fbpx
Samothraki video
Print Friendly, PDF & Email

Samothraki video vám přiblíží tento nádherný a divoký ostrov tak, jak jsme je viděli na vlastní oči a prošlapali vlastní podrážky.
SamothrakiΣαμοθράκη -leží v severní části Egejského moře (v Thráckém moři) a je součástí Východní Makedonie a Thrákie. Ostrov není nijak zasažen masivní invazí turistů a doposud si zachovává původní ráz života – nejčastěji potkáte na svých toulkách ostrovem kozy.
Ostrovní pyramida, rozbrázděná kaňony a koryty bezpočtu říček a bystřin, si díky své výšce vytváří vlastní klima, ve kterém hlavní roli hraje voda. Ta v podobě pravidelných srážek zásobuje ostrov životodárnou vláhou. Vegetace tak září zelení i v období horkého léta. A nejen dešťové srážky – i silné prameny, obrovskými podzemními tlaky hnané do kilometrové výšky.

Samothraki magické, divoké...

Pěší tůry a objevování Samothraki –  to je ten pravý důvod návštěvy ostrova. Kapitola sama o sobě je objevování Vathres. Každá tůra v kaňonech a korytech bystřin vám zabere několik hodin chůze a šplhání v poměrně náročném terénu. Samozřejmostí je kvalitní treková obuv, výhodou trekové hole. Nezapomínejte také, že cesta dolů bývá náročnější než nahoru (nejen v kariéře…). Takže si nechávejte časovou rezervu pro návrat (i v kariéře…).

Kaplička Panaghía Krimniótissa - Samothraki video

V jižní Samothrákii můžete navštívit kapli stojící na okraji strmého útesu! Je to Panagia Krimniotissa ze Samothrace (Panna Marie), která dostala své jméno podle strmých a divokých útesů, které ji obklopují (Krimnos – útes).
Podle tradice našli pastýři ikonu Panny Marie poblíž Pachia Ammos, pláže, která leží pod útesem, a přinesli ji do jeskyně, aby ji ochránili. Druhý den však jako zázrakem obraz z jeskyně zmizel a byl nalezen na skále na okraji útesu. Tehdy bylo rozhodnuto postavit na tomto místě kapli Panagia Krimniotissa.

Therma Loutra - přírodní termální lázně

Horké léčivé prameny se nacházejí u vchodu do osady Therma. Teplota vody, která tryská z pramene, se pohybuje kolem 100 °C.
Vlastnosti horkých pramenů:
Přehřátá Cl- Na- Ca- K – B- Br- J hypotonická, mírně radioaktivní.
Terapeutické indikace:

Revmatoidní artritida, chronický revmatismus, gynekologická onemocnění, periferní vaskulopatie, sekundární kožní onemocnění, obezita

Vodopády a jezírka na říčce Gria Vathra

Bystřiny a říčky na Samothraki pomáhají svými erozivními účinky v údolích a roklinách vytvářet Vathres, neboli terasy. Ve vymletých korytech se tak střídají peřeje, tůně, mohutné vodopády. Pod nimi jezírka – i poměrně hluboká a rozlehlá, nádherná místa připomínající Ráj ve své ryzí podobě. Nepsanou ikonou Vathres na Samothraki je bezesporu Gria Vathra, údolí se stejnojmennou bystřinou. Nabízí romantickou procházku podél jejího toku i adrenalinový výstup, či sešup korytem říčky. Toto místo je oblíbené mezi svobodomyslnými romantiky, kempujícími ve volné přírodě pod korunami vzrostlých stromu

Samothraki video - Svatyně velkých bohů

Historie náboženství ostrova sahá hluboko do antického Řecka. Tehdy byl centrem kultu podzemních božstev Kabeirů ve Svatyni velkých bohů. Právě během zasvěcování do tajných obřadů ve Svatyni se seznámil král Filip II Makedonský se svou budoucí ženou Olympias – matkou jejich syna Alexandra Velikého. A právě tady byla nalezena Niké ze Samothraki. Pouze ve Svatyni velkých bohů máte jedinečnou příležitost vstřebávat stejnou energii, tak jako stovky generací před vámi. 

Vodopády Fonias, Gerania a Klidosi na říčce Zabiják

Fonias – doslova Zabiják – je divoká říčka s vodopády a vathres na ostrově Samothraki. Během věků se korytem Fonias prohnala snad všechna vodstva světa a vymodelovala reliéf krajiny v terasy plné jezírek, přírodních bazénu a úžasných vodopádů.

Výstup na horu Fengari

Výstup na nejvyšší vrchol ostrova Samothraki Fengari – Φεγγάρι – je úžasný zážitek pro každého, kdo se udrží na nohou déle než 12 hodin v kuse. Obrovskou výhodou je, že nepotřebujete žádné speciální vybavení, postačí vám kvalitní obuv, popřípadě trekové hole. A pochopitelně dostatek tekutin a svačinu na celý den pro všechny členy expedice Fengari.

Samothraki - počasí

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x