fbpx
Válečné muzeum Tunnel v podzemních muničních skladech

Válečné muzeum Tunnel v podzemních muničních skladech je zřízeno v bývalém vojenském areálu italské armády. Tyto podzemní prostory, dnes známé pod názvem Leros War Museum Tunnel, ve 30. letech 20. století vybudovala v oblasti Merikias italská okupační správa. Vydejte se společně s námi na exkurzi po válečné historii ostrova Leros a alespoň takto zprostředkovaně vnímejte vliv italské okupace i běsnění Druhé světové války, jenž ostrov silně zasáhlo…

V části zrenovovaných tunelů pevnosti je v současnosti prezentováno velké množství exponátů z druhé světové války. Zbraně, mapy, fotografie a tehdejší uniformy, modely válečných situací. Okolí vstupu do Tunnelu se proměnilo v historický vojenský park, ve kterém jsou vystavena vyřazená vojenská vozidla, obrněná vozidla a stíhací letoun. Část těchto venkovních exponátů pochází z období po II. sv. v..
Další rozlehlé prostory podzemních muničních skladů jsou ponechány v původním stavu a jsou veřejnosti nepřístupné.

Válečné muzeum Tunnel – kde ho najdeme

Návštěvu War museum Leros je nejlepší spojit s prohlídkou přístavu Lakki. Muzeum se nachází necelou hodinu chůze od mariny a to ještě strávíte spoustu času kocháním se panoramaty vůkol zátoky Lakki. Autem tam budete za slabých 5 minutek. Na elektrokole, které si můžete vypůjčit na kolonádě v přístavu, to bude přímo luxusní vyjížďka.

Na konci nábřeží u mariny je křižovatka s ukazateli – velká modrá pro motoristy, menší ručně vyvedená pro nás ostatní. Ta vás odkáže správným směrem. Pokud si trochu zajdete nábřežím dál podél plachetnic, nazazíte na piedestal s historickými děly, odkazujícími va vojenskou „slávu“ ostrova Leros.

Po příjemné procházce nad pobřežím dojdete k taverně Lime bar a dáte se na křižovatce doprava směr Merikias. To už se ocitáte v bývalém vojenském prostoru italské armády – Válečné muzeum Tunnel máte na dosah. Stejně tak i vybombardované vojenské objekty roztroušené u křižovatky.

Válečné muzeum Tunnel

V prvé řadě si ohlídejte, kdy k Válečnému muzeu Tunnel dorazíte. Na různých stránkách ostrova jsme narazili na různou otevírací dobu – opravdu striktně dodržují zavírací dobu tak, jak je uvedena na bráně do areálu. Což v krajním případě zjistíte když už je brána, bohužel pro vás, zavřená! Ano, opravdu zavírají již ve 13.30, také chtějí mít svůj klid na odpolední kafíčko!

Takže, i když je to – hlavně pro pány – velmi lákavé, nechejte si prohlídku venkovních exponátů raději až na závěr. V tunelech strávíte prohlídkou minimálně hodinu.

V pokladně zaplatíte převoznici drobný obolos a můžete vyplout do podzemních prostor plných upomínek na utrpení a umírání prostých vojáků a civilistů…

Na zajímavém videu můžete mimořádně prozkoumat jinak nepřístupnou část podzemních prostor muničního skladu Merikias:

Předválečná historie ostrova Leros – italská okupace

Dne 12. května 1912, během italsko-turecké války, byl ostrov anektován námořníky italského křižníku „San Giorgio“. Řečtí obyvatelé souostroví Dodekanésy  na kongresu v Patmosu (4. června 1912) vyhlásili svou autonomii jako „Stát Egejského moře“ s cílem připojit se k Řecku. Po vypuknutí první světové války ale Italové strovy Dodekanés, tedy i Leros, nadále okupovali.

V průběhu První světové války, od roku 1916 do roku 1918, Britové používali Leros jako svou námořní základnu. S paktem Venizelos-Tittoni ostrov Leros připadl Řecku spolu se všemi ostrovy Dodekanés (kromě Rhodosu). Ale po řecké porážce v řecko-turecké válce (1919-1922) Italové dohodu zrušili. Smlouva z Lausanne potvrdila italské vlastnictví Lerosu a celých Dodekanés.

Během jedenatřiceti let, kdy Italové Leros okupovali, vytvořili skvělý plán opevnění ostrova s ohledem na jeho strategickou polohu. Využili jeho velkých přírodních přístavů – největší z nich, Portolago (dnes Lakki), je největším přírodním přístavem ve Středozemním moři. Velká hloubka z něj tedy učinila ideální námořní základnu.

Obranné body na Lerosu, stejně jako výstavba velké námořní základny v Portolago, zajistily italskou kontrolu nad oblastí životně důležitého významu. Mussolini viděl ostrov jako základnu prvořadého významu pro italskou nadvládu ve východním Egejském moři.

Leros během II. sv. v.

Od roku 1940, kdy Itálie oficiálně vstoupila do druhé světové války na straně Německa, byly na vojenské cíle italské armády na Lerosu pořádány nálety britského královského letectva. Ostrov byl, hned po Krétě, druhým nejvíce bombardovaným ostrovem druhé světové války.

Dne 8. září 1943, v průběhu bojů u Lerosu, podepsala Itálie příměří a přešla na stranu Spojenců. Když britské posily dorazily na Leros, ostrov zažil další silné bombardování, tentokrát německou Luftvafe.

Od 26. do 30. září bylo na Leros podniknuto 190 náletů – němci se bývalému spojenci krutě mstili. Několik bomb dopadlo mimo vojenské cíle. Devátého října dostalo první dávku náletů kromě vojenských cílů také město Agia Marina a několik bomb dopadlo na roztroušené obytné oblasti. Naštěstí se místní obyvatelé stačili schovat do jeskyní.

Leros byl intenzivně bombardován od 26. září do 31. října 1943. Již tehdy bylo zřejmé, že jsou Němci odhodláni vyhrát bitvu o Leros za každou cenu, s co největším počtem obětí. Proto ničí obranu, aby ji paralyzovali, a zabijí civilisty, aby jim zničili morálku. Shazovali tedy bomby nejen na vojenské cíle, ale i na města, kde nebyli žádní vojáci ani technika. Nebyly ušetřeny ani kostely, byl bombardován i hrad Panteliou.

Okupace ostrova Leros fašistickým Německem

Po téměř 50. dnech nepřetržitých leteckých útoků se 11. listopadu 1943 Němci pokoušejí o první výsadek na Lerosu. Ostrov se nakonec 16. listopadu 1943, během operace Tajfun, vzdává Němcům.
Ostrov zůstal pod německou okupací až do konce války.

Po kapitulaci Německa ostrov Leros přešel pod britskou správu až do 7. března 1948, kdy byl společně se zbytkem Dodekanés připojen k Řecku.
600 let po konci byzantské nadvlády byli Dodekanéci poprvé integrováni do řeckého státu.

S pozůstatky bojů o Leros se nesetkáte na ostrově pouze ve Válečném muzeu Tunnel. Stačí si pozorně prohlédnout mapku ostrova se zanesenými vojenskými objekty a vyrazit na průzkum. Ostrov je artefakty válečné vřavy doslova prošpikován, například vojenská pozorovatelna u Blefuti.

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x