fbpx
Kaiafas Beach – Kousek Afriky v Řecku
Print Friendly, PDF & Email

Kaiafas beach je dlouhá písečná pláž s borovým lesem nedaleko města Zacharo v kraji Messénie na poloostrově Peloponés. Leží jen 24km od starověké Olympie, za opuštěným vlakovým nádražím. Na okraji sladkovodního jezera, které se proslavilo díky termálnímu pramenu „Anygridon“. Ráno a večer se okolí pláže Kaiafas mění k nepoznání! Ve stínu zdejších borovic se totiž během pár vteřin můžete ocitnout na jiném kontinentu – v daleké Africe!

Afrika v Řecku? Ano, tu taky máme

Hornatá pevnina a řecké ostrovy nabízí turistům až neuvěřitelně rozmanitý ráz krajiny. V Řecku nacházím každý rok svůj malý kousek z okolního světa. Už jsme navštívili sněhově bílou pláž na Měsíci, oranžový písek Kokinopilos z řecké Austrálie, norské fjordy v Evritánii a dnes přichází na řadu Afrika! Trochu té potřebné inspirace mi dodala jedna večerní fotka borovice z Kaiafas beach. Hned jsem věděl, že sem musím rozhodně dojet! Jasně, že vám na každém takovém místě musí k dokonalosti zafungovat i troška vaší představivosti, ale pamatujte, že naše lidská mysl je neuvěřitelně mocný nástroj, který jen neumíme správně používat…

Lidské podvědomí umí divy

Podvědomá mysl totiž nedokáže rozlišovat mezi obrazem, který si vytvoříme ve svých představách, a realitou. Stačí se naučit umět v danou chvíli úplně vypnout (velmi častá výzva i pro mě samotného), zavřít oči a v duchu si představovat jakýkoliv obraz sebe sama na nějakém místě a pocit, který vás zrovna napadne. Třeba, jak se procházíte po rozkvetlé louce. Tato jednoduchá technika pak tu vaši podvědomou mysl dokonale ošálí. Tohle si můžete vyzkoušet klidně doma na gauči a třeba budete na chvíli šťastnější, protože budete mnohem častěji „cestovat“ nebo se vracet na místa, která milujete.

A teď se podívejte na fotky a představte si sami sebe s partnerkou při západu slunce na pláži Kaiafas. Máte rozdělaný stan, slunce klesá pomalu k obzoru a vroucí vodou z vařiče právě zalíváte červený Rooibos v čajové konvičce. Cítíte tu typickou medovou, plnou, zemitou chuť a nyní povězte: jste stále v Řecku nebo už v Africe?


Pláž Kaiafas – Zacharo

Výchozím bodem dnešního výletu je parkoviště za opuštěným vlakovým nádražím u jezera Kaiafa. Vlaků se na perónu bohužel nedočkáte. Ty tu už nějaký ten pátek nejezdí a celá trať tak zarůstá trávou. Přejděte koleje a vyšlapaná cestička vás povede mezi borovicemi až na pláž s písečnými dunami. Každým směrem budete mít desítky kilometrů plážového písku. Kam si lehnete, nechám na vás. K večeru se určitě vraťte na začátek, na místo mezi borovicemi, kde při pohledu proti zapadajícímu slunci, můžete zažít přímou teleportaci do Afriky! K naprosté idylce vám budou chybět jen sloni a žirafy :)

Zdendův TIP: Když necháte svou drahou polovičku celý den ležet na sluníčku, třeba se vám poštěstí a večer si dáte šálek čaje s černoškou :) A když vám přát štěstí nebude, namáznete rakovi záda řeckým jogurtem :)

Stejně tak si tu můžete postavit stan a přespat až do rána. Jen si dejte velký pozor při manipulaci s plynovým vařičem a zcela zapomeňte na rozdělávání ohně! V létě je zem suchá a nebezpečí požáru je opravdu vysoké! Budík si nastavte před východem slunce, a přivítejte nový den slovy: Kaliméra, řecká Afriko!


Termální lázně Kaiafas

Oblast kolem jezera Kaiafa se nejvíce proslavila v 80. letech minulého století, díky masivními zájmu o přírodní hydroterapii ve zdejších lázních a jejich sirným termálním pramenům. Řecký režisér Giorgos Panousopoulos tu natočil lázeňský film Taxeidi tou melitos (1979). Pro Kaiafas to byla snad největší pocta, protože od téhle zlaté éry už všechno jen a jen chátrá. Z lázeňského komplexu situovaném za vlakovým nádražím na poloostrově jsou pomalu ruiny a slavný pramen Anygridon, který vyvěrá z jeskyně Nymf je již spoustu let zavřený :( V malých lázních Loutra se sice můžete za 6,5€ vykoupat v krytém bazénu, ale kvalita tohoto wellness je opravdu slabá! Je obrovská škoda, že řecká vláda do tak krásného místa roky neinvestuje žádné peníze a nechává termální prameny na pospas svému osudu. Kdyby jezero Kaiafas našlo investora, byl by zde možná ráj na zemi!

V letní sezoně můžete využít nabídek vodního lyžování a při troše štěstí narazíte při procházce kolem Loutry na želvy :) Ty nám po krásné Africe zvedly zase náladu a pak jsme pokračovali autem dále na jih k nejkrásnější pláži Peloponésu – Voidokilia beach.


Ubytování v okolí Kaiafas beach

Booking.com
1 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x