fbpx
Ikaria – řecký ostrov, kde se lidé dožívají nejdelšího věku
Print Friendly, PDF & Email

Hornatý ostrov Ikaria o kterém nemá spousta lidí stále tušení. Ikaria nabízí drsný terén s obřími balvany, hluboké strže, kaňony s vodopády i překrásné pláže! Je přímo rájem pro dobrodruhy a milovníky čisté přírody. Ikaria je vyhledávaným místem pro hiking turistiku. Zdejší hřebenové trasy na úzké skalní římse ve výšce mraků patří k velkým zážitkům. Koupali jste se někdy pod vodopádem v 860 m nad mořem? My ano a právě na Ikarii! JZ strana ostrova spadá pod zvláštní ochranu a je součástí projektu Evropské unie Natura 2000. Nedotčená krajina plná kontrastů, s nejstarším lesem v Egejské moři a s pláží, která svými balvany připomíná Seychelskou pláž v Indickém oceánu. Ano, to vše uvidíte na tomto malém kousku země!

Jak se vyléčit z rakoviny a žít přes 100 let

Na naší planetě bychom mohli najít pouze 5 míst, kde se místní obyvatelé dožívají velice vysoké věku. Jedno z těchto míst obsadil v projektu The New York Times malý řecký ostrov Ikaria. Recept na dlouhověkost přináší naprosto fantastický příběh 102 letého staříka, který změnou životního stylu překonal neléčitelnou rakovinu plic! Válečný veterán Stamatis Moraitis odešel v roce 1943 do Ameriky. Manuálně pracoval, oženil se a koupil si svůj dům. V roce 1976 mu po problémech s dýcháním lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Jejich verdikt zněl velice tvrdě a dával Stamatisovi jen 9 měsíců života.

Stamatis začal přemýšlet o drahém pohřbu v Americe a rozhodl se vrátit na Ikarii, kde chtěl zemřít v kruhu rodiny a příbuzných. Nejdříve ležel v posteli, ale později si řekl, že by bylo dobré zbývající čas lépe využít. Začal chodit, starat se o zahrádku a popíjet víno s přáteli. A světe div se! Čas postupně utíkal a plánovaná smrt se vůbec nedostavila! Stamatis se cítil čím dál lépe. Po mnoha letech mu to nedalo a rozhodl se vrátit do Ameriky, aby kontaktoval své lékaře. Po marném pátrání zjistil, že všichni jeho lékaři již zemřeli! On sám se přitom dožil 102 let a o několik desítek let překonal jeho diagnózu! Jeho receptem byl přirozený pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, domácí zelenina a hlavně každodenní sklenka čistého domácího vína s přáteli. Jeho domov na Ikarii ho prostě vyléčil!

Stamatis Moraitis - foto použito z Theyucatantimes.com
Stamatis Moraitis – foto použito z Theyucatantimes.com

Ikaria – nejlepší řecká destinace pro milovníky přírody

Od západu na východ prochází Ikarií dvě mohutná horská pohoří. Melissa (1011 m) a Atheras (1040m) jejichž hřeben lze celý přejít v rámci hikingového treku. Určitě to nepůjde na jeden zátah, tady je každý kilometr těžká dřina. Pohoří, které pozvolně stoupá ze severu a strmě padá na jihu, nabízí fascinující výhledy na vesnice pod strmými svahy a v dálce na ostrovy Fourni a Samos. Obě pohoří rozděluje asfaltová silnice, která spojuje dva největší přístavy na Ikarii, Evdilos a Agios Kirykos. Asi uprostřed cesty můžete navštívit nejstarší les v Egejském moři Radi forest. Jsou zde k vidění až 300 let staré duby a mnoho léčivých stromů.

Zcela jedinečným je Planika drobnolistá (Arbutus Andrachne – Greek Strawberry tree). Vyznačuje se barevnou odpadávající kůrou a plody, které připomínají jahody. Když pojedete směrem na západ, krajina se rázem změní a vy budete zírat na obrovské balvany poházené všude kolem. Všude v lesích, na planinách a na nejvyšších místech hřebenů. Balvany mají neuvěřitelné UFO tvary a velikosti. Na své si přijdou i milovníci pláží. Na jihu ostrova narazíte na neuvěřitelnou pláž Seychelles s tyrkysovou vodou. Cesta na ni není složitá a zabere nějakých 15 – 20 minut pěší chůze z hlavní silnice.

Kaňony plné vodopádů

Ikaria skrývá hned několik divokých kaňonů s řekami, které si postupně prorážejí svou cestu a vytvářejí vodopády různých velikostí. Nejdelším a zároveň nejzajímavějším kaňonem je Chalares, blízko nejpůvabnější vesničky Christos Raches. Chalares před pár lety výrazně poničila povodeň, která strhla velký kamenný most i několik turistických značek. Pokud chcete ohledně treku poradit, můžete kontaktovat místního turistického vůdce Angelose, který vám rád poradí nebo doporučí průvodce z hiking klubu. Více informací o treku naleznete rovněž v našem dalším článku: Koupání ve vodopádech.

Doprava na ostrov Ikaria

Letadlem i trajektem. Ikaria vlastní své vnitrostátní letiště s přímými lety z Athén. Doba letu trvá 50min a cena pro jednu osobu od června 2015 činí 78€ . Lodní spojení leží na hlavní trase Piraeus – Syros – Mykonos – Ikaria (severní přístav Evdilos) – Samos, přičemž tato plavba trvá okolo 8 hodin. Nejrychlejší spojení lodí je z ostrova Samos, kam se můžete z CZ/SK dopravit letadlem v rámci zájezdu nebo koupí samostatných letenek. Ze Samosu trvá plavba jen 1 hodinu! Tuto nejrychlejší variantu osobně doporučujeme. Ve spojení s ostrovem Samos to byla skvělá dovolená.

Ubytování na ostrově Ikaria

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví :)

Booking.com

Další fotografie

4 5 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
David
David
25/05/2022 9:49

Ahoj, projeli jsme Ikarii vloni a za mne po Tilosu druhý nejkrásnější řecký ostrov. Milí lidé, krásné výhledy na každém kroku, asi bych je nazval impozantními. Vzdálenosti na mapě vypadají krátké, ve skutečnosti to jsou nehorázné dálky po absolutně šílených cestách, jen pár asfaltek a jinak nezpevněné šotoliny ( co jsme jeli, naštěstí v docela dobrém stavu ), řízení mne neskutečně bavilo a spolucestující na ne občas křičeli strachem. Pláží moc není, kromě Seychelles jsme objevili jen na severu nad letištěm slušné, na západním pobřeží byly neustále ohromné vlny a koupat se skoro nedalo. Vyplatí se udělat výlet na jižní cíp ostrova, není tam nic moc zajímavého, ale na Ikarii fakt platí, že cesta je cíl.

1211Ma
1211Ma
28/06/2015 14:36

….krásne spomienky na rok 2012………

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  1211Ma
29/06/2015 9:34

No skvělé! Konečně další človíček, co zná IKARII :) kde všude jste byli? napište nám něco ;) Díky. Zdeněk

3
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x