fbpx
Kakia Lagada – oranžová pláž na severovýchodním pobřeží ostrova Kythira
Print Friendly, PDF & Email

Kakia Lakada je oranžová písečná pláž na severovýchodním pobřeží ostrova Kythira (Κύθηρα). Nachází se necelou hodinu pěšky od letoviska Aghia Pelagia. Udělejte si výlet na jednu z nejkrásnějších pláží ostrova. Vede z poloviny po asfaltové silnici, zbytek po prašné cestě. Cestou potkáte několik dalších menších a příjemných – hlavně skoro prázdných pláží.

Určitě doporučujeme protáhnout si výlet o pár set metrů podél pobřeží – k oblázkové pláži Λίμνη (Lake). Je to vlastně asi 30 metrů široký pás šedobílých oblázků, ten tvoří předěl mezi mořem a jezírkem na konci kaňonu.
Ostrov Kythira dnes patří do Jónského souostroví. Historicky spadala pod ostrovní stát Republika sedmi ostrovů (Ἑπτάνησος Πολιτεία).

Středisko Aghia Pelagia

Výchozí bod našeho dnešního pohodového výšlapu je klidné letovisko Aghia Pelagia. Pokud se ubytujete právě zde, oceníte příjemnou městskou pláž nalevo do přístaviště. Pravděpodobně u ní bude začínat i končit každý den strávený na Kythyře. Tuto pláž oceňují zejména rodiny s malými dětmi. Ale nejen oni – ranní koupel při východu slunce ve vyhřátém moři je velice příjemná.

Pláž je částečně organizovaná a posezení v některé z taveren lemujících pláž má své neopakovatelné kouzlo.

Pokračujeme dále na jih po silnici podél pobřeží. Pár desítek metrů za přístavištěm se držíme silnice vedoucí podél pobřeží. Pod touto cestou se nachází hlavní pláž Aghia Pelagia. Ta je podstatně delší a také je méně zahuštěna lidstvem. Krásná a klidná pláž s malými oblázky. Na cestě je minimální, téměř žádný provoz, slouží hlavně jako přibližovadlo k zemědělským usedlostem podél pobřeží. A také jako přístupová cesta k pláži Kakia Lagada.

Za pláží Aghia Pelagia zdoláme mírné převýšení, mineme pár apartmánů a rezidencí a pod námi se rzprostře první divoká pláž. Temně okrová, až nafialovělá Firi Ammos.

To už se dostáváme pomalu z dohledu Agia Pelagia a po pár stech metrech uvidíme sněhobílý kostelík – spíše kapličku – tyčící se nad další rudou pláží Lorentzo.

Opět jedná o divokou pláž bez servisu. Možnost hodit se na ní do příjemného stínu je prakticky nulová, doporučujeme tedy vyrazit si na ni minimálně s plážovým slunečníkem.

Oblázková pláž Limni (Lake)

Prašná cesta dále kopíruje pobřeží a to už jsme na dohled pláže Kakia Lagada. V esíčkové serpentině, pod plochým útesem, leží ještě jedna malá, velice sympatická plážička – taková malá Lagada. Nad ní je malý prašný plácek pro pár aut či skutrů a sestup k vodě je nadmíru pohodlný.

Pokud si zaplavete podél útesu doprava, směrem k pláži Kakia Lagada, narazíte na tunel, kterým se dostanete do malé jeskyně. Tímto menším vchodem pohodlně proplavete k druhému vstupu do jeskyně, který je podstatně větší a ústí pár desítek metrů od pláže Kakia Lagada

Dno tunelu je písčité, u vstupu kamenité. Tyto kameny mají, zřejmě díky nějakým řasám, zajímavě fialovou barvu.

V tuto ranní dobu je Kakia Lagada ještě prázdná, dokonce ani v plážovém baru prozatím nezačala produkce. Cíleně prozatím tedy tuto naši dnešní cílovou pláž míjíme a pokračujeme dále.

Překonáme posledních pár desítek metrů nad pobřežím a už nás čeká jen pár seskoků po skále. A jsme dole na krásné oblázkové pláži! Oproti Kakia Lagada, která je celá z jemného oranžovorudého písku, je pláž Kakia Lagada Limni pokrytá vysokou vrstvou větších a menších oblázků. Od sněhově bílých po temně šedé. Díky tomu je i vstup do moře trochu krkolomnější, zato tu budete téměř sami.

Neoficielně se této pláži také říká Pláž piráta Barbarossy. Ústí tu totiž hluboký kaňon, který vede až pod Paleochoru, hlavního města ostrova v byzantském období. A útok na Paleochoru prý údajně Barbarossa vedl právě tímto kaňonem. Můžete se přebrodit malým jezírkem rozprostírajícím se na opačné straně pláže a dojít až ke skále, která vám bude bránit v dalšímu postupu směrem k Paleochoře

Oranžovorudá pláž Kakia Lagada

Vracíme se zpátky ke Kakia Lagada a vezmeme zavděk posezením pod stylovým plážovým barem. Usrkáváme lahodné a hlavně ledové – frapíčko a vstřebáváme místní atmosféru. Slunečníky v přírodním hulahula stylu docela hezky ladí s oranžovým pískem a určitě si celá organizovaná číst pláže Kakia Lagada získá srdce nejednoho plážového povaleče.

My však raději echt přírodní prostředí, volíme tedy pravou, přírodní část pláže. Kousek od převislých skalisek, které skýtají i dostatečnou porci stínu, nacházíme svůj malý soukromý ráj… I z tohoto klidného místečka si můžete zaplavat do oné krásné jeskyně zmiňované výše! Vchod do tunelu leží na úrovni mořské hladiny, jen pár desítek temp nalevo odtud.

Pláž Kakia Lagada může být příjemnou alternativou pro ty, kteří nevládnou řidičskému umění a mají rádi trochu změny. Kakia Lagada určitě stojí za těch pár kilometrů výšlapu podél pobřeží!

Celková délka trasy tam – 4 km, tedy pomalou chůzí asi 1 a 1/2 hodiny
Maximální převýšení – 20 m
Obtížnost – velmi snadná
Povrch trasy – částečně asfaltová silnice, zbytek prašná polňačka.
Vhodná i pro rodiny s dětmi
Dostatek tekutin sebou. Občerstvení je možné organizované Kakia Lagada.

Užívejte si Řecko s námi, protože Řecko nás baví!

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x