Watchtower Blefouti – italská strážní věž na ostrově Leros

Watchtower Blefouti je italská strážní věž na ostrově Leros. Ač byla při tvrdých bojích o ostrov, během operace Taifun, silně bombardována nacistickou Luftwaffe, stále se hrdě tyčí na severním pobřeží nad zátokou u osady Blefouti. Pod kopcem, na straně odvrácené od moře, stojí zachovalá správní budova italské okupační armády. To vše, i s betonovými strážními budkami, je dodnes mementem hrůz bojů o ostrov Leros během II sv. v..

Jak se dostanete k Watchtower Blefouti

Osada Blefouti leží v nejzašším místě hluboké zátoky za vesnicí Partheni. Ta byla v období okupace ostrova dalším strategickým místem – byly v něm velké muniční a expediční sklady italské armády. Proto protíná sever ostrova silniční síť, dnes z velké části vyasfaltovaná. Tím pádem není problém do Blefouti zajet autem či na skutru. Blefouti je také konečná stanice místní autobusové linky a autobus sem dojíždí několikrát denně za pár éček.

Pěší výlet k Watchtower Blefouti

Motorizovaní mohou samozřejmě dojet po prašné cestě až ke kamennému odpočívadlu pod Strážní věží. My autobusoví jsme si střihli pěší výlet podél pobřeží. Dodnes to pro nás není pouze jedna ze zastávek na projížďkou ostrovem, cestou bylo stále co obdivovat. Počínaje kozími exhibicionistkami, konče parádními výhledy.

Jak se blížíte k bývalým kasárnám italské armády, je dobře patrno, že jsou dobře kryté před přímým ostřelováním z bitevních lodí.

Při bližším pohledu je však vidět, že okolí kasáren i jejich fasáda to pěkně schytaly při leteckém bombardování. Stopy po kráterech jsou dodnes patrné.

Okupační vojska italské armády dnes vystřídalo stádo umečených kozenek s neustále hvízdajícím pasákem a jejich bojového ducha utužovala parta rozverných hafanů.

Podle konstrukce kasáren je jasné, že si Taliáni pořídili jedny plány a podle nich pak na Leru stavěli jako podle kopíráku. Kasárna pod Watchtower Blefouti jsou stejného střihu jako Terra Amata na jihu ostrova nad kaplí Panagia Kavouradaina. Jen ta výzdoba jim chybí…

Prohlídku interiéru nám neschválili ovčáčtí hafani, kteří ostražitě hlídali své svěřenkyně, které zalezly do jedné místnosti a tam si dávaly ve stínu šlofíka. Tak alespoň pár pohledů škvírou v okenici… Viditelně jsou celá kasárna využívána jako salaš i v zimním období. Mussolini by se asi divil…

Strážní věž

Nad kasárnami se ráz krajiny mění na kamenitou planinu, sem tam s keříky a větrem ohnutými stromky. Také se vynoří první strážní domky. V těch nejspíš trávili službu konající italští vojáci bdělou a spací fázi, když zrovna nebyli na stojce na palpostech a ve věži. Pokud to tedy měli Taliáni podobně jako my, vojáci udatné československé armády.

Odložte znavenou polovičku pod přístřešek s výhledem na zátoku Blefouti. Ať se zatím pokusí pod těmi pokroucenými deskami, které imitují střechu, najít nějaký stín. Tak – a máme volné pole k rekognoskaci terénu nepřítele pod Watchtower Blefouti!

Trosky pozorovatelny a palpostů

Při opatrném průzkumu – noha vám vjede mezi kameny raz dva, a to fakt nechcete – zjistíte, že vrchol kamenitého kopce je protkán sítí zákopů. Přátelé – tohle vykopat, to musela být strašná fuška!

Na druhé straně – Itálie i s milenkami byla kdesi za vodou a velitelé neklidnou vojenskou mysl nějak zaměstnat museli…

Podél zákopů nakonec doklopýtáte až k Watchtower Blefouti. Vydrápejte se dovnitř, aby jste zažili stejné pocity, jaké měli vojáci na stojce… Výhledy měli luxusní, jen co je pravda, užívali si v klidu širé mořské obzory jako na dlani. Ale jen do chvíle, kdy se na obzoru objevila letka Junkersů Ju 88. A také z toho ustavičného větru museli vojáci za chvíli lézt po zdi…

Po chvíli se v hromadách kamení trochu zorientujete a uvědomíte si, že některé tvary jsou nepřirozeně pravidelné. Zřejmě se jedná o bývalé palposty, které schytaly přímý zásah při bombardování této významné kóty.
Ostrov Leros byl během II sv. v. druhým nejvíce bombardovaným (hned po Krétě) ostrovem Středomoří. Nejdříve Brity, kteří se strefovali do Italů. Po kapitulaci Itálie a jejím přeběhnutí ke spojencům se karta obrátila a ostrov silně bombardovali nacisté. Tentokrát Brity a ovšem také své bývalé spojence Italy. Svůj podíl náletů ovšem schytali i ostrované…

Před návratem z tohoto místa plného bolesti a lidského válečného šílenství poseďte pod skromným stínem přístřešku a při doplňování tekutin se chvíli kochejte pohledem na zátoku a ostrůvek Stroggili. Užívejte si tu chvíli křehkého klidu a míru…

Pláž Blefouti

Pokud máte ještě objevitelské choutky a dostanete chuť na místní víno, můžete cestou zpět odbočit vinařskou stezkou k nedalekému sklépku.

Nebo u plážičky Tsilonero vyšlete z pobřežního kulometu výstražnou dávku na nepřítele, ať už je to kdokoli…

…čas zbývající do odjezdu posledního autobusu pak můžete příjemně strávit skotačením v teplém moříčku na luxusní pláži Blefouti s výhledem na Watchtower Blefouti. Nebo se osvěžit v přilehlé taverně přes silnici…

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x