fbpx
Lichadonisia – řecké Bahamy u ostrova Euboia
Print Friendly, PDF & Email

Lichadonisia (Λιχαδονήσια) je malé souostroví ležící v Malijském zálivu u SZ pobřeží ostrova Euboia (Evia). Zdejších 7 malých ostrůvků si vysloužilo díky svým neuvěřitelným odstínům moře přezdívku řecké Bahamy. Je to jedno z mála míst v Řecku, které si pro svůj život oblíbila rodinka tuleně středomořského. Takže kamarádi, seberte si svoje saky-paky, dneska spolu vyrážíme na skvělý lodní výlet!

Vítejte v ráji!

Řecké „Bahamy“, které jsem jednoho dne zahlídl na videu na YouTube byly mým prvním lákadlem pro návštěvu druhého největšího ostrova Řecka – Euboia (Evia). Tento ráj není vůbec daleko a my to měli cestou autem z řeckých hor na pevnině opravdu kousek. Z hlavní řecké dálnice A1 sjedete k přístavu Glyfa a za pár minut (i Euro) se přeplavíte trajektem do přístavu Agiokampos na Evii. Odtud pojedete na Kavos beach, odkud vyráží malé výletní lodičky na ostrůvky Lichadonisia. Největší zážitek na vás čeká na lodích s proskleným dnem, které najdete ve vesnici Agios Georgios na Evii nebo v městečku Kamena Vourla na pevnině.

Sopečné podloží

Ostrůvky Lichadonisia vnikly sopečnou činností v roce 426 př. n. l. , kdy došlo k zatopení Malijského zálivu a oddělení ostrůvků od SZ části Evie zvané Lichada.

První co vás při pohledu z lodi praští hned do očí, budou černé sopečné kameny na břehu každého ze 7 ostrůvků. Budete se cítit podobně jako na Santorini, akorát tady je neuvěřitelně mělká voda a proto v dobrém slunci a hlavně při pohledu shora, vytvářejí zdejší mělčiny ty nejkrásnější odstíny moře jako z daleké exotiky.

Největší ostrůvek se jmenuje Manolia, je zalesněný, a najdete na něm pláž s tyrkysovou vodou, lehátka se slunečníky a plážový bar. Druhou organizovanou pláž nabízí protější ostrůvek na jihu. Za zmínku také stojí kulatý ostrůvek Megali Stroggili (velké kolo) s majákem, který prudce vyčnívá nad hladinu moře a je tak vlastně vrcholem podmořské sopky. Dochovaly se tu zbytky římského akvaduktu, což je důkazem, že ostrov byl osídlen již ve starověku. Hned vedle akvaduktu se nachází kostelík Aghios Nikolaos.

Vznik podle mythologie

Podle řecké mythologie ostrůvky Lichadonisia vznikly z rozčtvrceného těla Licha. Manželka Iraklise [Héraklés] si myslela, že je ji Iraklis nevěrný, tak po Lichasovi poslala otrávený chiton [kabát]. Když si ho Iraklis oblékl, začal mít neuvěřitelné bolesti. V zuřivosti chytil Lichase a mrštil s ním do moře. Z kusů jeho těla se vytvořily Lichadonisia. Dále mythologie uvádí, že ostrůvek Megali Stroggili byl vytvořen z hlavy nebohého Lichase.

Rodina Liberisů na ostrůvku Manolia

„Po tři generace se naši rodinní příslušníci narodili, vyrostli, žili v Lichadonisii a milovali to tady. A to i přesto, že životní podmínky tu byly obtížné. Několik rodin nechtělo vůbec odejít. Zde jsem se narodil a žil jsem až do 7 let. Musel jsem chodit na základní školu v Aghios Georgios v Lichadě na Evii! Silné vzpomínky a hluboká nostalgie mě tu vždy provázejí… náš kamenný dům, rybí hospoda mého dědečka s nádvořím a kostel Aghios Georgios vedle nás. 

Uplynuly roky a Lichada se stala oblíbenějším místem pro mou současnou rodinu: Chrysoulu a naše syny Kostase a Giorgose. Od roku 1994 (nyní 4. a 5. generace), žijeme a pracujeme většinu času v ráji mého dětství.“

Kostas Lyberis – lodní výlety: lichadonisia.com

Ještě v roce 1928 žilo na ostrůvcích 70 lidí, v roce 1981 jich bylo už jen 5 a dnes na nich trvale nežije nikdo.

Rodinka tuleňů na Lichadonisia

Mělké vody kolem ostrůvků Lichadonisia si oblíbila rodinka tuleňů středomořských, která tu žije již několik let. Teď nevím, zda si pamatuji přesně, ale paní na loďce myslím mluvila o 6 kusech :) Tuleň středomořskýMonachus monachus ) je velmi ohrožený druh a počítejte s tím, že je hodně plachý. Takže na pořádnou fotku z lodi budete potřebovat alespoň 500mm objektiv, jinak uvidíte jen malou hlavičku na hladině :)

Dobré počasí je základ úspěchu

Abyste nebyli z návštěvy Lichadonisia a těch neuvěřitelných fotek z dronu zklamaní, musíte sem vyrazit za dobrého počasí! Musí vám svítit na hladinu to správné sluníčko (vyhněte se proto ránu a večeru) a vyberte si takový výlet, který obsahuje jak koupání na pláži, tak pozorování tuleňů. Když budete mít štěstí, uvidíte i vrak lodi ve zdejších mělčinách. Hloubka u něj dosahuje max. 6 metrů, takže pokud dojde i na šnorchlování, bude to pecka ! Díky malé hloubce navíc nebudete potřebovat žádné potápěčské vybavení.

Video z řeckých Bahamas


Ubytování v Pefki a objevování Severní Evie

Lichadonisia je jen jedno ze stovek dalších míst, které můžete na obrovské Evii vaším autem navštívit. Jako výchozí místo pro plánování výletů vám můžeme doporučit letovisko Pefki na severu ostrova, kde máme i slovenskou kamarádku Andreu s moc krásným ubytováním v Ilios studios. Domluvíte se s ní hezky česky (samozřejmě i slovensky) a Andrea vám, stejně jako nám, ráda prozradí mnoho dalších výletů, o kterých již brzy napíšeme. Na Severní Evii (North Euboia) najdete nejen další pěkné pláže, ale hluboké piniové lesy, divoké rokle s krásnými vodopády, kláštery, horské vesničky, vinice, památky i světoznámé termální prameny.

Využijte přes nás slevu 5€ na noc, když v Ilios Studios nahlásíte, že jste od nás ?☝️ Sleva platí, když v e-mailu na info@ilios-studios.gr Andrejce nahlásíte, že jste z www.reckonasbavi.cz ?
Pozn. Cena ubytování za dvoulůžko se liší podle sezony (Od 40€ bez snídaně low season až 80€ se snídaní high season), informujte se prosím na e-mailu.

Mapa výletu na Lichadonisia

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x