jak se na řeckých ostrovech orientovat. Jak si vybírat pláže podle písku, kamínků, mořského dna nebo jak naplánovat pořádný trek do přírody, která je na každém ostrově jiná a úchvatná.

Terrain a Anavasi – nejlepší turistické mapy do Řecka

Dlouho jsem vybíral, které mapy budou pro mě ideální. Silniční často neobsahují turistické stezky a to je pro poznávání krásných míst zcela zásadní chyba :( Druhým rokem tedy objednávám Terrain mapy přímo z Athén: http://www.terrainmaps.gr/e-shop/?lang=en

Výhody:
– jsou voděodolné
– mají barevně rozlišeny pláže – písečné, oblázkové a dokonce jaké mají mořské dno!
– mnoho turistických stezek včetně jejich popisu v angličtině a řečtině
– často detailní mapy Chory např. na Kykládách (kavárny, restaurace, půjčovny, benzinky, bankomaty)

Cena jedné mapy je 6,30 €, poštovné do ČR od 2,60 € (cca 70 Kč!) za jednu mapu a dodání do jednoho týdne! Platba přes PayPal nebo na dobírku. Mapy Terrain můžete nakoupit na internetu i v ČR. Já vzhledem k parádní ceně podporuji nákup přímo u zdroje :)

Velice populární jsou v Řecku rovněž turistické mapy a průvodce od Anavasi:
http://www.anavasi.gr/index.php?lang=en

hiking_mapy_2
Terrain mapy – každý ostrov má tu svou :)

 

Ukázka mapy ostrova Milos
Ukázka mapy ostrova Milos se stezkou kolem pláže Sarakiniko

Mapy.CZ – české offline mapy do Řecka

Kdo by nepoužil v Řecku naše nejlepší mapy.cz , které jsou za mě rozhodně nejlepší v řeckých horách i při jízdě autem, protože tam kde vás Google či Waze pošle do totálně špatné cesty, tak mapy.cz vyhrávají. Navíc na mnoha místech Řecka jsou turistické mapy.cz ještě lepší než ty řecké. Na menších ostrovech a méně známých místech zase vedou řecké viz výše.

ViewRanger – skvělá navigace do terénu pro váš mobil s GPS

Update 2022: pozor, aplikace ViewRanger přešla pod novou aplikaci Outdooractive – tzn. uvedené návody se budou zobrazovat jinak, ale jejich postup bude velmi podobný.

ViewRanger GPS

Tato aplikace má jednu obrovskou výhodu pro nás, milovníky Řecka! Lze přes ni stáhnout elektronickou verzi map Terrain, které popisuji výše. Tzn. nejen, že máte skvělé mapové podklady jako na papíře, ale navíc se vám v mapě zobrazí GPS poloha, kde se zrovna nacházíte a budete vědět, kterým směrem pokračovat! Už žádné hledání správné cesty v divoké přírodě bez směrových tabulí. Můžete prozkoumávat a objevovat místa, kam se většina lidí nevydá… prostě mít větší jistotu v cestování. Tato aplikace mi dala nový rozměr v putování po Řecku a je třeba ji za to tímto článkem poděkovat! :)

Oficiální stránky aplikace pro Android a iOS: http://www.viewranger.com/en-gb
Přehled a ceník Terrain turistických map pro aplikaci: http://www.terrainmaps.gr/#smartphoneapps (např. Karpathos & Kasos 4.99 € = 140 Kč ?)

viewranger_mobily

Jak zakoupit řecké mapy a nahrát je do GPS

V první řadě si nainstalujte na svůj mobilní telefon nebo tablet aplikaci Viewranger GPS (aplikace je ZDARMA!) Poté si vytvořte účet (udělejte registraci) na https://my.viewranger.com/auth/login a váš účet nastavte v aplikaci v mobilu.

Řecké Terrain mapy zakoupíte v aplikaci volbou přes Options -> Choose a map -> Get more maps -> Find maps for other countries -> Greece. Po výběru se ukáže obrazovka „Maps for Greece“ viz. obrázek níže. Zvolíte Premium map – Regions (From 121,83 Kč) -> a dostanete se na možnost zakoupit mapu libovolného regionu viz. další obrázek! Např. Peloponés za 121,83 Kč. Ostrovy jsou často v balíčku, kde jich za jednu cenu stáhnete hned několik např. Cyclades 1 – Andros, Tinos, Mykonos 244,59 Kč. Jakmile si vyberete mapy, které chcete zakoupit, stačí kliknout na „Purchase“. Android market vás vyzve k zadání hesla, odsouhlasíte částku a zaplatíte (musíte mít samozřejmě v Android marketu nastavenou vaši platební kartu a na ní povolené platby přes internet!). Hned poté se mapa stáhne do zařízení. Kdykoliv ji můžete stáhnout později znovu. Nákup je spárován s účtem u Viewranger, tzn. když vyměníte telefon, stále máte nárok na mapu, kterou jste si zakoupili :) Znovu ji stáhnete kliknutím na „Download again (free)“.

Náhledová mapa Řecka je zdarma a slouží k rychlejšímu pohybu v navigaci mezi ostrovy. Při zoomování se vám otevře vámi zakoupený ostrov s detailním mapovým podkladem.

Screenshot_2015-04-17-16-59-12
Screenshot_2015-04-17-16-59-44

Ruční výběr mapy

Options -> Choose a map -> My maps -> Greece (zde se vám zobrazí počet zakoupených map) -> zvolíte ostrov či oblast -> View

Otevře se vám vybraná mapa a můžete prozkoumávat :)

Vytvoření vlastního bodu POI na mapě

Do mapy si můžete přidávat své vlastní body zájmů. Např. pláže, zajímavosti atd. Můžete si k nim dávat popis, nastavit si jejich ikonku….např. hotel – parkoviště – pláž – geocache. Vždy si vytvořím svůj seznam nejdůležitějších míst, které chci vidět a k nim se poté naviguji :)

Vytvoření bodu POI:

New -> Add POI -> Enter POI name -> OK

Manual.. -> vložíte ručně souřadnice -> Done

Body POI se vám pak mohou zobrazovat jako „hvězdičky“ na mapě viz. druhý obrázek níže…

Screenshot_2015-04-17-17-57-25
Screenshot_2015-04-17-18-00-48

Trekování – záznam trasy na výletě

Zapnutím GPS v navigaci (prostřední tlačítko dole s šipkou kompasu) spustíte nahrávání trasy. Tu si kdykoliv zpětně můžete otevřít, podívat se na statistiky (délka, rychlost, převýšení), sdílet ji na webu s přáteli atd. Na obrázku níže jsem např. zaznamenal naše celodenní putování po Ikarii včetně pěšího výletu :)

Screenshot_2015-04-17-16-42-12

Aplikace Viewranger má mnoho dalších vychytávek, které můžete využít. Naším dnešním cílem bylo ukázat základní funkce, které nám mohou pomoci v navigaci na řeckých ostrovech a najít jakoukoliv cestu. Jen musíte mít chuť a sílu na cestování :) Ať už pojedete autem, na skůtru nebo půjdete pěšky… No a nejlepší je koupit si mapu daného ostrova 2x :D Jednu papírovou na čmárání a druhou do mobilu s GPS. To je moje řecká úchylka :D

Další podrobné návody k aplikaci ViewRanger:

Návod pro vytváření a sledování turistických tras (1. část)

Návod na nahrávání turistických tras do mobilu a použití v terénu (2. část)

Návod na zveřejnění nahrané trasy pro ostatní uživatele (3. část)

Další rady na cesty:

Řecko autem

Letenky

Letíme do Řecka s Aegean Airlines (Návod)

Ubytování

Cesta trajektem

Autopůjčovny

Mapy ke stažení

Mapy řeckých ostrovů

 

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leoš
Leoš
25/05/2022 17:26

Dobrý den. Chystame se na Samos, chtěl jsem využít ViewRanger, ale už mě to odkazuje na outdoor active. Máte s tím zkušenosti? Děkuji Slavík Leoš

Betty
24/03/2019 3:40

naturally like your web site however you have to check the
spelling onn quite a few off your posts. Many of them are
rife with spelling issuers and I find it verey bothersome to
tell thhe truth on the other hand I’ll certainlyy come
bck again.

František Kulhánek
František Kulhánek
29/08/2016 18:58

Zdeňku děkuji za info. Právě jsem si stáhl Mapy.cz (Řecko v off line) poslouží vcelku dobře,

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  František Kulhánek
30/08/2016 7:23

Nemate zac ;) At se vam dobre cestuje! Posledni nase zpravy s podekovanim smazu, at tady zustane jen info k mapam ;) mejte se. Zdenek

František Kulhánek
František Kulhánek
29/08/2016 16:06

Dobrý den, mám dotaz k aplikaci Vievranger GPS, mám ji staženou v MT a rád bych si objednal mapu Parga a její okolí směrem Meteora, tuto lokalitu jsem zde nenalezl. Mám pravdu nebo se pletu. Děkuji.

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  František Kulhánek
29/08/2016 18:32

Františku, máte pravdu. Aplikace ViewRanger spolupracuje s mapovými podklady Terrain maps a ty mají v nabídce pouze ostrovy a minimální oblasti pevniny. Přehled map naleznete zde: http://www.terrainmaps.gr/e-shop/?lang=en Na pevninu používám další aplikaci PDF Maps, o které se časem rozepíšu s mapovými podklady od Anavasi: http://www.anavasi.gr/products.php?id=5&lang=en Mají v nabídce hlavně horská pohoří na pevnině a opět oblíbené ostrovy. Ve Vašem případě Pargy a Meteory nezbývá než poslední možnost a to je FREE aplikace Mapy.CZ, které mají nově možnost stažení celého Řecka pro Offline používání! Některé oblasti jsou hodně dobře udělané, jiné chudé… Osobně používám všechny 3 aplikace současně, podle toho, která má danou oblast nejlépe zpracovanou :) Sám hledám dobrou mapu Meteor na příští rok. Našel jsem papírovou z roku 2015 (ROAD edition) 1:10000 a pro orientaci na místě použiji Mapy.CZ http://www.oramaeditions.gr/index/mapsEn.asp?id=1655 Zdeněk

6
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x