fbpx

Řecká Makedonie

Řecká Makedonie (Μακεδονία) je historická oblast Balkánského poloostrova v jihovýchodní Evropě proslavená z doby Alexandra Velikého. Území Makedonie se dnes většinou rozkládá na území tří sousedních států: Řecku patří zhruba polovina území, kde žije polovina jeho obyvatel, Severní Makedonii připadá téměř 40 % území a Bulharsku zhruba 10 %. 
Makedonii protínají významné řeky, největší v Řecku, které spolu s existujícími jezery poskytují obecný morfologický rámec umožňující rozdělení oblasti na tři samostatné části. Západní Makedonie (extrémně hornatá s výraznými náhorními plošinami a městy Florina, Kastoria, Grevena, Kozani). Střední Makedonii (s rozsáhlými rovinami, městy Thessaloniki, Veria, Katerini, Edessa a plážemi zejména na na Chalkidiki) a Východní Makedonii (s úrodnými pánvemi uzavřenými do horských pásem a městy Kavala, Drama, Xanthi, Alexandrupoli).

Řecká Makedonie
The Palace of Aigai (Aegae) Vergina Řecko

Řecká Makedonie - rozcestník

Střední Makedonie je v poměrně plochá oblast s mnoha řekami. Ve střední Makedonii je největší rovina Řecka. Nejvyšší horou střední Makedonie je Olymp a městem Soluň (Thessaloniki)
OTEVŘÍT STRÁNKU

Západní Makedonie se skládá z regionálních jednotek Grevena, Kastoria, Kozani a Florina. Západní Makedonie je převážně hornatý region a je jediným regionem Řecka, který není omýván mořem.
OTEVŘÍT STRÁNKU

Makedonie mapa Řecko
Mapa Makedonie z níž více než polovina patří Řecku

Alexandr Veliký (Makedonský)

V hlavním městě Makedonie Pella se narodil 21. července 356 př. n. l. Alexandr Veliký, známý též jako Alexandr III. Makedonský. Jeho otcem byl makedonský král Filip II., matkou Olympias. V létě roku 336 př. n. l. byl Filip ve starém hlavním městě Aigai zavražděn během svatby své dcery a ještě téhož dne nastoupil Alexandr ve svých 20. letech na makedonský trůn.
Alexandr III. Makedonský rozšířil hranice Makedonie tažením do Persie a na indický subkontinent, touto expanzí se stal největším a nejúspěšnějším vojevůdcem celé historie Řecka. V okamžiku své smrti ovládal většinu antického světa.

Alexandr Makedonský a jeho cesta z Pelly až na dálný Východ
Alexandr Makedonský a jeho cesta z Pelly (Makedonie) do Persie a na dálný Východ

Objevte s námi krásy řecké Makedonie

jezero Kerkini
Pelikáni na jezeře Kerkini

Střední Makedonie

Thessaloniki
Město Thessaloniki (Soluň) s výhledem na pohoří Olymp
Chalkidiki Řecko
Kavourotrypes (Orange beach) na Chalkidiki (v pozadí hora Athos)

Střední Makedonie na severu hraničí s Republikou Severní Makedonie a Bulharskem . Sousedí také s regiony Východní Makedonie a Thrákie, Západní Makedonie a Thesálie. Jižní část je omývána zálivy Thermaikos, Toroneos, Siggitikos a Strymonikos – první tři patří Egejskému, čtvrtá Thráckému moři. Největším a zároveň hlavním městem regionu je Soluň, druhé největší město Řecka.
Střední Makedonie je v poměrně plochá oblast s mnoha řekami. Ve střední Makedonii je největší rovina Řecka. Nejvyšší horou střední Makedonie je Olymp (2 918 m).

Výlety po Střední Makedonii

Video - jezero Kerkini

Západní Makedonie

Kastoria Řecko
Kastoria - město na jezeře

Západní Makedonie se skládá z regionálních jednotek Grevena, Kastoria, Kozani a Florina. Celá oblast je převážně hornatý region a je jediným regionem Řecka, který není omýván mořem . Jihovýchodní směr hranic regionu je způsoben hlavním směrem horského komplexu Pindos . Pohoří Grammos, Smolikas a Tymfi na západních hranicích regionu tvoří první řadu hor, které geograficky oddělují region od Epiru . Uprostřed regionu opět jihovýchodním směrem tvoří další řadu hor horská skupina Varnouda s pohořími Vernos, Askio a Vourinos . Západní hranice regionu jsou určeny horami Vora a Vermio , které ji geograficky oddělují od Střední Makedonie . Na jihu oddělují region od Thesálie Hassia a Pieria, tentokrát na jihozápad .

Výlety po Západní Makedonii

Video - Gefiri Portitsas

Řecká Makedonie - aktuální počasí

Ubytování v řecké Makedonii

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování v řecké Makedonii přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!