fbpx
Tyropitakia – Sýrové taštičky z těsta Filo plněné Fetou
Print Friendly, PDF & Email

Tyropitakia – Τυροπιτάκια – jsou sýrové taštičky z těsta filo, plněné sýrem Feta (Φέτα). Sýrová náplň může být dochucena sýry Kefalotyri (Κεφαλοτύρι) a Parmezánem. Skvostná varianta oblíbené řecké klasiky – Tyropity. Tento chutný slaný desert k vínu i pivu bude ozdobou vaší slavnostní tabule.

Místo hlavní složky sýrové náplně můžeme klidně použít sýr Manoúri (Μανούρι), ten je oproti Fetě jemnější a měkčí. Také Kefalotyri můžeme vyměnit za Graviéru. Prostě vaší sýrové fantazii se meze nekladou – Tyropitakia budou ve vaší režii vždy famózní!
Mimochodem – věděli jste, že φέτα je v Řecku také označení pro plátek?

Doba přípravy

 • Příprava sýrové náplně – 10 minut
 • Modelování sýrových taštiček Tyropitakia – 1/2 hodiny
 • Pečení Tyropitakia trigona- 40 minut

Ingredience pro 26 taštiček

Těsto Filo Krustas

Těsto Filo musíme vytáhnout z mrazáku minimálně 3 hodiny před zpracováním. Rozhodně nerozmrazujeme Filo v mikrovlnce! Nebo můžeme použít chlazené filo.

Příprava náplně pro Tyropitakia

Fetu nastrouháme na hrubém struhadle do přiměřeně velké misky. Přidáme vejce, jogurt a čerstvě mletý pepř. Solit netřeba, sýry jsou dostatečně slané. Důkladně promícháme a snažíme se Fetu vidličkou ještě více rozmělnit na co nejjemnější pastu.

Sýry Kefalotyri a Parmezán nastrouháme na jemném struhadle a přidáme k pastě z fety. Přidáme i petrželku a celou směs opravdu důkladně promícháme. Výsledkem naší snahy je pikantní sýrová náplň pro Tyropitakia – konzistencí podobná slovenské brynze.

Místo petrželky můžeme do sýrové směsi přidat mátu, klidně i sušenou. Kdo ujíždí na kopru, osvěží si život i špetkou této aromatické bylinky! A fajnšmekři mohou přidat i špetičku chilli…

Tvarujeme sýrové trojúhelníčky Tyropitakia

Rozmrazené Filo Krustas rozmotáme a ponecháme všehny listy na sobě. Celou vrstvu nařežeme na pásy široké zhruba 10 cm podle toho, jaké má Filo rozměry. Všechny nařezané pásy fila navrstvíme na sebe, to aby těsto nevysychalo.
Do misky si nachystáme olivový olej a peroutku na potírání.

Vezmeme první pás fila a peroutkou naň naneseme olivový olej. S olejem to moc nepřeháníme, stačí párkrát máznout, olej se při pečení dostane spolehlivě do každého záhybu. Na potřený pás fila položíme druhý pás a opět jej trochu potřeme oliváčem. Podle toho, kolik je v balení listů fila můžeme přidat i pás třetí.
Akce Tyropitakia je zahájena

Naneseme přiměřené množství sýrové náplně – vrchovatou čajovou lžičku – do rohu pásu fila. Tak nějak se snažíme, aby náplň měla trojúhelníkový tvar… Uchopíme rožek fila s náplní a zešikma ho překlopíme k protější straně.

A znovu překlopíme, tentokrát na pás ve směru k jeho konci. Další překlopení bude po diagonále k protější straně.

A zase překlápíme po směru pásu a tím jsme se dostali ke stejné poloze jako při prvním překlopení. Máme vyhráno – právě jsme uzavřeli všechny strany. Takže už nám náplň z Tyropitakia trigona při pečení jen tak snadno nevyhřezne!

Pokračujeme v dalším překlápění, dokud se nedostaneme na konec pásu. Získáme tak trojúhelníkovou taštičku. Pokud nám to vyjde tak, že na konci zbývá již málo fila na překlopení, podsuneme konec fila pod šáteček a touto nedokončenou stranou jej položíme na plech. Ten máme již dopředu vystlaný pečícím papírem (řecky λαδόκολλα). Jednotlivé kousky Tyropitakia skládáme na plech úsporně, bude jich docela dost!

Jakmile se blížíme k posledním kouskům fila, roztopíme troubu na 180°C. Všechny Tyropitakia trigona pomažeme olivovým olejem. Pečící plech dáme do rozpálené trouby a pečeme 40 minut na 180°C na horkovzduch. Ke konci raději trojúhelníčky sledujeme – správně upečené Filo Krustas má zlatavou barvu.

Náš tip

Tyropitakia trigona při servírování pokapejte medem a posypejte sezamovým semínkem! Posunete tak jejich chuť do vyšší dimenze a zaručeně sklidíte potlesk na otevřené scéně!

Καλή όρεξη s Řeckou kuchyní!

Karta receptu na Tyropitakia

Tyropitakia

Tyropitakia – Sýrové taštičky z těsta Filo plněné Fetou

Laďa TYDRA
Tyropitakia – Τυροπιτάκια – jsou sýrové taštičky z těsta filo, plněné sýrem Feta (Φέτα). Sýrová náplň může být dochucena sýry Kefalotyri (Κεφαλοτύρι) a Parmezánem. Skvostná varianta oblíbené řecké klasiky – Tyropity. Tento chutný slaný desert k vínu i pivu bude ozdobou vaší slavnostní tabule.
Zatím žádné hodnocení
Doba přípravy 40 minutes
Doba vaření 40 minutes
Celkový čas 1 hour 20 minutes
Druh jídla Chuťovka
Kuchyně Řecká
Počet porcí 26
Energie 350 kcal

Potřebná výbava

 • Miska na sýrovou náplň
 • Pracovní vál na tvarování taštiček

Suroviny
  

450 g těsta Filo Krustas

350 g sýru Feta

60 g sýru Kefalotyri

20 g sýru Parmezán

1 vejce

2 vrchovaté lžíce řeckého jogurtu

hrst jemně nasekané petrželové natě (nebo máty, dle chuti… ba i trochu kopru můžeme přidat)

čerstvě namletý pepř

olivový olej na potírání listů Filo

  Notes

  Fetu nastrouháme na hrubém struhadle do přiměřeně velké misky. Přidáme vejce, jogurt a čerstvě mletý pepř. Solit netřeba, sýry jsou dostatečně slané. Důkladně promícháme a snažíme se Fetu vidličkou ještě více rozmělnit na co nejjemnější pastu…
  Dále postupujeme dle pokynů uvedených výše
  Tyropitakia - Sýrové taštičky z těsta Filo plněné Fetou
  Tyropitakia – Sýrové taštičky z těsta Filo plněné Fetou

  Nutriční hodnoty

  Calories: 350kcal
  Klíčová slova Tyropitakia
  Vyzkoušeli jste tento recept?Let us know how it was!
  5 1 hodnocení
  Article Rating
  Upozornit mě
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x