fbpx
Exogi Ithaka – Rande na lavičce s výhledy až na Lefkádu
Print Friendly, PDF & Email

Na úbočí kopce Νήϊο, v nadmořské výšce 340m n.m., leží v severním cípu ostrova Ithaka jedna z nejkrásnějších vesnic: Exogi (řecky: Εξωγή). Jak samotný název obce napovídá, ocitáme se tu doslova „Mimo Zemi“. Malebná vesnice postavená v příkrém svahu hory, nabízí dechberoucí výhled z výšek na divokou zátoku Afalos, která mění v denním slunci svou modrou barvu do úžasných odstínů. Sedněte si na chvíli na lavičku, pozorujte v údolí pod vámi olivovníky nebo cypřiše, modrou lagunu s kolmými útesy a nedostupnými bílými plážemi. V tom se na horizontu před vámi zjeví Jónská kráska – ostrov Lefkáda. Dejte si na lavičce třeba pusu a udělejte fotku na památku. Nebo dělejte si co chcete, jste tu nyní sami a jste úplně svobodní …

Vesnice Exogi na ostrově Ithaka

Exogi je nejsevernější vesnicí ostrova Ithaka. Leží 22 km SZ od hlavního města Vathi. Byla založena Benátčany na začátku 16. století a byla tak třetím obydleným sídlem Ithaky. Osada na svahu hory nabízela místním obyvatelům velmi strategické útočiště před piráty. Nejvíce dochovaných dvoupodlažních domů pochází z 18. století, jak napovídají vyryté letopočty na omítkách. Tradiční domky s pálenými střešními taškami a úzkými uličkami, postavenými – jak můžete vidět na fotografiích – uprostřed bujné vegetace, vám nabídnou příjemnou zástavku při vašem courání po ostrově.

„Mimo Zemi“

Stejně jak se Konstantinopoli (Konstantinovo město), v dřívějších řeckých dobách říkalo jen “MĚSTO” (Polis) (Pozn. takové bylo jen jedno). Tak se říkalo i některým místům, městům a vesnicím „země“ – naše zem. Název obce Exogi tedy vyjadřuje „mimo území“, „venku z naší země“, „mimo naši zem“. A ono vám to všechno dojde, když vyrazíte nahoru nad vesnici ke kostelíku Monastery of Panagia Eleousa. Z těch překrásných výhledů se vám možná zatočí hlava :)

Oáza klidu

Exogi je velmi krásná a malebná vesnice, která nabídne každému návštěvníkovi oázu klidu, jedinečné výhledy a přímý kontakt s přírodou. Dnes má obec asi 45 stálých obyvatel, ale do poloviny 18. století měla zdejší populace asi 1400 obyvatel! Tenkrát se tu pěstoval zejména len a vinná réva. Lisoval olivový olej, vyrábělo víno a rozinky. Produkty pak putovaly do lodí v přístavu Frikes (Φρίκες). Krajina kolem vesnice byla později upravena do nynějších terasovitých zahrad.

Kostel Agia Marina s vyhlídkou ze zvonice

Exogi byl náš hlavní cíl v roce 2012 při jednodenním výletu zapůjčeným autem ze sousední Kefalonie. Velký trajekt nás vyhodil ze své mordy v přístavu v Pisaetos, odkud jsme nabrali směr sever – Stavros. Před vesničkou Platrithias jsme zahnuli vlevo a zahájili prudké stoupání až na náměstí v Exogi, kde jsme vyšplhali do zvonice moc pěkného kostela Agia Marina (Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας). „Mezi zvony“ jsme poprvé polkli slinu při pohledu na bílé pláže v zátoce Afalos pod námi :) Každý rok 17. července se na náměstí Ag. Marina koná hudební festival, který přitahuje mnoho lidí. Na některých domech můžete narazit na „podivnou“ masku, tzv. „Moros“, který byl na dům umístěn, aby jej chránil před zlými duchy. ?


Podivné pyramidy

Autem projíždíme vesnicí Exogi stále nahoru, kde v jedné ze zatáček parkujeme u kostelíku Agios Nikolaos. Pod náhorní plošinou kostela se ukrývají dvě pyramidy. Postavil je ve 30. letech 20. století Ιωάννη Παπαδόπουλος (John Papas). Místní krajan, výstřední milionář, který krutě zemřel, a který zanechal své jmění ve 46 pobočkách Červeného kříže po celém světě, spravovaných Řeckým Červeným křížem! Čas od času připlul na Ithaku, kde později postavil dvě pyramidy, z nichž jedna je hrobem jeho rodičů a druhá představuje „tektonický symbol“. V blízkosti kostela můžete najít i jeho hrobku a 33 šifrovaných nápisů.


Vzhůru k výškám

Vesnicí Exogi náš dnešní výlet nekončí! Stoupáme úzkou asfaltovou cestou stále vzhůru, místy jedu „na jedničku“ úplně krokem, všude stovky drobných kamínků a vzpomínám, co mi říkal Pefánis v autopůjčovně na Kefalonii: „Klidně si jeďte na Ithaku, ale NO SERVIS!“ :D Co vám budu povídat, byl to náš první výlet bez CK, byl jsem po*ělanej až za ušima! A dneska bych se po těch řeckých horách tomu už jen smál :D

Auto parkujeme u brány starého kláštera Monastery of Panagia Eleousa. V některých mapách najdete i název Panagia Pernarakia. Kolem zídek najdete hned několik laviček, odkud jsou neuvěřitelné výhledy a západy slunce prý rovněž stojí za to! Odtud lze vidět téměř všechny vesnice severní Ithaky a protilehlé Jónské ostrovy.


Mapa výletu


Ubytování v Exogi – Ithaka

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování na Ithace přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x