fbpx
Lefkada – pěšky na pláže Milos, Kathisma, Megali Petra
Print Friendly, PDF & Email

Dnešní pěší výlet z vesničky Agios Nikitas přes pláže Milos, Kathisma, Avali, Kavalikefta zakončíme na Megali Petra. Pláže na severozápadním pobřeží ostrova Lefkada (Jónské ostrovy) nabízí nevšední modř kombinovanou bělostnými krajkami načechraných vln. Tyto pláže jsou samozřejmě lehce dostupné autem či na skůtru, v případě pláže Milos lodním taxi. My vám nabízíme jedinečnou možnost dobýt tyto skvosty západní Lefkady po svých. A bude vám na to stačit pouhý jeden den! Chce to jen vyrazit brzo ráno. Celá trasa z pláže Milos k Megali Petra má necelých 8 km. Tam. A 8 km zpátky. Takže je nutná dostatečná zásoba tekutin na celý den. Pokrývka hlavy a zátylku je další nutností. Hojnost ochranných krémů samozřejmostí. Nějaká ta sváča se taky šikne, i když je cestou možnost občerstvení v kantýnách u pláží. No a hlavně – přibalit plavky!

Agios Nikitas

Jako základnu pro náš výlet jsme zvolili bývalý rybářský přístav Agios Nikitas (Άγιος Νικήτας). Toto dnes vyhledávané turistické letovisko Lefkady nabízí městskou pláž. Sic příjemnou, ale co si budeme nalhávat, během dne značně zaplněnou. Nejlépe je tu brzo ráno a za soumraku…


 

Pláž Milos

Takže hupky dupky přes kopec na FANTASTICKOU pláž Milos (Μύλος). Pro mnoho milovníků Řecka je právě tato pláž záminkou k návratu na ostrov Lefkada. Neorganizovaná a právě proto vyhledávaná přírodní pláž bez servisu, bez halasné hudby. Zato když budete mít štěstí, okusíte její pověstné vlnobití.

A nehledejte podobnou pláž jinde ve světě. Milos je jen jeden…

 

Kathisma

Znovu přeběhněte kopec nazpět do Agios Nikitas, projděte jím a vydejte se po silnici směrem na jih. Po pár set metrech odbočte doprava podle ukazatele a před vámi se rozloží megavelká pláž Kathisma (Κάθισμα). V řečtině to znamená sedadlo, židle, houpačka, záchodové prkénko… Cokoliv, na čem se dá sedět, tož si vyberte…

Pláž je po téměř celé své délce znetvořena lehátky a slunečníky a mísí se tu směs hudebních žánrů. Ale vyrazili jsme ráno, máme tedy celou pláž jen pro sebe. Komu se příčí organizovaný poleh u vody, zamíří na jih mezi skaliska. Tady najdete poslední kousek původní Kathismy. Ovšem ten nejkrásnější.

 

Avali

Z pláže Kathisma vyrazíme podél pobřeží dále na jih. Po zdolání nedlouhého skalnatého úseku seběhneme po písečném svahu na pláž. Tady začíná – nebo končí – pláž Avali (Αβάλι). Dlouhý úsek až ke kantýně s parkovištěm je divoká pláž v přírodní podobě. Ze břehu občas vybíhají do moře kamenité ostrohy s přilehlými písčitými plážičkami. Ideální místo pro vyznavače nudismu. Po chvíli se mezi vzrostlým rákosem objeví úzká cesta. Po té se pohodlně dostanete k výše zmíněné kantýně.

Ideální místo pro dočerpání Mythosu a frapíčka. A také pro smočení již lehce znavených údů. Velice příjemné místečko, přírodní pláž tvořená drobným sezamem a mírným vstupem do vody. 

No nic, vyblbli jsme se a občerstvili dosyta a vyrážíme tedy dále na jih Lefkady. Tady už žádná silnička ani prošlapaná pěšina nevede. Ale z trochou opatrnosti těch pár desítek metrů prokličkujete mezi kameny a zbytek přeskáčete. Hurá na Kavalikeftu!

 

Kavalikefta

V momentě, kdy se vám už zdá, že jste snad mezi balvany zabloudili, vyjuknou na vás první slunečníky. Pláž Kavalikefta (Καβαλικευτά) je takový miniaturní předvoj pláže Megali Petra a mnozí ji s ní i zaměňují. Snad proto, že i Kavalikefta je tvořena docela velkými balvany. A mezi nimi miniaturní plážičky tvořené pískem. Chvílemi si musíte vystát frontu na vstup do vody, tak je tam nahusto lidstva.

Hezké na pohled z terasy přes sklenku s Mythosem. My máme ale raději přeci jen trochu více místa kolem sebe, takže po drobném mezedes na posilněnou vyrážíme opět na jih mezi balvany.

 

Megali Petra

Cíl naší cesty, pláž Megali Petra (Μεγάλη Πέτρα) je už nedaleko, jen co by se obrovský balvan ze svahu skutálel. A jsme v ráji Lefkady…

Dlouhá pláž bez servisu, bez ryčné muziky, každý si tu najde svůj koutek za balvanem… Velký Kámen, to je to pravé jméno pro rajskou pláž s křišťálově čistou vodou plnou tyrkysu…

Počítejte s tím, že se tu pro vás zastaví čas a mějte na paměti, že tu stejnou vzdálenost sem budete muset absolvovat i zpět. Ovšem ve větším vedru než ráno…

…ale teď hoďte všechno za hlavu… vklouzněte do příjemně osvěžující vody… nechejte se v duchu unášet kam jen chcete… a s kým chcete…
To je báááájoooo…
To je Lefkada!!!

Přespání na pláži Megali Petra

Jestli chcete zažít trochu romantiky, přespěte na pláži Megali Petra do druhého dne. Většina lidí z ní k večeru odchází a vy si tak můžete dopřát úžasné koupání při západu slunce. Přespat můžete se svou drahou polovičkou třeba na lehátku nebo na karimatce :) A pokud by náhodou pršelo, můžete využít barový přístřešek u pláže Kavalikefta. Jen počítejte s tím, že by jste měli všechno vrátit do původního stavu a brzy ráno odejít. Prostě nikdo nesmí poznat, že tu někdo byl :) Zastávám takové pravidlo: že pokud neobtěžuji někoho svým vlastním chováním, ten druhý nebude nikdy obtěžovat ani mě samotného :)


Ubytování v Agios Nikitas – Lefkáda

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví :)

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x