fbpx
Zacleanthos – Eko-Projekt milovnice přírody žijící na ostrově Zakynthos
Print Friendly, PDF & Email

Zacleanthos je dobrovolný Eko-Projekt milovnice přírody žijící na ostrově Zakynthos. Jedním z hlavních důvodů proč je Řecko jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací je nesporně jeho nádherná příroda a hlavně překrásné pláže… O tom, že se mnohá známá i méně známá místa (hlavně mimo sezónu) doslova utápějí v odpadcích se už však skoro nikde nemluví. Náš projekt nechce o odpadcích jen veřejně mluvit, ale sám dobrovolně pomoci k lepší osvětě i budoucnosti ostrova, který milujeme.

Odpadky, které do katalogů nepatří

Koneckonců je dobře, že takové fotky s odpadky nenajdete v katalozích cestovek. Už během své první pracovní sezóny na Zakynthosu jsem si nemohla nevšimnout obrovského množství odpadků hyzdících místní pláže a jiná turisty vyhledávaná místa.

Tento ostrý kontrast mi nešel dohromady.. tak krásná příroda, která je lákadlem pro miliony návštěvníků a takhle s ní zacházet?

Nedalo mi to a po vášnivých diskuzích s dalšími obyvateli ostrova jsem se rozhodla rozjet na Facebooku svůj eko-projekt a skupinku dobrovolníků s názvem Zacleanthos, což vzniklo úplně jednoduše spojením anglického “clean” – čistý a Zakynthos.

Projekt Zacleanthos

Nápad byl zpočátku založen na myšlence zapojit do úklidu turisty během jejich dovolené. Jenže ono to v takovém 40ceti stupňovém vedru není vůbec snadné, lidé chtějí u moře hlavně odpočívat a navíc, ne všechna místa jsou v létě díky tisícům lehátek lehce přístupná. Po sezóně se však karta obrací a my místní máme na rozdíl od rušného léta plno času na procházkování po prázdných plážích, na kterých nám navíc rozbouřené moře pravidelně vyvrhává dávku plastů a dalších nechtěných předmětů.

Divili byste se, ale mezi takovými odpadky se dá najít opravdu ledacos, od zubního kartáčku, přes žárovky až k dveřím od ledničky. Myšlenka organizovat každý týden během zimní sezóny úklidy se ukázala být tou správnou volbou. Z pár jedinců se za pár let vytvořil početný tým odhodlaných dobrovolníků, jež se rozhodl vzít tento rostoucí problém zcela do svých rukou.

Zatím máme za sebou 100 organizovaných úklidů

Většina z nás pochází ze zahraničí, ale pomáhají nám i samotní Řekové. Od roku 2017 kdy skupina vznikla jsme stihli přes 100 organizovaných úklidů, naplnili pár tisíc pytlů odpadu, získali si oblibu v místních, ale i zahraničních médiích a neposledně také v univerzitních studiích…

Recyklace obzvláště starším občanům stále vůbec nic neříká

A co správa města, zeptá se většina, pomáhá? V Řecku bohužel skoro vůbec. Infrastruktura a zacházení s odpadem je tady na poněkud nižší úrovni než v západní Evropě. Slovo recyklace některým, obzvláště starším občanům vůbec nic neříká. Co hoří, to spálíme… bohužel mnozí se řídí tímto heslem a pálí i plasty, pneumatiky nebo dokonce i matrace…

Jiní zase modré kontejnery na plast, papír a sklo (pozn. zde jde vše dohromady do jednoho kontejneru k recyklaci) ládují nechtěnými zbytky z oběda atpod. A k tomu všemu máme milion toulavých koček a psů, kteří dokáží z okolí popelnic udělat pěknou paseku. Ze všech těchto důvodů se Zacleanthos jako projekt neomezuje pouze na samotné úklidy, ale také na šíření osvěty o redukci odpadu a způsoby, jak s ním zacházet.

Snažíme se prostřednictvím médií upozornit na současné problémy s jednorázovým plasty, dáváme místním tipy jak je nahradit více ekologickými variantami atp. Do budoucna chystáme projekty, jež by vyřešily problém s nedostatkem košů a popelníků na ostrově, což je bohužel od správy města ještě hodně v nedohlednu. Krom toho bychom zde jednoho dne rádi zpřístupnili všem domácnostem filtrovanou kohoutkovou vodu, jelikož zde na Zakynthosu kupujeme balíky vod v plastech a právě tyto láhve a vršky jsou jedním z nejčastějších předmětů, které nacházíme během našich úklidů.

Zelená budoucnost je v našich rukách

Momentálně se chystáme Zacleanthos zaregistrovat jako neziskovou organizaci, tak abychom mohli z dotací realizovat naše malé i velké plány. Já i můj tým doufáme, že jednou našeho největšího cíle přece jen dosáhneme a “nebude už co uklízet”!

S přáním zelenější budoucnosti: zakladatelka Zacleanthosu Vendula Vašíčková

Zacleanthos na Facebooku

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x