fbpx
Motar přímořský – řecká bylinka Kritamo, která roste na skalách
Print Friendly, PDF & Email

Motar Přímořský, řecky Kritamo (lat. Crithmum maritimum) je úžasná bylinka známá už od starověku pro své léčivé vlastnosti. Její dužnaté listy dorůstající do výšky 10 až 50 cm. Při pobytu na jihu Evropy (v Řecku) ji najdeme na skalách, na nichž zázračným způsobem roste díky trošce hlíny, ba i přímo na útesech. Ochutnejte pokud na Kritamo či Motar narazíte nebo si ji usušte a připravte si výbornou sůl.

Kritamo – nejen do salátů, ale i jako slané koření

Semena Motaru jsou velmi podobná ječmenu, což je důvod, proč staří Řekové ji pojmenovali kritamo /ječmen/.

Dioskurides a Plinius měli tuto bylinku ve velké oblibě pro její esenciální oleje, minerální soli, jód, a vitamíny E, C, K. Používá se jako předkrm, dodává výjimečnou aromatickou chuť do salátů, omáček nebo se nakládá. Na ostrově Kréta je Motar používán s oblibou jako doplněk k oblíbenému Dakosu.

Motar přímořský

Dnes tuto bylinku kromě nutriční hodnoty uznává a využívá kosmetický průmysl. Mladé výhonky sklízíme od dubna, používají se do salátů, vařené výhonky i květy se používají do omelety, které dodají zvláštní chuť. Z motaru můžeme udělat výbornou sůl, napřed ji necháme usušit a potom rozmixujeme a máme úžasně slané koření.

Kritamo je prospěšné pro naše játra, čistí krev, má močopudné a detoxikační vlastnosti. Silice motaru je velmi dobré afrodisiakum a taktéž slouží k výrobě přírodní kosmetiky. Pomáhá zklidnit pokožku, dodává jas a tón pleti, pomáhá v boji zbarvení kůže a hnědých skvrn. Ochraňuje a stimuluje obnovu pokožky s vynikajícími výsledky proti stárnutí.

3.7 3 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x