Motar Přímořský, řecky Kritamo (lat. Crithmum maritimum) je úžasná bylinka známá už od starověku pro své léčivé vlastnosti. Její dužnaté listy dorůstající do výšky 10 až 50 cm. Při pobytu na jihu Evropy (v Řecku) ji najdeme na skalách, na nichž zázračným způsobem roste díky trošce hlíny, ba i přímo na útesech. Ochutnejte pokud na Kritamo či Motar narazíte nebo si ji usušte a připravte si výbornou sůl.
Kritamo – nejen do salátů, ale i jako slané koření
Semena Motaru jsou velmi podobná ječmenu, což je důvod, proč staří Řekové ji pojmenovali kritamo /ječmen/.
Dioskurides a Plinius měli tuto bylinku ve velké oblibě pro její esenciální oleje, minerální soli, jód, a vitamíny E, C, K. Používá se jako předkrm, dodává výjimečnou aromatickou chuť do salátů, omáček nebo se nakládá. Na ostrově Kréta je Motar používán s oblibou jako doplněk k oblíbenému Dakosu.
Motar přímořský
Dnes tuto bylinku kromě nutriční hodnoty uznává a využívá kosmetický průmysl. Mladé výhonky sklízíme od dubna, používají se do salátů, vařené výhonky i květy se používají do omelety, které dodají zvláštní chuť. Z motaru můžeme udělat výbornou sůl, napřed ji necháme usušit a potom rozmixujeme a máme úžasně slané koření.
Kritamo je prospěšné pro naše játra, čistí krev, má močopudné a detoxikační vlastnosti. Silice motaru je velmi dobré afrodisiakum a taktéž slouží k výrobě přírodní kosmetiky. Pomáhá zklidnit pokožku, dodává jas a tón pleti, pomáhá v boji zbarvení kůže a hnědých skvrn. Ochraňuje a stimuluje obnovu pokožky s vynikajícími výsledky proti stárnutí.
Sympatická průvodkyně a mastičkářka Eva Nechvílová zakotvila na malebném řeckém ostrově Korfu, aby byla poblíž všem kvetoucím zázrakům, ze kterých si sama vyrábí mýdla, léčebné produkty a kosmetiku. „Veselá mysl je půl zdraví!“