Řecká Makedonie (Μακεδονία) je historická oblast Balkánského poloostrova v jihovýchodní Evropě proslavená z doby Alexandra Velikého. Území Makedonie se dnes většinou rozkládá na území tří sousedních států: Řeckupatří zhruba polovina území, kde žije polovina jeho obyvatel, Severní Makedonii připadá téměř 40 % území a Bulharsku zhruba 10 %. Makedonii protínají významné řeky, největší v Řecku, které spolu s existujícími jezery poskytují obecný morfologický rámec umožňující rozdělení oblasti na tři samostatné části. Západní Makedonie (extrémně hornatá s výraznými náhorními plošinami a městy Florina, Kastoria, Grevena, Kozani). Střední Makedonii (s rozsáhlými rovinami, městy Thessaloniki, Veria, Katerini, Edessa a plážemi zejména na na Chalkidiki) a Východní Makedonii (s úrodnými pánvemi uzavřenými do horských pásem a městy Kavala, Drama, Xanthi, Alexandrupoli).
Řecká Makedonie - rozcestník
Střední Makedonie je v poměrně plochá oblast s mnoha řekami. Ve střední Makedonii je největší rovina Řecka. Nejvyšší horou střední Makedonie je Olymp a městem Soluň (Thessaloniki) OTEVŘÍT STRÁNKU
Západní Makedonie se skládá z regionálních jednotek Grevena, Kastoria, Kozani a Florina. Západní Makedonie je převážně hornatý region a je jediným regionem Řecka, který není omýván mořem. OTEVŘÍT STRÁNKU
Alexandr Veliký (Makedonský)
V hlavním městě Makedonie Pella se narodil 21. července 356 př. n. l. Alexandr Veliký, známý též jako Alexandr III. Makedonský. Jeho otcem byl makedonský král Filip II., matkou Olympias. V létě roku 336 př. n. l. byl Filip ve starém hlavním městě Aigai zavražděn během svatby své dcery a ještě téhož dne nastoupil Alexandr ve svých 20. letech na makedonský trůn. Alexandr III. Makedonský rozšířil hranice Makedonie tažením do Persie a na indický subkontinent, touto expanzí se stal největším a nejúspěšnějším vojevůdcem celé historie Řecka. V okamžiku své smrti ovládal většinu antického světa.
Objevte s námi krásy řecké Makedonie
Střední Makedonie
Střední Makedonie na severu hraničí s Republikou Severní Makedonie a Bulharskem . Sousedí také s regiony Východní Makedonie a Thrákie, Západní Makedonie a Thesálie. Jižní část je omývána zálivy Thermaikos, Toroneos, Siggitikos a Strymonikos – první tři patří Egejskému, čtvrtá Thráckému moři. Největším a zároveň hlavním městem regionu je Soluň, druhé největší město Řecka. Střední Makedonie je v poměrně plochá oblast s mnoha řekami. Ve střední Makedonii je největší rovina Řecka. Nejvyšší horou střední Makedonie je Olymp (2 918 m).
Západní Makedonie se skládá z regionálních jednotek Grevena, Kastoria, Kozani a Florina. Celá oblast je převážně hornatý region a je jediným regionem Řecka, který není omýván mořem . Jihovýchodní směr hranic regionu je způsoben hlavním směrem horského komplexu Pindos . Pohoří Grammos, Smolikas a Tymfi na západních hranicích regionu tvoří první řadu hor, které geograficky oddělují region od Epiru . Uprostřed regionu opět jihovýchodním směrem tvoří další řadu hor horská skupina Varnouda s pohořími Vernos, Askio a Vourinos . Západní hranice regionu jsou určeny horami Vora a Vermio , které ji geograficky oddělují od Střední Makedonie . Na jihu oddělují region od Thesálie Hassia a Pieria, tentokrát na jihozápad .
klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování v řecké Makedonii přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!
I naše stránka využívá k poskytování služeb soubory cookies.OKVíce informací