fbpx
Mani – poloostrov kamenných věží a spartských válečníků
Print Friendly, PDF & Email

Poloostrov Mani (Μάνη) je pomyslným druhým „prstem“ Peloponésu a zároveň druhým nejjižnějším místem evropského kontinentu! Každý, kdo do Mani zavítá, bude nejdříve překvapen pustou krajinou s dramatickým pobřežím, které je doslova poseto kamennými věžemi. Nicméně díky své odloučenosti od okolního světa a hlavně díky spojení pustých hor s tyrkysovým mořem a místní květenou, patří Mani mezi nejkrásnější oblasti jižního Řecka! Podle pověsti se právě tady nachází legendární Hádesův vchod do podsvětí. Objevujte krásu pohoří Taygetos, ospalých rybářských zátok a opevněných vesnic. V odlehlém kraji stále dřímá duch bojovníků starověkých Sparťanů. Příkladem je město duchů Vathia. Ubytujte se v maniotských věžích a jednou v životě si dopřejte ten pocit, vnímat svět pod vámi jako král

„Jako kolemjdoucí potřebujete tři dny, abyste poznali Mani, jako turista potřebujete tři měsíce, ale abyste poznali jeho duši, potřebujete tři životy: jeden pro moře, jeden pro jeho hory a jeden pro jeho lid – Manioty.“

Vítězství nebo smrt

Vlajka Mani

Mani bylo po dlouhá staletí nedostupným krajem na jihu Peloponésu. V dnešních vesnicích v podhůří Taygetos údajně žijí potomci Sparťanů, kteří se v těžko přístupném terénu uchýlili před svými pronásledovateli. Ale nebyli jediní, Mani obývali i lidé z Kréty a Kythiry. Až 800 kamenných věží pomáhalo odrážet nekonečné útoky vetřelců. Zatímco většina Řecka byla postupně absorbována do Osmanské říše, kraj Mani nájezdům Turků značně odolával. I díky tomu obsahuje neoficiální manijská vlajka slova „vítězství nebo smrt“, oproti zbytku země, který používal „svoboda nebo smrt“. Bylo to tím, že v průběhu historie kraj Mani nikdy neztrácel svoji svobodu. Na druhou stranu si je potřeba uvědomit, že Mani stálo trošku stranou hlavního dobyvatelského zájmu Turků…

Krevní msta vendeta

Od 14. do 19. století se zde usazovaly rodiny, kde vládli kapitáni a krevní msta (vendeta). Rodiny spolu vytvářely větší klany, které mezi sebou bojovaly o nejlepší půdu. Největším klanem byl rod Nyklianů, který měl jako jediný výhradní právo stavět vysoké kamenné věže na své půdě. Později mohly stavět i další rodiny a tak mezi sebou soupeřily o to, kdo postaví větší a mohutnější obrannou věž. Pro Manioty byly typické kamenné domy, tři nebo čtyři podlaží vysoké, s plochou střechou a malými okny. Často se stávalo, že jedna rodina zabila příslušníka jiného klanu a tím mezi nimi docházelo k nekonečným roztržkám (ke svárům), které většinou končily až totální zkázou nebo kapitulací jedné ze stran. Traduje se, že tu také platilo právo krevní pomsty, kdy rodina zavražděného měla právo pomstít se na rodině viníka.

Petros Mavromichalis

Zdejší drsné hory se staly později pevností klephtů, banditů, kteří rovněž bojovali proti Turkům. Důležitou roli zde sehrála i mocná rodina Mavromichalisů, která byla na počátku povstání vůči osmanské nadvládě v tzv. Orlovově revoltě. Petros Mavromichalis dokázal v Mani sjednotit vládnoucí kapitány s bandity, kteří se v horách skrývali před státní mocí. 17. března 1821 vyhlásil Petros ve městě Areopoli revoluci a všichni se významně podíleli v boji v řecké válce za nezávislost!

Exo Mani : Kardamyli a Stoupa

mapa Mani

Administrativně se Mani rozděluje mezi prefektury Messénie (Exo Mani)Lakónie (Kato Mani, Mesa Mani). První jmenované Exo Mani najdeme na severozápadním pobřeží poloostrova, západně od pohoří Taygetos. Nejznámějším letoviskem je Kardamyli (Καρδαμύλη), které leží 47 km (1 hodinu cesty autem) od mezinárodního letiště v Kalamata. Druhým, velmi známým střediskem je Stoupa (Στούπα). Obě destinace můžete navštívit buď individuálně nebo s našimi CK. Najdete v nich opravdu široký výběr ubytování za dostupné ceny. Oblast mezi Kardamyli a Stoupou nabízí mnoho pláží jako jsou třeba Ritsa, Belogianni, Salio, Tikla, Amoni, Santava beach. V Kardamyli určitě navštivte na kopci staré město s hradem, obrannou věží Mourtzinos tower (Πύργος Μούρτζινου) a kostelem svatého Spiridona (Εκκλησία Άγιος Σπυρίδων).

kaňon Viros

Odtud směřuje na SV 20 km dlouhý kaňon Viros,  který jde projít korytem potoka až k vrcholkům Taygetosu. Cestou narazíte na dva ukryté kostelíky Moni Likaki (Μόνη Λυκακίου) a Moni Sotiros (Μόνη Σωτήρος). Mezi oběma kostelíky vede odbočka vzhůru do kopce ke kapli Aghia Sofia (Αγία Σοφία), která stojí nad kaňonem a můžete odtud dokončit velmi krásný pěší okruh zpět do Kardamyli. My jsme ke kapli dojeli vlastním autem, rozbalili stan, uvařili večeři v ešusu a užili si skvělou noc pod hvězdami. Když zapadalo a vycházelo slunce, tak byl výhled na hory Taygetosu opravdovým zážitkem. V noci nás jen občas probudilo vytí šakalů :) Ráno pokračujeme směrem na jih a zastavujeme na skvělé písečné pláži v Neo Itilo (Νέο Οίτυλο). Po měkkém písku pobíháme do vody a z vody skoro celé dopoledne …

 

Mesa Mani : rybářská osada Limeni

Další naší zastávkou je jedna z nejkrásnějších rybářských osad Limeni (Λιμένι), kde bydlela rodina slavných Mavromichalisů. A pozor, pokud by jste chtěli bydlet v domě slavného hrdiny Petrose, zabookujte si přes nás jeho tradiční dům z roku 1762 MavromichalaiKdybych o něm tenkrát věděl, neváhám ani minutu :) Vykoupat se v mramorové koupelně a ráno posnídat na kamenné terase nad mořem? To musí být úžasný zážitek. Vesnička Limeni je velmi malebná, protože harmonicky spojuje moře, domky v zátoce a jedinečnou krajinu. Nad malou městskou pláží Dexameni beach si dopřáváme výborný oběd s výhledem na mořskou hladinu. Ochutnávám maniotský tradiční předrkm (meze) zvané Singlino. Je to slané vepřové maso, které se nejdříve syrové nasolí, pak suší na slunci a poté po mnoho hodin udí v kouři s příchutí šalvěje zelené (která se v Mani nazývá „spaka“).

Pohádkové ubytování v Aeropoli

Po dobrém jídle pokračujeme v serpentinách do kopce do historického města Areopoli (Αρεόπολη), kde jsme si den předtím zabookovali za akční cenu pohádkové ubytko Ktima Karageorgou. Paní domácí je z mojí lásky k Řecku a horám tak unesená, že po krátkém povídání, nám mění původní levnější pokoj za ten úplně nejlepší – apartmá v kamenné věži! K dispozici máme bazén s olivovníkem, výhledem na hory, rozkvetlou zahradu, stromky obsypané broskvemi a čeká nás neuvěřitelně bohatá snídaně podle tradičních receptů. Ještě večer se jdeme projít do historické části města, procházíme kolem slavného náměstí, kde Petros vyhlásil v roce 1821 revoluci a ve spleti starých uliček si vybíráme dobrou tavernu na večeři. Areopoli bylo pojmenováno podle řeckého boha války – Arese.

Caves of Diros

Každý, kdo do těchto končin zabloudí, tak určitě navštíví i nejznámější jeskyně široko daleko – Caves of Diros (Σπήλαια Διρού), které se ukrývají hned v první zátoce na jihu za městem. Za vstupné 15 €/os. vás čeká plavba na loďkách po podzemním jezeře! Jeskyně Diros jsou opravdu rozsáhlé a velkolepé, mohutné stalaktity se odrážejí v křišťálově čisté vodě. V sezoně sem přijeďte opravdu co nejdříve, ať se vyhnete frontám.

Charia – Mezapos – Gerolimenas

Na kopci nad jeskyněmi hledáme vesnici Charia (Χαριά), kde trávíme další dvě noci v ubytování Pandora. Je to hned naproti historickému hradu Arapakis Historic Castle, kde je další až neuvěřitelné ubytování. Všude jen kámen, opravdu úžasné dekorace, výhled z terasy na zapadající sluníčko… Přijdete si tady jak na venkově, protože hned vedle má nějaký zemědělec zvířata v olivovém háji :) Takže počítejte s tím, že vám celkový dojem budou dotvářet zvuky s tóny „mééééé“ a „béééééé“ :) Cestou na jih určitě přibrzděte v rybářských osadách Mezapos (Μέζαπος) a Gerolimenas (Γερολιμένας). Kromě výborných rybích taveren se tu můžete velmi dobře vykoupat. Pár kilometrů dál je další skvostné ubytování Alika Resort, odkud je to kousíček k plážím Almiros beach a Kapi beach.

 

 

Vathia – město duchů

Vesnice Vathia (Βάθεια) asi nejvíce podtrhuje drsnost a autentičnost poloostrova Mani. Nabízí největší počet maniotských věží na jednom místě. Většina z věží chátrá, mají ve stěnách díry a uvnitř najdete jen popadané zdivo a různé pozůstatky vybavení, připomínající tehdejší život. Vesnice se rozkládá nad zátokou Kapi, je úplně vylidněná a když se po ní projdete sami někdy k večeru, půjde vám určitě mráz po zádech! Vítejte ve „vesnici duchů“, na nejtajemnějším místě na jihu Peloponésu… O Vathii se poprvé mluví kolem roku 1571 v benátských spisech, kolem roku 1700 zde žilo údajně až 54 rodin, asi 212 obyvatel. Říká se, že po dobu 40 let byla rozdělena do dvou, proti sobě bojujících stran. V klanové válce, při které zemřelo až 100 mužů. Klany ovládaly i nejbližší osady, které pod vesnici spadaly.

Pantelis Pantelidis

Po neúspěšném pokusu v 80. letech převést Vathii na plně funkční turistickou atrakci, s hotely a vybavením, zůstává většina domů neobývaných. A právě díky tomu si drží Vathia svoje osobité kouzlo. Městské náměstí, situované kolem věží, je chladné a tiché, s malým kostelem svatého Spyridona. Hned naproti najdete jedinou tavernu, odkud si můžete z terasy a od lahvinky dobrého vína vychutnávat pohled na věže a moře na horizontu. Moc pěkné video z Vathie natočil ke svému klipu „Tis Kardias Mou To Grammeno“, dnes již zemřelý zpěvák († 32 let ) Pantelis Pantelidis.

 

 

Cape Tenaro (Matapan) – druhý nejjižnější bod Evropy!

Cape Tenaro nebo také Matapan je nejjižnějším bodem pevninského Řecka a druhým nejjižnějším bodem Evropy! Odděluje Messenský záliv na západě od Laconského zálivu na východě. Starověcí Řekové věřili, že na tomto místě byla brána do Podsvětí (do říše mrtvých). Místo bylo pojmenované podle mýtického hrdiny a osadníka Tenarose, syn Dia (Zeus), který postavil staré město Akrotenaro. 

Marmari beach

Dnešní toulání po nejjižnější části Mani začínáme v osadě Marmari (Μαρμάρι), kde se pod hotelovým komplexem nachází moc pěkná písečná pláž Marmari beach. Polovina pláže je organizovaná, se slunečníky a lehátky, což není nic pro nás… Plážový stan tedy rozděláváme až na konci a celé dopoledne tak můžeme trávit, jak nás Pán Bůh stvořil :) Druhou osadou, která určitě stojí za návštěvu, je Porto Kagio (Πόρτο Κάγιο). Malá rybářská vesnička, ukrytá v bezvětrné zátoce, je ideálním kotvištěm pro malé jachty. Můžete se tu rovněž dobře vykoupat, pro změnu na oblázkovo-písčité pláži.

Stezkou k majáku Lighthouse Tenaro

Odpoledne přejíždíme do poslední osady na jihu, do Kokkinogia (Κοκκινόγεια), odkud se vydáváme pěšky, v tom největším parnu, k majáku na samém konci pevninského Řecka! Procházka po stezce vám zabere jen 30 minut. Zaparkovat lze na konci cesty pod tavernou, kde se nachází rozcestník. Pár desítek metrů na východ leží Hypno – Oracle (věštírna mrtvých), odkud průvodci duší doprovázeli zemřelé k převozníkovi. Na začátku vstupu do podsvětí Cave of Hades (Gates Of Hades), procházely duše kolem trojhlavého psa Kerbera. Ten do říše mrtvých nepustil nikoho živého. Duše se pak setkala s převozníkem – Charónem, kterému musela zaplatit dvěma mincemi. Charón ji poté převezl přes podzemní řeku Styx, která obtékala celou říši mrtvých. Na druhé straně se duše napila z řeky Léthé a zapomněla na svůj pozemský život. Nikdo přesně neví, kde se vstup do podsvětí na konci Mani nachází, údajně to měla být snad mořská jeskyně

Západním směrem od rozcestníku najdete stopy starověkého římského osídlení z 1. století, kterému na zemi dominuje zbytek mozaiky. Stezka k majáku potom vede kolem malé pláže Παραλία Ταίναρο a za další zatáčkou narazíte na mělký mořský bazének obehnaný kameny. Pozor na ježky, ať si je nezapíchnete do zadnice ;) Stezka se pak zvedá do kopce, aby jste po půl hodině dorazili k osamocenému majáku Lighthouse Tenaro (Φάρος Ταίναρο). Maják byl postavený v roce 1822, je vysoký 16 metrů a v roce 1950 prošel kompletní rekonstrukcí.

Na samém konci Řecka

Zvládli jsme to, za necelé 3 týdny jsme z Brna ujeli vlastním autem téměř 2500 km, navštívili jsme třeba lázně Pozar, tisíce pelikánů na Prespanských jezerech, vylezli jsme na pohoří Grámmos a nyní zbývá už jen jediné… vyfotit se nahatý i na samém konci Řecka! :) Nikoliv proto, abych vám ukazoval své odhalené pozadí, ale proto, abych demonstroval, jak krásná je SVOBODA (ελευθερία). Tu volnost, když člověk jede, kam se mu zachce… ten pocit, kvůli kterému naši předkové nasazovali svůj vlastní život! Svobodu, kterou si  i Maniotové udrželi díky svému nekonečnému odhodlání. Buďme sami sebou a dělejme to, z čeho máme největší radost. Ať už tady v Řecku nebo doma…

 

 

Kato Mani : Skoutari – Vordona beach

Kato Mani (Κάτω Μάνη) je posledním dílkem našeho dnešního putování, který najdeme na severovýchodním pobřeží poloostrova, východně od pohoří Taygetos. Z dovolené nám už nezbývá moc času a tak jej jenom projíždíme, se třemi většími zastávkami. První je vesnice Skoutari (Σκουτάρι), s úžasnou pláží Vordona beach (Παραλία Βορδώνας), které dominuje kostel svaté Barbory (Εκκλησία Αγία Βαρβάρα). Na pláži je i moc dobrá rybí taverna, kde si k obědu dopřávám místní specialitu, menší rybičky připomínající sardinky. Poctivě vybírám kosti a až tu hromadu donesu pak zpátky, dcera majitelky mi povídá, že ty rybky jí její rodina úplně celé :D Další dnešní zastávkou je vyhlášená pláž Mavrovouni beach (Παραλία Μαυροβουνίου) jižně pod městem Githio. Pláž je asi 3 km dlouhá, nabízí bohatý servis, širokou nabídku ubytování i barů v její bezprostřední blízkosti. Naše krátké toulání po Mani zakončíme v hlavním městě regionu v Githio (Γύθειο).

Gytheio – přístav starověké Sparty

Gytheio bylo významným přístavem starověké Sparty, dokud nebylo ve 4. století zničeno zemětřesením.  Město bylo postavené v jedné z nejvíce úrodných oblastí Mani, 40km jižně od Sparty (Σπάρτα) a starého byzantského města Mystra (Μυστράς). Moderní Gytheio s 5000 obyvateli je přístavní město se spoustou restaurací, kaváren a odchodů. Přístavu, ze kterého se pluje na malebný ostrov Kythira dominují rybářské loďky a staré bytové domy lemující celé nábřeží. Z památek můžeme zmínit třeba věž Tzannetakis Tower (Πύργος Τζαννετάκη), která stojí na ostrůvku poblíž majáku. A nebo třeba starověké divadlo. Asi 5 kilometrů za městem můžete navštívit slavný vrak lodi Dimitrios (Ναυάγιο „Δημήτριος“), který 23. prosince 1981 uvízl na pláži Valtaki beach.

 

 

Ubytování Mani Peloponés

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
3 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x