fbpx
kaňon Ryakas – koupání v 860 m nad mořem!
Print Friendly, PDF & Email

Dnes se spolu vydáme turistickou stezkou za nejvyšším vodopádem Ikarie a navštívíme přírodní bazének v 860 metrech nad mořem! Že jste se ještě nikdy nekoupali tak vysoko? :) Řecký ostrov Ikaria nabízí divokou přírodu jako stvořenou pro turistické nadšence! Naším dnešním cílem je západní hřeben Mt. Atheras v mapách nazývaný jako Melissa. A právě v srdci tohoto pohoří se skrývá hluboký kaňon Ryakas se stejnojmenným vodopádem. Kaňon dosahuje celkové výšky přes 900 metrů a velký vodopád něco kolem 60 metrů! V horní části se navíc můžete příjemně zchladit v bazénku Selini. Máte rádi společnost? Místní žáby se o ni zaručeně postarají :D V druhém případě zde najdete báječný klid po celý den! Tento článek je věnován skvělým lidem z Mountaineering Club of Ikaria, kteří se významně podílejí na ochraně přírody, udržují turistické stezky a jejich značení, abychom mohli poznávat krásy ostrova dlouhověkosti

Fotogalerie:


Project Never Neverland

Bazén Selini byl objeven úplnou náhodou místní dívkou jménem Nana. V roce 2008 se rozhodlo Hnutí občanů Raches se skupinou turistů SCI HELLAS o jeho obnovu. Chtěli ho vyčistit od písku, rozšířit a prohloubit tak, aby se co nejvíce podobal svému původnímu vzhledu z roku 1960. Never Neverland byl nadšený projekt z velké části složený z mladých studentů Řecka, Francie, Španělska, Srbska, Německa a Švýcarska. Ti se k práci postavili tak dobře, že jim zbyl ještě čas na opravu staré stezky vedoucí z náhorní plošiny Erifi do kaňonu Ryakas. Do roku 2010 se podařilo udržet bazének ve výborném stavu, což brzy bohužel překazily výrazné deště a následná povodeň, která ho opět zaplnila pískem.


Erifi plateau – Selini pool – Ikaria

Náhorní plošina Erifi je výchozím bodem pro nejsnadnější přístup do horní části kaňonu Ryakas. Na výchozí souřadnice 37.557807, 26.075541 (turistická cedule se šipkou Selini – Ryakas) se dostanete jeepem od jezera Pezi. Odtud vyrazíte po svých skrz náhorní plošinu s nízkými porosty a úchvatnými kameny až na okraj kaňonu, kde se vám naskytne výhled na Ryakas s bazénkem. Celá náhorní plošina byla v historii zalesněná. Vlivem eroze se ovšem později dramaticky měnila. Pokud tomu bude přát štěstí a nedostanou se do těchto míst kozy, které ničí rostoucí porosty, mohlo by jednoho dne dojít k opětovnému zalesnění. Na tomto treku jsme se cítili jako v nějakých Andách v Jižní Americe. Zatím jsme tak odlišné místo nikde v Řecku neviděli! Cesta k bazénku vám nezabere více než 30 minut.

důležitá rada: nejméně vody je v bazénku od července do září! naopak na jaře budete muset dávat pozor, aby vás proud vody nestrhl dolů! My jsme místo navštívili v červnu a voda byla naprosto ideální na koupání :)

Erifi plateau – cesta ke kaňonu Ryakas
Selini pool Ikaria
Selini pool Ikaria – koupání v 860 m n.m.!

Ryakas – spodní část kaňonu pro opravdové dobrodruhy!

Na začátku článku jsme psali, že celý kaňon strmě klesá z výšky 900 metrů dolů k moři. Navštívili jsme totiž jen malou horní část, ale co čeká o stovky metrů níže, to musí být zážitek! Moc rád bych se na ostrov jednou vrátil a pokusil se o výstup od hladiny moře až na vrchol kaňonu. První výstup absolvovala místní průvodkyně Xenia 24. září 2013. S jejím kamarádem si záměrně vybrali období, kdy bylo v kaňonu málo vody a pokusili se ho celý prozkoumat. Myslím, že pár jejich fotografií níže řekne více než tisíc slov ;) Xenia pracuje jako včelař a zároveň dělá místního průvodce. Pokud by jste chtěli navštívit jakékoliv méně přístupné místo na Ikarii, určitě ji neváhejte kontaktovat. Třeba vám pomůže jako nám v kaňonu Chalares!

Detailní popis spodní části kaňonu naleznete zde: http://opsikarias.blogspot.cz/2013/10/blog-post.html


Xenia Apostolopoulou – horský průvodce na Ikarii

její příběh: https://islgr.wordpress.com/2015/03/25/xenia-the-ikarian-mountain-guide/
její kontakt: larosadejerico573@gmail.com

Informace k výletu Ryakas – Selini

celková délka treku: 4,2 km
náročnost: střední
výchozí bod: jezero Fragma
cílový bod: Selini pool
období: červen 2015
doporučená mapa: ViewRanger
stáhni si GPS trasu přímo do mobilu

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x