Agia Marina – Αγία Μαρίνα – je hlavní město ostrova Leros (Dodekanésy). Zároveň je i jedním ze dvou přístavů, ke kterým vás dopraví některý z nespočtu trajektů, které k ostrovu v pravidelných intervalech připlouvají. Tím druhým významným přístavem ostrova Leros je Lakki (Λακκί).
Agia Marina (vyslovuj Aía Marína) leží ve východní části rozlehlého zálivu Alindos na severním pobřeží Leru. Přístavu dominuje byzantský hrad Panteliu (Παντελίου), strategicky vystavěný na vysokém, skalnatém kopci Apitiki. Samotné město tvoří dvě čtvrti, severní Platanos a Panteli na jižní straně. Agia Marina je plná starověkých, byzantských a postbyzantských památek a společně s úzkými uličkami tvoří malebné místo hodné vašeho průzkumu.
Větrný mlýn a Taverna Mylos
Asi nejmalebnější pohled na přístav Agia Marina se vám naskytne z terasy taverny Mylos (Μύλος). Jako na dlani máte nábřežní kolonádu, která leží pod „rušnou“ hlavní silnicí a kopíruje čáru příboje.
Kolonáda vás zavede přímo do přístavu, který je zároveň vstupní branou do historického centra Platanos, ležícím mezi dvěma výšinami – Apitiki a Merovigli.
Samozřejmě by byl přímo hřích nevyužít brzkých dopoledních hodin a neprošmejdit v klidu spodní terasu taverny Mylos. Odpoledne a večer tady totiž bývá beznadějně narváno… Holt nejfotografovanější objekt ostrova – větrný mlýn ošplouchávaný vlnami – táhne a turisté jsou ochotni zaplatit nemalý peníz za nějakou tu mňamku s výhledem. Musím se přiznat, že kdykoliv jsem šel po nábřeží, zabrousil jsem tam a něco fotnul. Což bylo prakticky denně cestou za nákupy a výlety.
Kdo má chuť, může se na kolonádě zdržet a využít stín vzrostlých tamaryšků, lavičky a převlíkárny a zaplavat si několika tempy k mlýnu. Dlouhá, ale úzká pláž je oblázková, blíže k mlýnu písečná.
Nábřeží a přístav Agia Marina
Kolonáda se napojí na silničku, která vás po sto metrech zavede na nábřeží (kousek zpátky do kopce je dobře zásobená samoobsluha ΚΡΗΤΙΚΟΣ). Cestou by jste neměli minout rybí tržnici se zaručeně čerstvými plody moře, tedy pokud vám není zatěžko hodit nějakou tu tsipuru nebo cípala na pánev (určitě vás to vyjde levněji než v psarotaverně…). Minout nemůžete, charakteristický odér si vás přitáhne jako magnet.
Pak už jen zbývá se podělit o silničku s projíždějícími auty a skutry (chodník tu je nepotřebný luxus) a po pár metrech mezi butiky a policejní stanicí jste na nábřeží.
Nábřeží v Agia Marina je lemováno tavernami, jež vystrkují tykadla v podobě posezení dva, tři metry od vln, narážejících na molo. Nejvyšší čas vychutnat si odpolední frapíčko a sezobnout některý z fantastických zákusků, které si vyberete v nábřežní cukrárně. Na nábřeží to docela žije ve dne v noci – ovšem bez diskoték a podobného nočního kraválu obvyklého na jiných ostrovech. To je na Lerosu právě báječné – pohoda, klid, tady se i cikády v noci ztlumí, aby vás nerušily.
Pár minut chůze po nábřeží vás dovede k přístavnímu molu, kde jste i vy s vysokou pravděpodobností poprvé vstoupili na ostrov Leros. Trajekty od několika společností připlouvají do Agia Marina několikrát denně. Pendlují mezi ostrovy souostroví Dodekanésy téměř tak pravidelně, jako šaliny v Brně. Ideální příležitost navštívit během jednodenního výletu některý ze sousedních ostrovů – třeba Kalymnos!
Zbývá posledních pár set metrů a ocitnete se na rybářském molu, odkud máte krásný výhled na Agia Marina přes záliv.
Pevnost Bourtzi
Na úplném konci mola pak ční do výše rujny byzantské pevnosti Bourtzi. Název pevnosti pochází z arabštiny a znamená „Pevnost postavená na ostrově“. Z celé pevnosti se dochovaly pouze čtyři obloukové otvory a zbytky pátého na severní straně.
Pevnost je dnes obtížně přístupná a není bohužel v takovém stavu, aby představovala cíl vašeho zájmu, musíte tedy vzít za povděk tím málem, co uvidíte z mola. Mezi budovami se sice dá po schodech vystoupat na kopec a našel jsem i náznak stezky, ta ale končí strmým srázem a rozhodně vám nedoporučuji riskovat sestup!
Pevnost Bourtzi máte možnost shlédnout alespoň na inspirativním videu:
Administrativní centrum Platanos
Z nábřeží vystoupáte do kopečka k Platanos (Πλατεία Πλατάνου)- centrálnímu náměstí Agia Marina. Hlavní silnice je poměrně rušná a pokud je podél budovy náznak chodníku (velmi úzkého), tak vždy jen na jedné straně a to na střídačku hned vlevo, hned vpravo, aby místy úplně zmizel. Občas se ulice úplně ucpe a za halasného potrubování pak dojde k všeobecnému couvání. Byzantští stavitelé evidentně nepočítali s tím, že tudy pojede autobus…
Doporučuji tedy po asi 300 metrech ze silnice odbočit vlevo a pokračovat do kopce podstatně klidnější silničkou. Tudy sice také jezdí občas auta, ale pouze dolů. Můžete si tak v klidu vychutnat příjemné prostředí původní architektury
Doporučuji se na náměstíčku trochu zdržet a vychutnat si báječný gyros v taverně Steakhouse „Jsem“ (Ψητοπωλείο „Υπάρχω“). My si tady na něm smlsli pokáždé, když jsme měli cestu kolem. Místní pivko Raven, vařené v uličce kterou jste právě zdolali, také stojí za ochutnání!
V horní části náměstí Platanos v Agia Marina hledejte uličku s cedulí Panagia to Kastrou – ta vás zavede bludištěm úzkých uliček ke strmým schodům, vedoucím ke hradu Panteliou a kapli Proroka Eliáše. Obzvlášť v noci jsou výhledy na nasvícený hrad a kapli velmi působivé.
Panteli Agia Marina
Platanos víceméně plynule přechází ve čtvrť Panteli (Παντέλι), což bývala původně rybářská vesnice. Dnes, stejně jako i na jiných řeckých ostrovech, rybářské bárky ustoupily krok vzad turistickému ruchu… I když tady v Agia Marina to nepůsobí na oko nijak dramaticky, přeci jen v zálivu převládají taverny a slunečníkové sety.
Do Panteli se z Platanos dostanete buďto romanticky – vystoupáte ke hradu a potom oklikou kolem větrných mlýnů dolů do zálivu – nebo prostě tak, že zvolíte některou ze silniček směřujících z kopce dolů. Záliv nemůžete minout.
Osobně doporučuji variantu č. jedna – spojit příjemné s užitečným. Cestou do kopce k hradu si vyrobíte parádní žízeň a chuť a obé potom zúročíte v některé z taveren na pláži Panteli
Pláž Panteli je asi turisticky nejexponovanější místo v Agia Marina, potažmo na celém ostrově Leros. Téměř celá je obsazená sunsety, což je dáno velkou hustotou hotelů a apartmánů. Ale volné místečko na koupání tu určitě najdete.
Dejte odpočinout znaveným nohám a doplňte tekutiny v některé z taveren s výhledem na větrné mlýny. My si dali luxusní Tzatziky a Favu s nakládanými kaparovými lístky!
Všeobecně musím konstatovat, že na Lerosu Mezes umí opravdu luxusní v každé taverně!
Na prošmejdění Agia Marina jeden den a večer rozhodně nestačí a pokud jste navíc milovníci sakrálních památek, prošoupete nejedny sandály. Hlavně sigha sigha…
… jste na Lerosu, tady se nespěchá….
Asi ve mě, jako v rodilém Moravanovi, koluje po Cyrilovi a Metudovi tolik řecké krve, že mám neustálé nutkání se vracet domů, do Řecka…