Zakynthos neboli zkráceně Zante je nejnavštěvovanější Jónský ostrov. Najdeme ho v Řecku až na úrovni Peloponésu a dominují mu zelené lesy plné borovic a cypřišů, nekonečné olivové háje i úžasné tyrkysové moře. Přezdívá se mu také “ostrov želv”, protože mnoho jeho míst je přísně chráněno díky hnízdům želvy Caretta Caretta (Karety obecné). Ostrov velmi proslavila fotogenická pláž Navagio s vrakem pašerácké lodi. Zakynthosu jsme se popravdě díky jeho rušným letoviskům nejdříve vyhýbali, ale nakonec jsme i tady našli svůj řecký klid a ráj. Kousek stranou na vesnici, mezi olivovníky, nad útesy Keri na JZ straně ostrova.
Můžeme vám tak dnes popsat důležité informace o želvách a ukázat Vám, že ostrov Zakynthos není jen o středisku Laganas :) Že je prostě překrásný a že ho je třeba i chránit! A že se na něj dá lehce dostat individuálně. Poradit se třeba s Vendy, která zná ostrov jak své boty, půjčit si auto a jezdit, chodit nebo vyplout někam lodí. Budete překvapeni, co vše můžete na Zante během jedné dovolené zažít. Jdeme na to! Věříme, že v tomto článku najdete jak cenné informace, tak mnoho inspirace i odkazů na skvělou dovolenou…
Základní info a historie
Zakynthos (druhý pád Zakynthu, v řečtině Ζάκυνθος, nebo italsky Zante) je třetí největší Jónský ostrov s rozlohou 410 km2 a délkou pobřeží 123 km. Podle mytologie našla na ostrově Zakynthos domov bohyně Artemis se svým bratrem Apollónem. Ostrov se v dávných dobách jmenoval Hyria. Archeologické nálezy lidských kostí v zálivu Laganas prokázaly, že byl obydlen již ve starší době kamenné. Dle spisů Homéra byl ostrov pojmenován po Zakynthosovi, který byl vnukem Dia a Electry a synem Dardana, který založil Tróju. Historie ostrova je dlouhá a složitá a většina historiků souhlasí s tím, že ostrov byl poprvé obýván v roce 1500 př. n. l. Detailní popis historie ostrova najdete zde.
Zakynthos želvy
Největší “atrakcí” ostrova Zakynthos jsou bez pochyby mořské želvy Caretta Caretta. Každý z nás by je chtěl určitě vidět naživo a pokud máme děti, chtěli bychom tento “pár vteřinový zážitek” dopřát i jim. “Mamko, ukážeme Zoince na Zante želvičky, to bude paráda!” – To byla má první slova, když jsem začal plánovat tuhle dovolenou. Ale pak jsem (díky Bohu) uviděl příspěvek o lodních výletech a naháněčkách výletních lodí a teprve potom jsem to všechno o dost lépe pochopil…
Mořské želvy žijí na naší planetě již přes 250 milionů let a jsou současníky nejstarších dinosaurů. Je nutné si uvědomit, že ostrov Zakynthos tedy patří v 1. řadě želvám a že želvy nepatří v žádném případě turistům! Každé léto se stovky želv vracejí k tomuto ostrovu, aby se spářily a nakladly vajíčka na plážích v zálivu Laganas. V zálivu se nachází šest hnízdních pláží: Gerakas, Daphni, Sekania, Kalamaki, Východní Laganas a malá pláž na ostrůvku Marathonisi, nazývaném také želví ostrov; v celkové délce 5,5 km. Pláž Sekania byla koupena WWF v roce 1997 a je jedinou pláží na ostrově, která je pro veřejnost zcela uzavřena.
Želvy potřebují od 19:00 hod. do 7:00 hod. naprostý klid
Želvám vadí umělé světlo a hluk z nekončící turistické výstavby, ale taky překážky v písku, které člověk přes den na plážích vytvoří …
Želvy kladou na plážích vajíčka ve večerních a nočních hodinách. Tato hnízdiště jsou mnoha dobrovolníky označena nejčastěji dřevěnými ohradníky nebo provázky. Dospělá želva, která je vyrušena během lodních výletů, může díky náhlému stresu shodit svá vajíčka do moře a předčasně ukončit proces hnízdění. Proto se zásadně vyhýbejte velkým výletním lodím, které se ve větším počtu přibližují k želvám a jejich cíl je jediný, abyste si za pár desítek € odnesli několik rozmazaných fotek na mobilu s miniaturní želvou, kterou si vyfotíte z dálky.
Mnohem větším zážitkem je náhodné setkání třeba při vaší ranní procházce po pláži (po 7. hodině ráno) nebo při individuálním lodním výletu, kde hlavním cílem není želva a její nahánění. Často želvu potkáte úplnou náhodou na klidných místech, což bude zcela určitě vaším největším zážitkem. Kór při náhodném potápění.
Co se vlastně děje, když se želvičky přes noc a časně z rána vylíhnou? Jejich směr je jasný. Co nejrychleji se potřebují dostat z hnízda do moře!
Pohybem po pláži sílí jejich svaly a jsou díky tomu při krátké cestě po písku hned připraveny plavat po proudu za svoji první potravou. Turistům hned nedochází, že všechny překážky, které vedle hnízdišť přes den udělají, brání v noci malým želvičkám v cestě. Například slunečníky, naskládané kameny kolem slunečníků, hrady z písku a další překážky mezi hnízdem a mořem, mohou znamenat překážku, která pak končí smrtí.
Stejně tak hluk v okolí hnízda může znamenat rychlejší vylíhnutí v zcela nesprávný čas – než v noci. Pokud se nedostane želva včas do moře, spálí ji slunce nebo zahyne v uměle vytvořené překážce. V žádném případě také nepřenášejte malé želvičky z okolí hnízda do moře, v domnění, že jim pomáháte, protože jen vlastní snahou se z nich stanou dobří plavci.
Nejvíce informací o místních želvách se dozvíte v Zakynthos Sea Turtle Rescue & Information Center (v létě otevřeno denně od 9 – 20hod.) na JV cípu ostrova jehož zakladatel přispěl velkou formou k ochraně mořských želv v oblasti. Bohužel nekončící růst turismu (výstavby) i navýšení množství letadel postupně snižuje želví populaci v těchto vodách.
Starý želvák Sotiris v přístavu Agios Sostis
Už to není žádným velkým tajemstvím, že v přístavu Agios Sostis můžete téměř každé ráno a večer spatřit starého želváka Sotira, který si zvykl na pravidelné krmení od místních rybářů. Na Sotira si počkejte v těchto místech časně z rána cca od 8:30 do 9:30hod. a pak k večeru od 18:00 do 20:30hod. Sotiris je na pozornost lidí zvyklý a za ty roky je popravdě už i docela vypasený. Moc dobře ví, kde se lehce nají :)
Přístav v Agios Sostis je uzlem mnoha lodních výletů a přes den se to tu hemží turisty. Právě odtud vede i nejfotografovanější dřevěný most na ostrůvek Cameo. Kam vás pustí za poplatek 5€.
Obrácenou stránkou želváka Sotira v přístavu je smutný fakt, že tohle místo se v sezoně plní odpadky. Chybí tu vzhledem k velkému turismu vhodné kontejnery a pravidelný komunální svoz a likvidace. Rybáři a turisti to často neřeší a než by si své odpadky a nedopalky odnesli sebou, tak to vrznou všude kolem. Za pomoci Vendy a jejího EKO projektu Zacleanthos jsme tu společně z vybraných penízků na našem eshopu koupili alespoň jednu malou popelnici, ale i ta se bohužel velice rychle plní a často v létě přetéká… Během naší dovolené jsme za cca hodinu nasbírali několik pytlů.
Tyhle řádky nepíšeme, abychom odradili od návštěvy jinak nádherného ostrova, ale je opravdu velmi nutné, aby v počtu turistů vzrostlo i lidské povědomí a současně tlak na místní úřady. Není možné jen vydělávat, je nutné se i starat!
Jak se dostat na ostrov Zakynthos
Zakynthos patří k nejdostupnějším řeckým ostrovům. Velká nabídka zájezdů s CK využívá všechna hlavní česká letiště. Doletíte sem jak z Prahy, tak z Brna či Ostravy. Nechybí i velmi rozšířená nabídka hotelů s oblíbeným all inclusive programem, který je rozhodně na Zante mezi turisty nejpopulárnější. Plně to respektuji a kdo si chce na týden / na dva odpočinout – koupí a letí. Bohužel (nebo Bohu dík) jste na blogu “Řecko nás baví” a my to Řecko milujeme prostě jinak.
Musím se přiznat, že jsem na Zakynthos dlouho díky jeho oblíbenosti vůbec nechtěl, ale Marcelka mi loni z nemocnice poslala fotku pláže Navagio a já ji chtěl udělat radost i motivaci k uzdravení. Sedl jsem k PC a začal plánovat dovolenou individuálně. A světe div se, našel jsem, co máme rádi. Ano, i Zakynthos je pro nás “samotáře” úplně boží! Nejdřív jsme našli letenky z Vídně přes RyanAir (2 dospělí a dítě 2 roky s velkým kufrem do 32kg) za cca 18tis. a pak jsme našli to stejné s WizzAir za cca 12tis. Kč. Zvolili jsme si mimo sezonu / druhou polovinu září (letenky jsme nakoupili někdy v červnu). Z Brna to máme do Vídně kousek, takže relax dovča po nemoci začíná…
Nesmíme zapomenout, že na Zante se dá doplout i trajektem z přístavu Kyllini na Peloponésu. Takže kdybyste chtěli spojit cestu do Řecka svým autem a navštívit k Peloponésu krásný ostrov a mít svoje auto po celou dovču zdarma – proč ne ;)
Letoviska na ostrově Zakynthos
Mezi hlavní letoviska s největším počtem ubytování a služeb na Zakynthosu patří bezpochyby: Laganas, Tsilivi, Alikanas, hlavní město Zakynthos a Argassi. Najdete tu vše co budete potřebovat. Nejen ve dne, ale i v noci. Výběr ubytování je naprosto individuální záležitost a proto si musíte vybrat opravdu sami. Chtěl bych jen upozornit na západní část Laganasu – tzv. Laganas route, kterou mají v oblibě mladí ještě nevyřádění. Zde opravdu klid nenajdete. My si tu dali brzy ráno v pekárně u pláže kafe, bougatsu a poměrně rychle jsme zdrhali pryč.
Ale ať jsem férový… Na okrajích Laganasu, to tak špatný být nemusí. A stejně tak to nemusí být špatný, pokud si vyberete na okraji letoviska hotel (jeho plné zázemí) a budete jezdit na výlety pryč autem. Např. za malou farmou pro děti (The Little Farm) je tolik olivových hájů, přes které se křižují různé cesty, že tudy projíždět byla opravdová pastva pro oči.
Půjčení auta a ubytování
S půjčením auta jsem měl tentokrát trochu problém. Času už nemám jako dříve v mládí, kdy jsem v tom ležel celou zimu, takže jsem auto začal řešit až nějaký měsíc před odjezdem a zvolil jsem autopůjčovny, které chtěly jako jistinu kreditní kartu (včetně nabídky aut přes Boooking.com). Ale já mám kartu jako každý druhý běžný konzument, jen debetní (tu k účtu, bez úvěrů)… Nooo, naštěstí mě jednoho dne osvítilo, že se zeptám Vendulky Vašíčkové a TRADÁÁ, za pár hodin jsem měl přes ni domluvenou super káru s plnou pojistkou, bez placení záloh i bez kreditky :) Prostě půjčení na dobré slovo v Řecku, tak jak ho roky známe, na Zante ještě existuje :) Díky moc Vendy!
Ubytování jsem jako vždy hledal nejdříve na Bookingu a tentokrát jsem našel pro nás klid a pohodu za ještě rozumnou cenu přes AirBNB. Vyskočilo na mě mooc pěkný ubytování Ionion Zante Apartments na JZ straně ostrova mezi vesničkami Apelati a Keri. Kousek od útesů, mezi olivovníky. Široko daleko žádné jiné stavení. Dva bazény (i malý pro Zoe), výhledy na moře se západy slunce a k tomu ještě taverna Argonaftes jen pro nás a pro lidi, co sem zatoulají. Majitelé Irma a Spiros byli moc fajn. Taverna používá většinou své vlastní produkty z malé farmy kousek za domem. Výběr je tu sice malý, občas musíte i delší chvíli počkat (když se nestíhá), ale zase tu máte naprostý klid a nulový turismus.
Pokud si chcete na Zakynthu užívat klidu a ticha – Nebojte se a najděte si ubytování kdekoli na ostrově mimo hlavní letoviska. Naše ubytování bylo jen jedním z mnoha a třeba bude inspirací, že Zante není jen o Laganasu…
Zakynthos pláže
Nejkrásnější pláže na ostrově Zakynthos najdete po celém jeho pobřeží. Záleží, zda preferujete písek, oblázky, klid nebo zázemí a vodní sporty. V této části vám představíme pláže, které zaujaly nás. K názvům vám přidáme odkazy na mapu a věříme, že to může k itineráři vaší dovolené.
Naše první kroky autem z letiště vedly na Banana beach. Ubytování jsme měli až odpoledne a chtěli jsme si raním letu trošku odpočinout. Lehátka pod slunečníkem v druhé řadě nám přišly vhod i přes svou vyšší cenu. Skvělá je i restaurace, kde si pod stromy můžete lehnout na polštáře do stínu, což jsme potřebovali jako sůl. Aklimatizace na Řecko tady proběhla na jedničku. Kousek vedle nevynechejte pláž Porto Zorro Beach (někde psáno i jako Porto Azzuro). Na jejím pravém konci najdete na pláži zelený jíl, který si můžete napatlat klidně na celé tělo. Je to zdravé i legrační :)
V této části ostrova je TOP pláží rozhodně “želví” Gerakas Beach. Na této písečné pláži najdete mnoho hnízd mořských želv. Koupání doporučujeme nejvíce v podvečerních hodinách, kdy světlu dominuje jeho zlatá barva – je to boží. Pláž se v 19:00 hod. uzavírá, lehátka se skládají, překážky se eliminují, aby v noci mohly malé želvičky z hnízd rovnou do moře. Myslete prosím na to. Těch překážek je tu stejně víc než dost… Podobné jsme se v podvečer vykoupali na této pláži mezi Kalamaki a Vrontonero východně od Laganasu.
Pláže západního pobřeží
U nás na JV se nám moc líbila oblázková pláž Marathias Beach s přímým výhledem na želví ostrov Marathonissi. Cesta z parkoviště vede mezi stromy moc hezkou turistickou stezkou. Z divokých (útesových) pláží na západě jsme si jako první vybrali Porto Limnionas Beach. Opět jsme byli rádi po nemoci za kus stínu pod stromy na lehátku a užili si super šnorchlování. Celá západní část ostrova je skalnatá, takže vzít si sebou šnorchl (možná i boty do vody) je nutností. Navštivte Korakonissi beach se skalním oknem, Porto Roxa, nebo Porto Vromi Beach, odkud vyplouvají lodě k pláži Navagio. Na Porto Vromi vedou vlastně dvě silnice. Jižní a severní. My jsme navštívili jen jižní, ale podle mapy si myslím, že ta severní (Anafonitria Porto Vromi) bude klidnější i lepší.
Pláže východního pobřeží
Na východě ostrova Zakynthos je pláží o mnoho více a jsou i lépe přístupné. My jsme si vybrali pláže mimo letoviska více na severu. Zkuste sirnou pláž Xigia Sulfur Beach, Makris Gialos Beach, a nádhernou Paralia Pelagaki, kde vám možná budou dělat společnost na pláži dvě husy. Všeobecně počítejte s tím, že čím dřív (kór v sezoně) přijedete, tím lépe zaparkujete. Zakynthos je mnohem více frekventovaný než třeba ostrov Kefalonia. Tam v druhé půlce září najdete úplný klid, ale na Zante to stále žije. Hlavní sezoně bych se osobně zcela vyhnul, ale chápu, že mnohdy nemůžete jinak. Takže kdo si ráno přivstane, tak prostě vyhrává. Zaparkuje a má méně stresu.
Ještě bych neměl vynechat hlavní pláže u letovisek, ke kterým patří Agia Sostis, Alykanas Beach, Paralia Tsilivi, St. Nicholas Beach a u hlavní pláže v Laganasu platí, že čím dále a na východ, tím lépe :)
Tak a dvě největší krásky si necháme nakonec.
Myzithres (Mizithres Beach) – nejkrásnější pláž Zakynthu
Pláž Mizithres (nebo taky Myzithres) vznikla teprve nedávno díky zemětřesení. Urval se obří kus skály a vytvořil díky tomu přenádhernou pláž. Je to důkaz toho, jak se vše kolem nás neustále mění. Něco občas zaniká, ale něco nového se zase zrodí. Pláž většina turistů obdivuje shora – z vyhlídek. Nejdostupnější je tato vyhlídka kousek od parkoviště a plážového baru. O mnoho dobrodružnější je tato vzdušná i docela nebezpečná vyhlídka hned nad pláží v zatáčce šotolinové cesty. Můžete sem dojít pěšky od parkoviště nebo dojet autem. Ohromné výhledy nabízí taverna Keri “Lighthouse” Restaurant. V sezoně se do taverny bez předchozí rezervace nedostanete. My měli na konci září štěstí hned po otvíračce. Poprosil jsem o nějaký stůl s výhledem a dostali jsme snad ten nejlepší. Obložený kamenem. Byl to náš TOP oběd na Zante.
Ale to jsem přeskočil můj největší zážitek, co mi holky dopřály. Na Mizithres se lze dostat jen po moři lodí a tak jsem skočil jednou večer v Keri do Gounelis a domluvil se s nimi za 100€ na privátní výlet člunem. Jen pro mě cca na 2 hodiny. Kapitán mě vzal okolo Keri caves , až na Myzithres, kde jsem se mohl cca 40 minut koupat jako Robinson Crusoe. Zkusil jsem i šnorchl. Tyrkysová barva moře neměla fakt chybu, ale v jeden okamžik jsem měl kolem sebe pod vodou snad 6 medúz. Takže opatrně ven a po výletu na oběd s holkami hezky nahoru na vyhlídku. Měl jsem tak tuhle plážovou krásku hezky ze všech úhlů v jednom dni.
Navagio beach s vrakem pašerácké lodi
Pláž Navagio je již po mnoho let hlavním turistickým cílem ostrova Zakynthos. Mezi vysokými bílými skalami a až neuvěřitelně tyrkysovým mořem dominuje pláži starý vrak lodi. Podle povídek zde kolem roku 1980 ztroskotala při bouři nákladní loď Panagotis, která převážela cigarety a alkohol. Podle jiných povídání je loď uměle vytvořeným lákadlem ostrovanů, která každým rokem přitahuje až neuvěřitelný počet turistů. Vrak lodi postupně chátrá a je rok od roku po zimních bouřích menší a menší. V roce 2023 byla díky hrozícím sesuvům okolních útesů pláž pro veřejnost uzavřena. Nájezdy velkým výletních lodí tak byly pozastaveny a pláž lze aktuálně obdivovat na lodi pouze z dálky nebo z několik vyhlídek shora.
Navagio z vyhlídek
Na tu hlavní kovovou vyhlídku u parkoviště se v létě čeká fronta i třeba přes hodinu! A přitom se zdaleka nejedná o nejlepší výhled na pláž. O mnoho zajímavější je severní vyhlídka, kam se dostanete stezkou a dírou v plotě. Vstup je pouze na vlastní nebezpečí. V sezoně a při návalu turistů se můžete setkat i se zákazem. Stezka je dle mého vlastního rozhodnutí a při dodržování základních pravidel při pohybu po skále bezpečná. Z 90% vede daleko od okraje útesu. A pokud si pak chcete udělat na vyhlídce fotku, opět nemusíte chodit až ke kraji. Vrak lze vidět i cca 5 až 10metrů od kraje.
Rozhodně je vhodná pevná obuv a ještě je dobré používat svůj mozek. Takže když vidím na malém kousku skály houf 20-30 lidí, tak bych osobně počkal, až jich bude méně, protože s tím se i sníží celkové zatížení, které by mohlo vyvolat sesuv. Opět zde vyhrává ten, kdo přijede ráno první. My měli to štěstí a byli tam ve 4 lidech. Pak jsme uviděli průvod lidí a vydali se rychle zpátky.
Málo turistů ví, že zde existuje i jižní vyhlídka, ale o ní si řekneme v samostatném článku o pláži Navagio. Zde bez pevné obuvi, s možnými závratěmi a bez vlastních zkušeností v pohybu třeba v horách rozhodně nechoďte. Pro někoho, kdo leze často v Alpách to bude v pohodě, ale pro lidi, kteří vyrazí od bazénu s all inclusive v žabkách to fakt není.
Hlavní město Zakynthos town
Zakynthos town je hlavním městem i přístavem ostrova. Po zemětřesení v roce 1953 bylo z velké části zničeno a postupně opět vybudováno. Je to tedy moderní město plné služeb, zajímavých náměstí, obchodů a nabízí i několik památek. Hlavní památkou je kostel Saint Dionysios s vzácnými relikviemi. Svatý Dionysios ze Zakynthosu byl ortodoxní křesťanský arcibiskup, který se narodil na ostrově v roce 1547 a je jeho patronem. Další památkou je benátský hrad na kopci Bohali, odkuj je famózní výhled na celé město. Jen si ověřte otevírací dobu, ať neskončíte před zavřenou bránou. Ve většinu dní se hrad zavírá již v 15:30hod.
Hlavní město jsme navštívili 2x večer a procházky stály za to. Uvítalo nás osvícené náměstí Solomos Square s kostelem Agios Nikolaos of Molos a pak jsme se ztratili v nočních uličkách plných taveren, barů a obchodů. Skočte si na moc dobrou italskou zmrzku do Piero’s Gelateria Italiana a na večeři 100% doporučujeme tavernu Allotino s živou hudbou. Parkovat lze buď daleko u přístavu nebo lze využít bližší placená parkoviště např. zde.
Další tipy na výlety na ostrově Zakynthos
Výletů na ostrově Zakynthos si můžete naplánovat nekonečně moc. Jedna dovolená vám určitě stačit nebude. Zkusíme tady vyjmenovat alespoň pár míst, které jsme navštívili a doplníme je fotkami. Některá místa časem více rozepíšeme jako např. dobrodružnou cestu autem a výšlap na vrchol Skopos 496m n.m., pod kterým se nachází Klášter Panagia Skopiotissa (současný vzhled pochází ze 17. století).
Cestou přes vnitrozemí se určitě zastavte ve vesnici Koiliomenos, které dominuje krásný kostel Agios Nikolaos se samostatně stojící zvonicí z konce 19. století. Ve vesnici Exo Chora najdete nejstarší olivovník na ostrově. Prý má přes 2000let. Projděte si okolní obchůdky s olivovým olejem či kosmetikou a pak zamiřte krátkou procházkou mezi olivovníky do zahrady plné starých kopaných studen. Ještě severněji u vesnice Plemonariou pak najdete klášter Anafonitria monastery, nejstarší stavbu na ostrově z 15. století. zastavte se i udělat fotku u Temple of Saint Spyridon u obce Volimes.
Děti budou určitě nadšené s botanické zahrady a malé ZOO – Askos Stone Park. a samozřejmě taky z vodního zábavního parku Zante Water Village. Na ostrově najdete i několik lisoven řeckého olivového oleje. Mezi nejznámější patří muzeum s lisovnou Aristeon, pak lisovna Vouno v Agios Leon a nám se moc líbilo na severu mezi olivovníky u lisovny Elies. Jak našetříme další várku peněz pro růst našeho e-shopu, tak určitě u nás najdete i olivový olej z ostrova Zakynthos. Děkujeme, že vás Řecko s námi baví.
Láska k Řecku prochází žaludkem
Ještě musíme zmínit pár výborných taveren, které vystřelí dovolenou na Zakynthu zase o kus výš. Obrovským zážitkem pro nás byla večeře na vyhlídce v Cross Taverna , na kopci s křížem nad obcí Kampi. A naší tečkou a poslední večeří na Zante byla restaurace Cave Damianos Restaurant nad stejnojmennou jeskyní. Občas se vyplatí utratit nějaké to EURO navíc, protože na to pak budete dlouho vzpomínat.
Zakynthos s Vendy – Agapi travel
Vendula Vašíčková žije na ostrově Zakynthos s mužem a dětmi již několik let a nabízí nám cestovatelům pomoc při výběru ubytování, při pronájmu auta nebo lodi a v neposlední řadě pomůže i s lodními výlety, které sama organizuje. Její stránku najdete na Facebooku pod názvem Zakynthos s Vendy. Nedávno spustila i svou novou stránku Agapi Travel. Vendy stojí i za EKO projektem Zacleanthos, který mimo sezonu čistí pláže od odpadků. Její projekt můžete podpořit na FB i u nás na e-shopu.
Počasí na ostrově Zakynthos
Ubytování na ostrově Zakynthos
Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!
Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!