fbpx
Řecké taneční soubory na Řecké sobotě na hradě Veveří 2022
Print Friendly, PDF & Email

Řecké taneční soubory vystupující na Řecké sobotě na hradě Veveří 2022 byly ozdobou jubilejního 10. ročníku. Ta se, sice netradičně, konala již 28. května, ovšem tradičně v prostorách Přihrádku hradu Veveří. A také se již definitivně potvrdilo, že tento malý festival řeckých tanečních souborů, řeckých chutí, vůní a pohody získal mezinárodní rozměr.

Kromě našich souborů Prométheus a Antigoni vystoupily na Veveří i maďarské taneční soubory Artisstep, Ellinizmosz (Ελληνισμός), Hellidonaki (Χελιδονάκι) a pěvecké sbory Romiosyni (Ρωμηοσύνη) a Kariatides (Καρυάτιδες). A náš Javorníček celou tu taneční parádu nastartoval – a hezky od podlahy! Ostatně – jako vždy! Osvěžující bylo také podvečerní vystoupení Froso Tarasidou, která svým zvučným hlasem roztančila srdce i nohy nejednoho přítomného řeckomila.

Javorníček – dětský folklórní soubor

Vystoupení Javorníčku na Řecké sobotě se stalo krásnou tradicí. Tak jak Řecká sobota vyzrává a roste do puberty, tak i nejeden z Javorníčků vystupoval na Veveří už poněkolikáté. A na nadšení a elánu dcérek a ogarů bylo znát, s jakou chutí se hrnuli na pódium!

Javorníček není ovšem pouze taneční soubor – když se mladí hudebníci chopili svých nástrojů, bylo hned poznat, kolik lásky k muzicírování a hodin zkoušení vkládají do každého tónu! Prostě – Javorníčku to ladí po všech stránkách a můžeme jen obdivovat tu tvrdou dřinu schovanou za celou tou folklórní parádou.

Prométheus junior

Z jiného soudku – tentokrát řeckého – bylo vystoupení dětské sekce řeckého Tanečního souboru Prometheus. Přestože někteří malí tanečníci vystupovali na veřejnosti vůbec poprvé, nebyla na nich znát žádná tréma!

Děcka dala do svého vystoupení celou duši – stejně jako jejich choreografka Katina.

Artisstep

Maďarský Artisstep je hudební těleso věnující se řecké lidové muzice. Při svém vystoupení na Veveří hudebně doprovázeli vystoupení pěveckých souborů Kariatides a Romiosini i řecké taneční soubory Ellinizmos a Hellidonaki. Krátce řečeno – chlapci umí! Jejich vystoupení mocně podpořilo výborné soubory.

Jádro Artisstepu zároveň tvoří trio tanečníků řeckých tanců – Alexis Tzemis, Giorgos Antonopoulos, Vaggelis Tzemis.

Jejich moderní pojetí klasických řeckých tanců rozproudilo krev všem přihlížejícím.

A Sirtaki v jejich podání – to byla přímo taneční lahůdka

Kariatides a Romiosini – pěvecké soubory

Tvorba maďarských pěvecký souborů Kariatides (Καρυάτιδες) a Romiosini (Ρωμηοσύνη) stojí pevně na řeckých základech.

Na Veveří oba soubory vystoupily společně a zazpívaly písně Mikise Theodorakise (Μίκης Θεοδωράκης). Společný sbor tak velmi potěšil nejedno přítomné řecké srdíčko a rozezpíval i nejednoho milovníka tohoto mimořádného řeckého skladatele.

Helidonaki tánccsoport – řecký taneční soubor

Mládežnický řecký taneční soubor Hellidonaki (Χελιδονάκι) pochází také z Maďarska a na Řecké sobotě předvedl tance z oblasti Makedonie. Půvabná děvčata a švarní mládenci při tanci nezapřeli řecké a maďarské kořeny a celé své vystoupení – i uvolněnou atmosféru Řecké soboty – si náramně užívali. Prostě Vlaštovičky předvedly spanilý let!

Ellinizmosz tánccsoport – řecký taneční soubor

Taneční skupinu tvoří ženy řeckého původu a jak o sobě soubor sám uvádí, je účelem taneční skupiny Ελληνισμός prezentovat, zavádět, uchovávat, pěstovat a předávat autentické řecké tradice. Což se přímo odráží v názvů této maďarské taneční skupiny – Ελληνισμός znamená Helenismus, ve smyslu krajanský helénismus, neboli řecká diaspora.

Na svém prvním samostatném vystoupení na hradě Veveří předvedl soubor tance z oblasti Thrákie. A jejich skvělá sestava zaslouženě sklidila velké ovace!

Obě řecké taneční skupiny – Hellidonaki a Ellinizmosz – pak předvedly společně tanec Syrtos. Συρτός je jedním z nejoblíbenějších tanců v Řecku a na Kypru. A také mezi všemi Řeky po celém světě. A tím pádem také existuje spousta jeho variací!

Prométheus a Antigoni – řecké taneční soubory z Brna a Krnova

Řecký taneční soubor Prométheus z Brna působí – s krátkou přestávkou v 80. letech – již více než neuvěřitelných 50 let! Založen byl v r. 1966 jako taneční soubor Řecké obce v Brně a za dobu jeho existence v něm působilo několik generací tanečníků zapálených do řeckých tanců.

Vznik řeckého tanečního souboru Antigoni z Krnova se datuje do r. 1996 a působí pod hlavičkou Řecké obce Krnov-město. A proč právě v Krnově? Na severní Moravě , podobně jako na Moravě jižní, žije početná komunita Řeků, kteří našli v r. 1948 v tehdejším Československu azyl. A dodnes tu žijí také jejich děti, vnuci a pravnuci. A protože krev není voda, svým tancem a stylem života se tito potomci hrdých Řeků hlásí k odkazu své vzdálené domoviny.

Řecké taneční soubory Prométheus a Antigoni předvedly při společném vystoupení na jubilejním 10. ročníku Řecké soboty tance z oblasti Pontu. Tentokrát za hudebního doprovodu tradičního řeckého bubnu Dauli (Νταούλι) a strunného nástroje Lyra (Λύρα). Paris a Martin podali excelentní výkon a pontské melodie v jejich podání vtáhly všechny tanečníky do syrových pontských rytmů.

Tak jako je Řecko rozmanitá země co se antických a přírodních památek týče, tak stejně pestré jsou i řecké tance. Zatímco našinec si na tradiční moravské tancovačce vzpomene sotva na polku, či valčík a ti šikovnější i na mazurku, tak variace řeckých tanců jdou do desítek! Každá řecká oblast má své specifické taneční kroky, nástroje a kroje.

Řecký taneční soubor Lycea Řekyň v Čecké republice

Taneční soubor Lycea Řekyň v České republice vznikl v roce 2001 s podporou nadačního fondu Hellenika. Účinkuje v něm na 30 mladých tanečníků ve věku 15-30 let. Činnost Tanečního souboru Lycea Řekyň je unikátní v tom, že jeho členové pocházejí z mnoha měst a obcí po celé České republice.

Na Veveří předvedl Taneční soubor Lycea Řekyň v České republice tance z Kykladských ostrovů.

Výuka řeckých tanců

Během celé Řecké soboty na hradě Veveří probíhala průběžně již tradiční Výuka řeckých tanců pro návštěvníky akce. Výuka se již tradičně setkala s velkým zájmem a při každém kursu byl parket plný!

Výuky se s chutí ujali lektoři z Řecké obce i z Lycea Řekyň. Asi nejatraktivnější byla akční výuka Giorgose Antonopoulose z Arttistepu – ta probíhala v řečtině a nutno dodat, že jazyková bariéra výuce nijak nebránila!

Kurs řeckých tanců – Řecká obec Brno

Řecká obec Brno pořádá 2x do roka Kurs řeckých tanců pro všechny zájemce. Takže každý, koho Výuka řeckých tanců na Veveří zaujala, má pod vedením zkušených a skvělých lektorů Parida a Afrodity možnost v sobě objevit rozeného tanečníka!

Každý kurs začíná pěkně pozvolna, základními kroky – a na závěr již všichni zvládáme spoustu tanců z celého Řecka!

Froso Tarasidu

Podvečerní vystoupení skvělé zpěvačky Froso Tarasidu předznamenalo další zábavu v tanečním rytmu. Svým nezaměnitelným přednesem řeckých písní rozpohybovala Froso všechny tancechtivé tak, že jim musela uvolnit parket k tanci a zpívat doslova z hlediště! Ostatně – tančilo se i v hledišti, Froso svým zpěvem proměnila Příhrádek v jeden velký taneční parket.

Poseidonas – hudební skupina

Poseidonové hrábli do strun pěkně svižně a svým repertoárem v řeckém rytmu udržovali na Veveří řeckou náladu až do pozdního večera.

A tančili jsme všichni – moravští Řekové a Řekyně i my, Moravané, kteří jsme pěkně zčerstva zúročili své taneční dovednosti, nabyté odpoledne při Výuce řeckých tanců.

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x