fbpx
Znáte řecké tradice a svátky?
Print Friendly, PDF & Email

Už jste se někdy pídili po tom, jaké se v Řecku slaví státní svátky? Že ne? Potom jste na správném místě, jelikož vám nyní nastíníme další krásy Řecka a řecké kultury, které vám byly možná doposud skryté.

Tradice jsou pro Řeky důležitou součástí života, a proto se jim intenzivně věnují nejen doma v Řecku, ale uchovávají je a chrání i četné řecké diaspory po celém světě. Jednou z takových organizací je Lyceum Řekyň  (Λυκείο των Ελληνίδων).

Lyceum ŘekyňJe to organizace založená před 104 lety v Athénách pokrokovou pedagožkou Callirrhoe Siganou Parren s cílem přesvědčit řecké ženy, aby se nezabývaly pouze domácími pracemi, ale též záležitostmi vzdělávacími, společenskými a kulturními. Známé dámy tehdejší společnosti, jako byla např. královna Olga a Sofie Schliemann, manželka známého archeologa Schliemanna, pomohly šíření Lycea, které dnes čítá 66 poboček v celém Řecku a 16 v zahraničí. Jednou z nejmladších je i Lyceum Řekyň v České republice, které letos slaví 16. výročí svého vzniku.

Lyceum za svůj vznik vděčí aktivitě manželky tehdejšího řeckého velvyslance v České republice, paní Marii Linardou i mnohým řeckým ženám, které žijí a pracují v této zemi a také aktivní podpoře nadačního fondu Hellenika. Dnes má 115 členů z různých měst kde žijí Řekové (Brno, Bohumín, Karviná, Krnov, Ostrava, Praha, Třinec). Sídlem Lycea je Brno.

Nejpopulárnější je činnost oddělení národních tanců, které zabezpečuje pravidelnou výuku řeckých tanců v průběhu školního roku, připravuje metodické semináře učitelů a asistentů řeckých tanců, organizuje soustředění tanečníků, organizuje kurzy tanců pro přátele řecké kultury, ale připravuje i prezentace tradičních řeckých tanců veřejnosti.

Reprezentantem tradičního tanečního umění uchovávaného v diaspoře Řeků na území České republiky je Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR, který vznikl v roce 2001 s podporou nadačního fondu Hellenika a je unikátní složením ze tří desítek vynikajících tanečníků ve věku od 15 let, pocházejících z mnoha českých měst a obcí. V repertoáru souboru jsou tance z národopisných oblastí celého Řecka, kterým odpovídá i krojové vybavení.

Řecké svátky

Lyceum Řekyň v ČR svojí činností připomíná zejména:

  • Nový rok 1. leden
  • Theofania 6. leden – svátek žehnání vod
  • březen Den nezávislosti – na památku dne 25. 3. 1821, kdy byl zahájen národně osvobozenecký boj proti otomanské nadvládě
  • Velký pátek a Velikonoční pondělí – termín je stanovován dle pravoslavného kalendáře. Velikonočním svátkům předchází 40 dní předem tzv. Čisté pondělí“ a následuje za 40 dní den „Ducha svatého“.
  • Svátek jara 1. máj
  • Nanebevzetí Panny Marie 15. srpen
  • říjen Den „’Οχι“ (v překladu „den NE“) – připomíná řecké odmítnutí italského ultimáta požadujícího „právo vstupu a přechodu“ italských fašistických vojsk, kterým byla dne 28. 10. 1940 zahájena řecko-italská válka.
  • Vánoce 25. a 26. prosinec.

Řecké tradice

Při příležitosti těchto svátků připravuje Lyceum Řekyň v ČR kulturní programy s tanečním, pěveckým a hudebním představením, které realizuje v rámci řeckých večerů ve spolupráci s řeckými obcemi v ČR např. oslava nového roku spojená s krájením novoročního koláče Vasilopita, koláče, do kterého se zapéká mince. Kdo ji najde, má štěstí celý rok.

O Velikonocích se zase barví vajíčka na červeno, opéká se jehně v přírodě s tancem a zpěvem. 1. květen (řecky Πρωτομαγιά) se oslavuje tancem, dobrým jídlem a vínem, sbírají se květiny, ze kterých se vijí věnce a věší se pak na dveře. K oslavám Vánoc patří svátek svatého Nikolaose (6. prosince). Vánoce jsou spojeny s koncerty řeckých koled a pečením tradičních řeckých sladkostí.

Pokud byste se chtěli dozvědět o činnosti Lycea Řekyň v ČR více nebo byste se třeba rádi naučili řecké tance či přišli na některé z našich vystoupení, napište nám. Budeme se těšit také na setkání třeba na některé z akcí, na kterých tradičně vystupujeme.

Řecké kulturní akce v Jihomoravském kraji

Pravidelné akce v Jihomoravském kraji, kde se můžete se členy Lycea setkat:

          (fotogalerie z posledního ročníku 2016)

  • Řecká sobota na hradě Veveří (první červnová sobota)

          (reportáž z posledního ročníku a také na facebooku)

 

Za Lyceum Řekyň v ČR

Eva Lioliu a Marcela Vaňatková
lyceum.rekyn@seznam.cz

Autor fotografií: Robert Vystrčil web: fotograf.prygl.net

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x