V každém z nás se občas zrodí SEN. Někdo se z něj rychle probudí, druhý se mu pokouší jít naproti. Mým prvním snem nebylo zdolání Mount Everestu, ale uvidět úchvatnou tyrkysovou hladinu pod mnohem menší bílou skálou. A kde že? V Řecku! Je přeci kousek od nás! Při první příležitosti odlétáme směr ostrov Lefkada, kam jsem vždycky chtěl. Dnes zná tenhle Jónský ostrov každý, kdo o Řecko zakopl, ale já vám něco povím kamarádi… Nebýt tenkrát Lefkady, možná by tu moji modrobílou diagnózu tak rychle nezjistili :) Pojďme spolu zavzpomínat, co nám tahle kráska vlastně darovala a popřejme jí, aby se do budoucna dokázala zotavit! Po loňském devastujícím zemětřesení se ledacos změnilo a Lefkáda si sama řekne, zda na Egremni ještě někoho pustí suchou nohou a znovu dovolí člověku lehátko, bar a hlasitou muziku…
Lefkada – ostrov úžasných pláží a bělostných vln
Ostrov Lefkada patří mezi Jónské ostrovy, které najdeme na západě Řecka. Na severu sousedí s Korfu, na jihu s Kefalonií a Ithakou. Název ostrova byl odvozen z řeckého slova Lefkos, které v překladu znamená „bílý“. Bílou barvu na ostrově zastupují zejména vysoká vápencová skaliska v JZ části. Když k nim přidáme barvu moře v těch nejmodřejších z modrých, s až neuvěřitelně tyrkysovým nádechem, obratem se ocitáme v ráji jako Adam s Evou! Tedy zatím z pohledu těch, kteří milují pláže, písek s oblázky a jedno z nejlepších koupání v Evropě. Z druhého pohledu Lefkáda turistovi nabídne nekonečně zelenou přírodu, hornatý terén, nespočet piniových hvozdů, olivových hájů a vinic. Od podzimu do jara je ostrov neobvykle bohatý na srážky, a proto se tu daří středomořské floře. Na ostrově s celkovou rozlohou 356 km² dosahuje délka pláží až 117 km! To znamená, že pokud se budete alespoň trošku snažit, můžete se do zlatova smažit někde o samotě na konci velké pláže, za balvanem a klidně nahatí :)
na videu z ptačí perspektivy se vám ostrov Lefkada ukáže v plné kráse i v plné polní… zapněte kvalitu Full HD a hurá do tyrkysové…
Autem na Lefkádu
Do 8. stol. př. n.l. byl ostrov Lefkada spojený s řeckou pevninou úzkou šíjí. Z původního poloostrova udělali plnohodnotnou verzi až korintští okupanti. Ti zmíněnou šíji přetnuli průplavem a vytvořili 25 m široký kanál, na kterém v dnešní době pluje pontonový most (Lefkas bridge). Automobilové spojení s Lefkadou je díky němu otázkou jen několika mála minut. Tedy, pokud zrovna nepřijedete v celou hodinu, kdy se most uzavře, otočí po proudu kanálu a začne namísto aut propouštět plachetnice a rybářské loďky. Lefkáda je díky jednoduché dostupnosti oblíbenou destinací při cestě autem z Čech i Slovenska po vlastní ose. Díky velkému zájmu cestovních kanceláří a oblíbenosti turistů, vyrostly na ostrově obligátní přímořská letoviska. Lefkada se za poslední roky změnila až k nepoznání a nebudeme si nic nalhávat… V hlavní sezoně to byla v posledních letech na plážích „hlava na hlavě„. Možná právě kvůli velké invazi člověka si ostrov v listopadu 2015 řekl: „KONČÍM, potřebuji na chvíli pauzu“…
Ničivé zemětřesení v listopadu 2015
V úterý ráno 17. listopadu 2015, v době, kdy jsme si u nás v Čechách připomínali výročí sametové revoluce, se u pobřeží Lefkady otřásala země! Série zemětřesení vyvrcholily stupněm 6.1 Richterovy škály! Na ostrově pukaly silnice, padaly domy, kostel v Athani se sesunul jako domeček z karet. Nejvíce bylo poznamenáno západní pobřeží, kde sesuvy půdy zcela poničily pohádkovou pláž Egremni! Při zemětřesení přišly o život dvě starší ženy. Kámen valící se z hor, prorazil stěnu domu a okamžitě v něm usmrtil 65 letou obyvatelku Vassiliki. Při pádu domu v obci Athani zemřela paní ve věku 82 let :(
Pevně doufám, že se z této tragické události ostrov rychle vzpamatuje jako po zemětřesení v roce 1943. Nedokážu si představit, co by se mohlo stát, kdyby se země zachvěla v srpnu v plné sezoně! Brrrr… až mi jde mráz po zádech… Příroda je bohužel neustále v pohybu a v této části Řecka se silnou tektonickou činností to platí dvojnásob. Přes to všechno si zaslouží překrásný ostrov Lefkada zvýšenou pozornost turistů a právě nyní nám může opět nabídnout trošku více dobrodružství a méně frekventovaných míst.
Na videu se dvojice turistů vydává po zemětřesení přes totálně rozbitou cestu na pláž Gialos! Smutné, ale bohužel realita… Berme věci, tak jak jsou a hledejme na nich pozitiva… Třeba, že to bude dobrodružství ve dvou…
Nejkrásnější pláže najdete na západním pobřeží
Celé západní pobřeží ostrova nabízí neobyčejně okouzlující pláže. Až si budete vybírat ubytování, podívejte se nejdřív do mapy a popřemýšlejte, jak daleko za nimi budete jezdit, případně chodit. Nejlepší volbou pro turisty bez řidičáku je malá víska Agios Nikitas na SZ Lefkady. Za kopcem, který zdoláte za necelou půl hodinku, se skrývá první „bílý fešák“ – pláž Milos. Výchozím bodem začátku stezky je hotel Odyssey. Ti z vás, kteří se v něm ubytují, otevřou dřevěná vrátka za bazénem, zkrátí si tím pár metrů převýšení a rovnou utíkají na Milos. Dopoledne za koupáním, večer na západ slunce u mlýna, který hledejte nad srázem na severní straně pláže. Z Agios Nikitas se dostanete severním směrem, podél hlavní silnice, na dlouhou pláž Pefkoulia a jižním směrem lze dojít na pláže Katisma, Kavalikefta a Megali Petra. TYDRA nám o tom brzy napíše další článek :)
Egremni a Porto Katsiki
Nejlepší volbou je samozřejmě zapůjčení nějakého povozu jako skútru, čtyřkolky nebo auta. Můžete kdykoliv vyrazit dále na jih za největšími plážovými perlami Lefkady: Gialos, Egremni a Porto Katsiki (Kozí zátoka). Poslední dvě rajská místa se často objevují v žebříčcích těch nejkrásnějších pláží světa! Pro lidi s řidičákem je proto výhodnou alternativou pestrá nabídka ubytování na jihu ve středisku Vassiliki – Ponti. Autem to máte odtud k JZ plážím nejblíž.
Dalším vyhledávaným místem pro lenošení je oblázková pláž Agiofili. Kdo nechce chodit, využije lodního taxi z Vassiliki a ostatní sem dojedou po šotolinové cestičce… na plážičku natrefíte na jihu, 2,5 kiláku za přístavem. Větru otevřená zátoka ve Vassiliki je oblíbeným místem pro kitesurfing, stejně jako pláž Gira s větrnými mlýny na severu ostrova nad klášterem Faneromeni (nejvýznamější církevní památka od roku 1634). Přístav Vassiliki je, mimo jiné, i jednou z bran pro návštěvu Ithaky či Kefalonie. Trajektem z jednoho ráje do druhého.
Nejvíce ubytování v Nidri
Největší počet lůžek a apartmánů objevíte na východě v letovisku Nidri. Městečko je vybaveno vším, co uspokojí potřeby nejširšího spektra zákazníků… nechybí taverny, obchody, kavárny, bary i diskotéky. Nidri jen trošku postrádá scenérie z okolí západních pláží a na první pohled vám to tu přijde jako někde „u rybníka“. Bez auta bych si tohle letovisko vybral snad jen nějakým omylem. Na druhou stranu v Nidri najdete největší nabídku lodních výletů na okolní ostrůvky Meganissi (s mořskou jeskyní Papanicolis), můžete proplout kolem Onassisova soukromého ostrova Skorpios nebo nakouknout na malé ostrůvky Formekula, Kastos a Kalamos. Když budete mít velké štěstí, spatříte cestou delfíny, mořské želvy nebo lachtany.
Tohle české video mě před cestou v roce 2010 hodně pobavilo…doporučuji pustit zvuk pořádně nahlas a poslouchat rozhovor mezi českou dívkou a jejím přítelem. Ano, v Řecku můžeme výjimečně potkat i tornádo! „Hlavně to všechno toč“ :)
Hornaté vnitrozemí
Abychom nemluvili jen o moři, rozpálených plážích a vodních radovánkách. Na Lefkadě by byl přímo hřích neprozkoumat hornaté vnitrozemí. Stále tam narazíte na babičku na oslíkovi, na liduprázdné horské vesnice i tradiční život. Nejvyšší horou je Stavrota se dvěma vrcholy (1167 a 1182 m n.m.). Oba lze zdolat výstupem od hladiny moře nebo dojet po asfaltové silnici cca do 850 m n.m. a cestu si o velký kus výškového profilu zkrátit. Z menšího vrcholu se nabízí impozantní výhled směrem na jih Lefkady a okolní ostrovy. V horách si skvěle vyčistíte hlavu od rušných pláží a letovisek. Z horských vesniček určitě navštivte Eglouvi (740 m n.m.), která produkuje nejlepší čočku v celém Řecku. Vesnice Karya patří naopak k těm největším. Projděte se dlážděnými ulicemi kolem kamenných domů a starých kafenií až ke kostelu Agios Spyridon s impozantní zvonicí z 19. století.
Tradiční vesnice Drimonas
V tradiční vesnici Drimonas se dávno zastavil čas. Malebné uličky a zahrady plné květin lákají k procházkám. Drimonas je rovněž výhodným místem pro fotografování zapadajícího slunce nad Jónským mořem. Načatý večer můžete zakončit v jedné z několika taveren nad sklenkou λευκό κρασί. Až budete sjíždět z hor opravdu klikatou cestou přijedete nejspíš do vesnice Sivros s největším náměstím v kraji (Alexander Panagoulis). Obyvatelé se živí převážně zemědělstvím a chovem dobytka. Vydejte se na západ od vesnice do kaňonu Kerassia. V létě sice narazíte jen na suché koryto potoka, ale na jaře je to nejkrásnější rokle ostrova s několika vodopády. Na začátku kaňonu hledejte po pravé straně kaňonu jeskyni Karoucha.
Na Lefkádu přes letiště Preveza
Nejrychlejší spojení s ostrovem Lefkada zajišťuje letiště Aktion u města Preveza na pevnině. Do hlavního města Lefkady je to odtud 20 km a nejdelší trasfer do přístavu ve Vassiliki vám zabere něco málo přes hodinu. S autobusy z letiště moc nepočítejte a taxík vás vyjde poměrně draho (kolem 35€). Můžete jít „NA STOPA“ nebo se svézt taxíkem do Prevezy a odtud dojet na Lefkadu autobusem. Ten jezdí 6-7x denně a cesta trvá asi 30 minut. Cestování autobusy po Lefkadě zajišťují pravidelné linky z hlavního města. Linka do Nidri jezdí v sezoně snad 20x denně, 4x do Vassiliki a Agios Nikitas. Z Lefkady se autobusem dostanete 4x denně do Athén (cesta trvá 5,5 hod.), 2x-3x denně do přístavu Patras (3 hodiny), 1-2x denně do Soluně (8hodin) a téměř každý den do přístavu v Igumenitsa (2 hodiny). Aktuální jízdní řády sledujte na webu společnosti ktel-lefkadas.gr
Nezapomeňte na cestovní pojištění.
Ubytování na ostrově Lefkada
Booking.comInspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!
Toulky řeckou přírodou jsou ty nejkrásnější momenty, které během roku zažívám. A proto jsem si řekl, že vytvořím stránky „Řecko nás baví“, kde bychom popisovali naše výlety a krásná místa v Řecku. Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu! Chceme pomáhat místním Řekům, odkazovat na jejich poctivou práci a neuvěřitelnou pohostinnost. Objevte s námi skryté krásy Řecka! Zdeněk Šenkyřík – admin
Lefkada je nadherny kus Grecka, boli sme tento rok v septembri v ramci greckeho roadtripu. Ak mate chut, precitajte si na blogu http://www.stepoutandexplore.com/sk/lefkada-domov-tyrkysovych-vod-koz-narusiteliek/. Pre nas bola top plaz Avali a mestecko Sivota.
Hned mé první ráno na Lefkadě v srpnu roce 2003 přišlo silné zemětřesení a dá se říct, že můj první pobyt zde byl plný otřesů. Tak to mnou tehdy asi otřáslo natolik, že jsem si Lefkadu zamiloval a od té doby se tam skoro pravidelně vracím, hledám si zajímavá místa a užívám si pohádkového prostředí, většinou ovšem až na přelomu září a října, kdy už ostrov není narvaný turisty.. Díky za zajímavé povídání, připomněl jste mi mnohá místa, která mám moc rád. Mimochodem, na svém blogu http://pvapenik.blog.cz mám už pár let i speciální rubriku Črty z Lefkady, do které postupně přibývají reportáže i s fotkami z tohoto nádherného ostrova.
Děkujeme za krásné vzpomínání! V roce 2009 jsem přemluvila manžela, ať jedeme na dovolenou do Řecka… a od té doby tam jezdíme každý rok.. jen s výjimkou 2012, kdy se nám narodilo naše první sluníčko, 2013 si už užívala malá v 13 měsících s námi.. Řecko je neskutečně návykové.. pro svou atmosféru, chutě, vůně a také pro své přátelské a usměvavé obyvatele.. jezdíme autem, ať můžeme brázdit Řeckem sem a tam a poznávat jeho krásy… Lefkáda je naše srdeční záležitost a každý rok na ní při svých toulkách nakonec zakotvíme… jak koukám na fotku z Egremni – červené tílko a vysoké vlny – vypadá to, že jsme se v roce 2010 na Egremni možná potkali… :D naše první setkání s milovanou Egremni a neskutečné vlny… přejeme nekonečně nádherných zážitků při cestování!
Lenko, díky za zprávu! Od roku 2009 jezdíme do Řecka rok co rok a nebýt léta 2003, kdy jsem ještě bez přítelkyně ochutnal Korfu (tenkrát ještě bez řidičáku), tak to máme skoro stejně :) Fotka dívky s červeným tílkem není jako jediná moje, ale našeho dalšího autora TYDRY. Kdoví, třeba jste se tam opravdu míjeli :) Na Egremni nikdy nezapomeneme, byla to tenkrát přímo pohádka!
Zdendo, přidávám se k Jaňuli a přejeme do dalších let hodně komentářů a sdílení a vůbec,aby vám stránky klapaly tak, jako doteď. Je vidět, že jste se dali správnou cestou. Lefkada pro mě zatím zůstává daleko v žebříčku, právě pro její „turistickou přelidněnost“. Ale Tys ji tady představil krásně. :-)
Úžasný článek o Lefkádě, Zdendo! Tento ostrov odstartoval naši posedlost Řeckem a zůstane velkou srdcovkou. O to víc prožíváme vše, co se na ostrově šustne…. a listopadové zemětřesení nás bolestně zasáhlo. Snad se z toho Lefkáda brzy vzpamatuje. A možná je to tak, jak jsi napsal ….. už těch lidí bylo na jeden ostrov nějak moc :-(
V každém případě nás Tvůj příspěvek moooc potěšil. Díky :-)