fbpx
Jezero Kerkini – výlet za divokými pelikány
Print Friendly, PDF & Email

Jezero Kerkini (Λίμνη Κερκίνη) leží na severu Řecka v blízkosti bulharských hranic, 78 km severně od Soluně, mezi městy Kilkis a Serres. Pokud pojedete do Řecka autem na Chalkidiki nebo navštívíte Soluň, určitě vyražte na Kerkini na výlet. Uděláte tím radost celé rodině! V dnešním článku vás zveme na plavbu lodí za divokými pelikány, budeme spolu pozorovat vodní buvoly, projedeme se na koních platanovým lesem v horské vesničce Ano Poroia, navštívíme vyhlášenou rybí tavernu Pestrofes se sádkami a překrásný klášter Timios Prodromos s panoramatickým výhledem na jezero.

Λίμνη Κερκίνη – Kerkini lake

Tato jedinečná přírodní rezervace se nachází na řece Strymonas (Struma) a v současné době je považována za významné hnízdiště až na 300 druhů ptáků. Společně s Prespanskými jezery a mořským zálivem Amvrakikos hostí největší kolonie divokých pelikánů v Evropě! Jezero Kerkini leží na migrační trase tažných ptáků při cestě z Evropy k Egejskému a Černému moři.

mapa jezero Kerkini
turistická mapa jezera Kerkini

Vzhledem k častým záplavám a velkému množství komárů byla na řece Strymonas (Στρυμόνας) vybudována v roce 1932 přehradní hráz, a tím se vytvořilo také jezero Kerkini o velikosti přibližně 11 000 hektarů. Celá chráněná přírodní rezervace má území podstatně větší – více než 83 000 hektarů, na kterém se nyní nachází jedinečný ekosystém. Ten se skládá z území lužních lesů, velkého množství druhů ryb, vzácného ptactva, zvířat, zajímavých druhů rostlin a hmyzu.

Jedinečnou atmosféru dotváří také blízká pohoří – Belasica a Kroussia na řecko-bulharské hranici. Zdroje uvádí, že zde bylo vypozorováno více než 300 druhů ptáků, ať už přezimujících či tažných.

Co roční období, to jiný zážitek

Ptáci na Kerkini migrují po celý rok. Třeba na podzim můžeme na jezeře narazit až na 8000 pelikánů! Letos v dubnu jsme pozorovali z loďky tisíce kormoránů, kteří zaplnili celé nebe nad našimi hlavami. Lodní výlety si tu můžete dopřát i v zimě, kdy jsou pelikáni hladoví a Vassilis je láká na příď své lodi chutnými rybami. Pelikán si tak někdy sedne přímo mezi posádku :) Vassilis nám vyprávěl, že v jeden den tu člověk může pozorovat až na 1 500 000 ptáků! Což nemá jinde v Řecku obdoby.

Nejvýznamnější druhy zvířat, se kterými se na Kerkini můžete setkat:

Úžasný TIP na výlet při vaší cestě k moři


Zastávka v Kavallaris u jezera Doirani

Pokud pojedete do Řecka autem, využijte vedlejší hraniční přechod Star Dojran – Doirani a vyhnete se tak hlavnímu přechodu Gevgelija – Evzonoi. Budete projíždět kolem jezera Doirani a odbočte do vesnice Kavallaris, kde se můžete stavit v taverně To Patriko u Eli a Bohouše na luxusní oběd. Povykládáte s nimi hezky česky, sednete si venku k říčce pod platany. Ideální začátek řecké dovolené :) Řekněte jim, že jste je našli přes Zdenka z Řecko nás baví, určitě budou mít velkou radost! Po obědě můžete pokračovat k jezeru Kerkini. Cesta vám zabere cca 40 minut (35 km).

 

Lodní výlet s Vassilisem

Pokud nejste nadšený ornitolog, který za ranního kuropění či za měsíčního svitu pozoruje ptáky, můžete to pojmout více rekreačně – tak, že podniknete plavbu po jezeře na loďkách. Profík na slovo vzaté je Vassilis. Nikdo mu neřekne jinak než Vassilis „Pelicans“ (e-mail: prespa2015@gmail.com). Najdete ho v přístavišti za vesnicí Kerkini. Vassilis nabízí hodinovou plavbu za 7,5€ na osobu. Při menším počtu účastníků (když vás nebude 8), stojí plavba 40€ celkem. Určitě si na loďku vezměte sebou foťák se zoom objektivem. Nejlépe 300 až 600 mm nebo dalekohled. Ať si pelikány hezky přiblížíte ;)


Další přístaviště se nachází v blízkosti hráze za vesnicí Lithotopos (Λιθóτοπος). Za symbolickou cenu můžete absolvovat v sezóně přibližně hodinovou projížďku s kapitánem, který vás cestou bude upozorňovat a ukazovat vám pelikány a volavky. U přístaviště máte také možnost vyjížďky na koních nebo zapůjčení kánoí, či vyrazit na pěší výlet. Narazit na želvu, či plavící se buvoly je pak už jen otázkou času.

 

Farma s vodními buvoly

Nad vesnicí Kerkini najdete buvolí farmu. Nečekejte žádnou parádu, tohle je drsný řecký venkov! Nicméně pokud tu zaparkujete své auto, můžete se projít kolem vody a pokochat se pohledem na pastvy, kde při troše štěstí spatříte stáda vodních buvolů. Měl jsem chvilku dojem, jak kdybychom se toulali někde v Africe.


Vyhlášené taverny a skvělé ubytování

Když vám vyhládne a dostanete chuť na nějakou místní specialitu, vydejte se podél jezera, kde můžete ve vesnicích narazit na vyhlášené místní taverny. Ve vesnici Kerkini navštivte tavernu Elōdia, která se schovává za jezírky s lekníny. Skvěle se najíte i parádně ubytujete v Oikoperiigitis. Tenhle hotýlek nabízí nádherné pokoje v tradičním stylu. Tady najdete kámen i ve vaně :)


Taverna Pestrofes v Ano Poroia

Osobně můžu doporučit vydat se o něco dále směrem na sever do vesnice Ano Poroia. Zaparkujte ve vesnici třeba na náměstí s velkými platany, kavárnou a místním hřištěm a vydejte se po silnici směrem k Taverna Pestrofes (Οι  πέστροφες neboli pstruzi). Po půlhodinové procházce lesem, kde jsme narazili na velké hejno motýlů, si zde dáte ve stínu vzrostlých platanů místní speciality – ať už jsou to buvolí klobásy či pečení pstruzi z domácí produkce. Lze sem dojet také autem a kde se najíst, záleží na vás, MOŽNOSTÍ  JE  SPOUSTA.

Jízda na koních platanovým lesem

Pod tavernou Pestrofes, kousek nad vesnicí Ano Poroia můžete vzít vaše děti na projížďku na koních. Moc hezky se tu o koníky starají a měli jsme štěstí i na plno hříbátek, které doprovázely své maminy celou naši cestu. Vůbec poprvé jsem seděl v sedle a měl radost jako malé dítě. Moje klisna Babi mi dopřála úžasný zážitek na stezce, která prochází kolem horského potoka mezi platanovými stromy. Na výběr jsou dvě trasy. Kratší na 20 minut za 7€/os. , delší na 60 minut za 15€/os.

 

Klášter Timios Prodromos

Navštivte klášter Timios Prodromos nad vesnicí Akritochori (Ακριτοχώρι), odkud je nádherný výhled na celé jezero Kerkini. Klášter byl založen v roce 1981. Naproti němu stojí komplex klášterních budov (1982-1986), které jsou přesnou kopií staré katolické církve z 10. století a obsahují tradiční prvky severořecké architektury. Uprostřed komplexu stojí křížový chrám s červenými kopulemi. Sestry se v každodenním náboženském životě zabývají mimo jiné ikonografií, prací na tkalcovském stavu, výrobou různých církevních předmětů a zkrášlují zdejší zahrady. Když budete mít štěstí, pozvou vás do návštěvní místnosti, kde vás pohostí. 


Ubytování u jezera Kerkini

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás bavíRezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x