fbpx
Chalares Ikaria – koupání ve vodopádech
Print Friendly, PDF & Email

Řecký ostrov Ikaria nabízí to nejlepší všem dobrodruhům a milovníkům přírody. Kromě horských hřebenových cest a úžasných pláží zde najdete hned několik divokých kaňonů s vodopády, ve kterých se můžete v letních měsících vykoupat. Dnes bychom vám rádi představili ten největší z nich, kterým je kaňon Chalares! Po nedávné povodni není zrovna lehce přístupný, takže v něm budete pravděpodobně sami a můžete si dopřát koupání bez plavek! Jedinými společníky budou vážky, žáby a gekoni :)

Chalares canyon jsme navštívili společně s Xenií, která je členem místního hiking klubu. Využili jsme ji jako průvodce, protože v kaňonu došlo před pár lety k povodni, která zničila hned několik částí značené stezky. Voda odnesla i velký kamenný most Loupastra, přes který vede v mapách Ikarie hiking trasa č. 2

Chalares canyon

Přístup do kaňonu je nejlepší z jihu od vesnice Profitis Ilias. Asi po 500 metrech se vám naskytne první krásný výhled na celý Chalares. Hluboko pod sebou vidíte místo, kde se setkávají dva potoky zvané Dipotama. Kaňon dále pokračuje směrem na sever a ústí na velice oblíbené pláži Nas. Asi v jedné třetině klesání vede odbočka k Raxounia waterfall. Je to největší vodopád celého kaňonu, který padá hluboko do skalní rokle. Nutno podotknout, že nejvíce vody je ve vodopádech na jaře a s příchodem léta voda postupně ubývá. Nejméně vody je v srpnu nebo v období velkého sucha.

V soutoku Dipotama si dopřáváme první pauzu na koupání :) Voda tu teče z jednoho bazénu do druhého. Najdete jich v okolí opravdu desítky a stačí si jen vybrat, do kterého se skočíte osvěžit. Nádhernou přírodu umocňují oleandry, stromy a zelené keře. Naše cesta poté pokračuje směrem nahoru do západní větve kaňonu Chalares. Musíme stoupat po kamenech bazén po bazénu vzhůru. Volba správné cesty je o naprosté náhodě, protože žádná značená stezka tudy nevede! Xenia se v místě naštěstí dobře orientuje a vede nás cestou vzhůru k dalšímu dobrodružství.

Po necelé jedné hodině výstupu a šplhání po kamenech, jsme se dostali na nejlepší místo celého treku. Je jím vysoký vodopád, ve kterém si můžete dopřát tu nejlepší sprchu v životě :) Jen vy a nikdo jiný! U vodopádu cesta končí. Dál by mohli jen horolezci s vybavením. Vracíme se tedy zpět dolů po proudu, v místě Dipotama přejdeme potok na východní stranu a prudce stoupáme vzhůru směrem do vesnice Christos Raches, kde náš úžasný výlet končí.

Děkujeme tímto Angelosovi z Raches, který nás svými fotkami na Flickru inspiroval k návštěvě tohoto úžasného místa. Angelos je vůdce místního hiking klubu, který se stará o turistické stezky, jejich údržbu a čistotu přírody! Také děkujeme jeho kamarádce Xenii za milý a jedinečný doprovod na tomto treku. Chalares bude v našich vzpomínkách napořád! Pokud by jste chtěli ohledně tohoto místa s čímkoliv poradit, pište nám níže do komentářů nebo rovnou kontaktujte oba naše kamarády na Ikarii.

Mapa

délka treku: 5,67 km
výchozí bod: vesnice Profitis Ilias
cílový bod: vesnice Christos Raches
celkový čas: 7 hodin 22 minut (včetně několika koupání)
celkové stoupání 601 m, klesání 744 m
období: červen 2014

[wpgmza id=“9″]

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Trekshop Petr Jakubes
18/03/2015 18:38

Souhlasím . Ikaria je jednoznačně jeden z nejpanenštějších ostrovů Řecka. Za to samozřejmě vděčí tomu, že sem zatím nejezdí velké cestovky a nemá velké letiště. Třeba taková pláž v Armenistis, nebo koupání nedaleko vykopávek v Nas je paráda. Turistů málo.. Tedy alespoň v roce 2002 to tak bylo :-)

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Trekshop Petr Jakubes
19/03/2015 7:48

Petře, příroda je tam úžasná. V roce 2014 jsme zažili většinu taveren zavřených a všude málo lidí. Přijeli jsme tam v neděli večer bez jídla a byli jsme nahraní, protože prostě neděle a zavřeno. Už jsme tady z těch marketů tak zblblí, že nad tím ani nepřemýšlíme :( Žije to tam hlavně v srpnu. Koupání na NAS nám díky blížící se bouřce nevyšlo, ale zase kaňon Chalares byla pecka první třídy. Moc rád bych se tam jednou vrátil i díky tomu, že tam mám pár přátel, se kterými jsem stále v kontaktu.

2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x