fbpx
Loutra Pozar (Loutraki) – Termální prameny na severu Řecka
Print Friendly, PDF & Email

Loutra Pozar (Loutraki) je lázeňské městečko s horkými termálními prameny, které leží na severu Řecka, 85 km od hraničního přechodu Bogorodica (Gevgelija) – Evzoni. Cesta autem vám zabere necelé dvě hodiny. Pozarské termální prameny leží v nadmořské výšce 390 metrů, v podhůří třetí nejvyšší hory Řecka – Kajmakčalan (2528m n.m.).

Léčivé účinky proti revmatoidní artritidě a onemocnění ledvin

Prameny jsou tvořeny dešťovou vodou, která proniká hluboko do země, tam se voda zahřívá a poté postupně stoupá a tím se obohacuje o minerály a další vzácné prvky. Termální voda má konstantní teplotu 37°C, má blahodárné léčivé účinky proti revmatoidní artritidě, onemocnění ledvin, kožním chorobám, gynekologickým problémům a onemocněním oběhového systému. Pozar Loutraki je naprosto ideálním místem pro zastavení během vaší cesty do Řecka autem. Ubytujte se zde alespoň na jednu noc v hotelu s wellness a zažijte romantické večerní koupání v bazéncích u řeky za svitu luny! Naberete sílu a druhý den můžete pokračovat třeba do Soluně, na Chalkidiki nebo dále na jih… až na Lefkádu prostě nemusíme dojet na jeden zátah …

Fanos – Skra waterfalls – Notia – Aridaia

Cestou od hraničního přechodu Evzoni k termálním pramenům Loutraki můžete navštívit mnohem více zajímavých míst! Projedete vesničkami Plagia a Fanos, kde se pěstuje nejlepší červené víno v řecké Makedonii! Určitě si dopřejte luxusní oběd ve vyhlášené taverně Fanos. Za zmínku stojí jejich úplně famózní Fanos salát. Navštivte smaragdové jezírko s vodopády u vesnice Skra nebo vesnici Notia , kde žije nespočet Čechů z Karviné.

Lázně Pozar Loutraki

Lázně Pozar (řecky: Λουτρά Πόζαρ) jsou schované na začátku přírodní soutěsky Ramno Bor – 3 km za městečkem Loutraki. Mezi obrovskými stromy s potokem, který sestupuje z hor dolů do rokliny. Hned vedle studeného potoka najdete dva kamenné bazénky s termální vodou a v severní části areálu ještě jeden velký plavecký bazén, který je přístupný i v zimě.  V zimním období je návštěva lázní vůbec obrovským zážitkem, protože všude leží kopy sněhu, z bazénků stoupají mračna páry a vy si tu můžete krásně zaplavat a ohřát v termální vodě s teplotou 37°C!

Termální bazény na severu Řecka

Do termálních bazénků se platí vstupné 2€/os. a k dispozici máte uzamykatelnou skřínku na věci. Osobně doporučuji střídat teplou vodu s tou ledovou z řeky :) Prostě si skočit pod studený vodopád a pak zase zpátky pěkně do teplíčka :) V okolí najdete hned dvě restaurace, kde se dobře nadlábnete. A vůbec největším zážitkem je večerní koupání ve spodním bazénku… Počkejte až zapadne slunko, vezměte sebou drahou polovičku a koupejte se s výhledem na hvězdy… je to až neuvěřitelný zážitek!

Lázeňské město

Městečko Loutraki nabízí velmi kvalitní služby, k dispozici máte široké spektrum ubytování, od wellness hotelů až po apartmány. My jsme si zvolili hotel Nymfes ****. Výtahem jsme si k večeru sjeli do wellnessu, pak si zajeli na noční koupání k řece a skvělý výlet zakončila výborná snídaně před odjezdem. Pozar je cílem pro ty, kteří chtějí spojit pohodovou relaxaci s přírodou a s výhodami hydroterapie. Není náhodou, že stále více lidí přijímá přesvědčení, že alespoň 10 takovýchto koupání ročně dodává tělu sílu.

Divoká soutěska Ramno Bor s jeskyněmi

Termální koupání si můžete zpříjemnit moc hezkou procházkou po dlážděné cestě proti proudu potoka do soutěsky Ramno Bor. V okolí se ukrývá hned několik nepřístupných jeskyní, z nichž většina je v dezolátním stavu a vstup je buď zcela zakázán nebo pouze na vlastní nebezpečí! Nadšence horské turistiky potěší možnost přechodu celé soutěsky směrem k hranici s F.Y.R.O.M. (k vrcholu Sokol). Během dvoudenního treku můžete navíc zdolat třetí nejvyšší horu Řecka – Kajmakčalan (2528m n.m.). Počítejte pouze s tím, že ve vyšších polohách soutěsky, daleko za vodopádem Kounoupitsa (καταρράκτες Κουνουπίτσας) je to již značně nebezpečné! Místy se budete možná i muset brodit vodou, protože silné deště ničí veškeré snahy o vylepšení stezky technickými pomůckami jako jsou dřevěné lávky nebo mostky. Jednu variantu přechodu s přespáním ve stanu můžete najít pro inspiraci přímo zde

Ubytování v Pozar Loutraki

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com

Church of St. Nicholas Pozarsko

Za návštěvu stojí i severní strana městečka Loutraki , kde najdete umělou nádrž a dalšími prameny a kostel Αγίου Νικολάου, odkud se vám otevře panoramatický pohled na městečko a celou nížinu. Brankou u kostela můžete pokračovat po cestičce nahoru do kopce, kde jsme objevili na jaře obrovské trsy bylinek, které tu divoce rostou zcela bez povšimnutí. Cestička končí u staré bývalé vojenské základny.

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Křenek
Petr Křenek
17/03/2023 22:18

Pozar Loutraki, dnes 17.3.2023, vstup do každého bazénku zvlášť za 3 eura na osobu. Celkem 3 bazénky za 9 euro. Nevhodné pro děti. Okolí termálů (budovy, lávky, pěšinky) jsou zde neudržované v dezolátním stavu. Turistické trasy v okolí jsou životu nebezpečné, zchátralé. Jinak hory a příroda je tu fascinující.

2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x