fbpx
Řecká sobota na hradě Veveří
Print Friendly, PDF & Email

Jestli máme my Moravané ve světě nějaké bratry, pak jsou to Řekové – a to už po celá staletí. Pojďte se s námi podívat, jak může soužití dvou národů vypadat v reálném životě a nemusí to být zrovna na pláži…

Řekové na Moravě – historie a současnost

_DSC5351

Na Moravě i v Čechách panuje přesvědčení, že Řekové se u nás objevili až po druhé světové válce v souvislosti s migrační vlnou řeckých uprchlíků po občanské válce v Řecku. Není to však celá pravda. Kromě kontaktů s mykénskou kulturou v době bronzové, cyrilometodějské mise a kontaktů s byzantskými a „osmanskými“ kupci ve středověku a renezanci je nutno věnovat pozornost konci 18. a začátku 19. století.

Minulost

V té době je totiž v Brně internován se svou družinou občan Osmanské říše řeckého původu Alexandros Ypsilanti. Počátkem 19. století se stává čtvrtým největším velkostatkářem na Moravě baron Sinas, Řek ze severního Epiru. Usadil se v centru střední Evropy, ve Vídni. Tento obchodník zanechal velikou stopu nejen v Rakousku a Uhrách, ale i na Moravě a v Čechách. Baron Sinas a jeho potomci se zasloužili mj. o rozvoj železnic a paroplavby na Dunaji. V okolí Brna rodině patřil hrad a panství Veveří (včetně Bystrce, Komína, Žebětína a Bosonoh) a též panství Rosice. 

Můžeme tedy konstatovat, že Řekové v 19. století významným způsobem přispěli k budování raného kapitalismu v našich zemích, ale zároveň nezapomínali na svůj původ z relativně chudších oblastí Evropy. Věřme, že tyto historické vztahy spolu s nynějším příchodem mnohých mladých Řeků, informatiků a vědců, do Brna budou i do budoucna základem tradičně dobrých vztahů mezi naší zemí a Řeckem. Tolik suchá tisková zpráva…

Současnost

Hlavně bych chtěl poděkovat Marcele Vaňatkové. Marcela mě jako redaktora RNB průběžně navigovala a informovala tak jak jsme se potkávali mezi jednotlivými akcemi a odfukovali po lekcích tance a porcích řeckých mňamek.
„Jak to vlastně Marcelko před šesti lety začalo?“
„Docela jednoduše – původně existovala parta nadšenců podporující Hrad Veveří, kteří ve svém volném čase jezdili na hrad na brigádu a tak vzniklo občanské sdružení Hrad bez výhrad. V době svého vzniku významně podporované tehdejším NPU (Národním památkovým ústavem). Sdružení začalo pořádat různé akce na hradě, aby podpořilo hrad a okolí jako takové. Náhoda tomu chtěla, že jedna příbuzná jednoho člena sdružení byla zaměstnaná na hradě v době, kdy hrad patřil řeckému šlechtickému rodu. Tak vznikl ten nápad, že zde existuje velké spojení na Řecko, jelikož v Brně je silná řecká komunita…“
Na skromné začátky Řecké soboty na hradě Veveří se můžete podívat v dokumentu ČT Babylon

Křest publikace Řekové na Moravě v 19. století

_DSC5403

Vrcholným bodem akce Řecká sobota na Hradě Veveří bylo slavnostní představení – a pokřtění –  sborníku Řekové na Moravě v 19. století od autorů Aristida France a Marka Chlupa. Sborník, který vydal Soliton.cz s finanční podporou Jihomoravského kraje a nadačního fondu Hellenika si návštěvníci mohli na místě zakoupit a lze jej také objednat na hellenika@email.cz.

Soubory i první taneční krůčky

06-04-2016_192108

Dost silným zážitkem, alespoň tedy pro mne, bylo společné vystoupení tanečních souborů Prometheus z Brna a Antigoni z Krnovakteré předvedly lidové tance z oblasti Pontu. A ryze mužský tanec Serra, který je nejstarším dochovaným válečným tancem na světě dostal do kolen nejednoho chlapa. Krev tepe ve spáncích v rytmu bubnů, nohy samy vydupávají tempo a chlapské spojení myslí je přímo hmatatelné… Taneční soubor Prometheus byl založen v roce 1966 v Brně. V době vzniku soubor čítal okolo třiceti osob a v průběhu existence souboru jeho řadami prošlo již několik generací tanečníků. Portfolio souboru Prometheus obsahuje tance z oblasti Makedonie, Thrakie, Epiru a Pontu. V současnosti soubor vedou Katina Eftimiadisová (organizace) a Paris Vasiliadis (choreografie). Soubor čítá 12 stálých tanečníků. 

Soubor řeckých lidových tanců v Krnově vznikl v roce 1996 pod názvem Gorgona. Dnes vystupuje soubor pod názvem Antigoni a členy jsou děti, mládež i dospělí. Vedoucí je paní Irini Pechová a učitelem tanců pan Paris Vasiliadis. Do svého repertoáru soubor postupně zahrnul tance ze všech oblastí Řecka, jak pevninských, tak ostrovních.

A protože máme my Moravané krev silně zahuštěnou řeckým RH faktorem, neměl učitel tance Michal Lašo moc práce s přesvědčováním. Výuku řeckých tanců zajišťovalo po celou sobotu Lyceum Řekyň v České republice. V momentě jsme tančili také my mladí, starší ba i kojenci, vstřebávající puls mateřských srdíček tepajících řeckým rytmem… Takže spojme ruce v jeden kruh a jedeme!

Kdo nehraje na buzzuki, není Řek

_DSC5546

Po vystoupení tanečních souborů na Hradě Veveří následoval další silný zážitek – koncert hudební skupiny Anatoli. Ta zahrála tradiční řecké přístavní, námořnické a chudinské písně žánru Rembetiko. V závěru celého této nádherné Řecké soboty na hradě Veveří zahrála a zazpívala hudební skupina Prometheus kousky, které se hrají na tradičních řeckých tancovačkách. A malý Kostik nám všem ukázal, že začít hrát na buzzuki není nikdy dost brzo!
A tak se tančilo, popíjelo a juchalo až do pozdních večerních hodin…


Co říci zavěrem? Jestli také i vy chcete nasát řeckou atmosférou v romantických hradních prostorách, nenechte si ujít příští ročník setkání Moravanů a Řeků na hradě Veveří.
I proto, že na světě jsou dvě skupiny lidí – Řekové a ti, co by jimi chtěli být…

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hana M.
Hana M.
11/07/2016 16:54

oooojeeee, to jsem tedy hodně prohloupila, že jsem tam nešla. Bylo to v plánu,ale strach z příliš mnoha lidí mě odradil. Příště si to rozhodně nenechám ujít – tak slibuji! :-)

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x