fbpx
Porto Timoni -pěší tůra k oboustranné pláži
Print Friendly, PDF & Email

Porto Timoni (Πόρτο Τιμόνι) je úzká šíje spojující výběžek Arilla (Άκρα Αρίλλα) s ostrovem Korfu (Κέρκυρα). K Porto Timoni je možné sestoupit prašnou stezkou od vesničky Afionas (Αφιώνας). Nebo naopak vystoupat od pláže Agios Georgios Pagon (Άγιος Γεώργιος Πάγων).

Z taktického (větší výběr parkovacích míst) i praktického (dvě pláže na jeden dojezd) hlediska jsme zvolili jako výchozí bod našeho výletu pláž Agios Georgios Pagon.
Zaparkovali jsme pod tamaryškem na konci pláže u zatáčky vedoucí k vesnici Αφιώνας. Tady také začíná stezka k Porto Timoni.

Trasa vede zpočátku podél pobřeží, velké oblázky se postupně změní na velké balvany. Mějte oči na stopkách, v momentě kdy si už myslíte, že skončíte v moři, na vás zpoza balvanů vyjukne ukazatel směřující doprava do strmého kopce.

Od tohoto okamžiku je stezka dobře viditelná – prošlapaná tisícero podrážkami. Zhruba třetinu trasy k Porto Timoni se klikatí do prudkého svahu, další třetinu víceméně kopíruje vrstevnici, takže si trochu odfrknete. Důležité je vzít si dostatek vody na pití – to aby jste měli co utírat, až vám tekutiny bleskurychle prostoupí vašim tělem na povrch. A taky určitě pokrývku hlavy.

Ve druhé třetině trasy se na vaši stezku napojí stezka vedoucí z vesnice Αφιώνας. To poznáte už zdáli – podle hlučného halasu. Ten vydává dav plážechtivých turistů chvátajících dolů cestou necestou. V tu chvíli budete vděčni za tu dosavadní samotu nad útesem. Zvlášť když vás neomaleně začne předjíždět ruskojazyčná rodinka v žabkách, nesoucí si nad hlavami nafouknutá lehátka a delfíny…

Stezka je poměrně úzká, takže počítejte s tím, že při focení panoramat vytvoříte na trase špunt. Tudíž naše velké doporučení: pokud si chcete užít trasu aspoň trochu v klidu (a nejen trasu), vydejte se na výlet již před snídaní. Tedy před snídaní ostatních návštěvníků Porto Timoni…

Dvojpláž Porto Timoni

Jinak z hrůzou zjistíte, že stejný nápad jako vy měly dnes desítky a desítky dalších plážových povalečů a budete moci mluvit o velikém štěstí, když na vás zbude místečko někde v koutku pláží. Obě pláže jsou poměrně krátké a úzké a hlavně – téměř bez přirozeného stínu. Buďte předvídaví a přibalte si do baťůžku kromě rohoží a vody i plážový stan. Nebo alespoň slunečník. Jinak se do hodiny uvaříte k nepoznání, pláž je totiž bez servisu. A tím pádem také počítejte s něčím k zakousnutí.
Marná sláva – Porto Timoni jako jedna z vlajkových lodí (pláží) Kerkyry táhne jako magnet.

Koupání na severní pláži Porto Timoni je velice příjemné, dno zálivu a pláž tvoří drobné oblázky velikosti sezamu až fazole. Zdatní plavci si mohou doplavat na protější osamělou pláž. Ti ostatní si tam mohou dojít pěšky, stezkou vinoucí se nízkými keři. A cestou si odskočit ke skalní kapličce zasvěcené svatému Stylianovi.

Jižní pláž Porto Timoni je podobně dlážděna drobnými oblázky. O místo na ležení se ale budete dělit se šlapadly, přibyvšími z pláže Agios Georgios Pagon. To je další možný způsob, jak se k Porto Timoni přiblížit. Nebo – a to doporučuji – můžete doveslovat ve svém vlastním nafukovacím člunu!

Vesnice Afionas

Zpáteční trasa z Porto Timoni vede brutálně do kopce. Zpočátku kopírujeme první část pěšiny až ke křižovatce stezek a tentokrát se vydáme doleva, stezkou mířící k vesnici Afionas. Tam můžete dočerpat síly, které jste nechali ve svahu nad Porto Timoni …
Na návsi Afionas je poměrně nezvyklý monument tvořený dobře zachovaným torpédem, což ocení hlavně bojovněji založená část populace.

Romantici a vyznavači alternativního umění naopak ocení volně přístupnou expozici v Odyseově zahradě pod Afionas. Místní umělec využil zajímavým způsobem odpad ze starých klimatizací.
To už si to klapeme po silnici mířící k našemu autíčku a k další koupačce. Pláž Agios Georgios Pagon je písečná, poměrně dlouhá, tudíž vám zaručí relativní soukromí. To po předchozí tlačenici na Porto Timoni velmi oceníte…

Mapa výletu na Porto Timoni

  • Celková délka trasy – 5,1 km
  • Maximální převýšení – 183 m
  • Obtížnost – snadná
  • Povrch trasy – přírodní, prašná pěšina, kameny, oblázky, vhodná uzavřená obuv.
  • Vhodná pro rodiny s dětmi.
  • Pláže jsou bez servisu, občerstvení na celý den sebou
  • Parkování – cesta u pláže Agios Georgios Pagon


Ubytování v okolí Porto Timoni

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování na Korfu přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. My pomáháme Tobě, Ty pomáháš nám.

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x