fbpx
Granátové jablko RODI – řecký symbol plodnosti, štěstí a bohatství
Print Friendly, PDF & Email

Granátové jablko – Punica granatum L. nebo taky Marhaník punský je symbolem hojnosti, plodnosti, štěstí a bohatství. Doprovází lidskou přítomnost na zemi od pravěku, jehož pravlastí je jihozápadní Asie, odkud se rozšířilo do Středomoří, včetně Řecka.

Granátové jablko jako součást řecké tradice

Při návštěvě Řecka vás možná v turistických obchůdcích zaujala keramická granátová jablka, která jsou spjata i s řeckou mythologií a tradicí. Při koupě bytu je řeckou tradicí darovat novým majitelům keramické granátové jablko jako symbol hojnosti, plodnosti a štěstí. Symbolicky se keramickým granátovým jablkem s červenou stuhou obdarováváme, když přejeme hodně štěstí v novém roce, na svatbách pro štěstí a plodnost, při novém bydlení jsem také byla obdarována keramickým granátovým jablíčkem ozdobené okem!

Na Nový rok se rozbíjí pro štěstí u vchodových dveří granátové jablíčko, aby domov zaplavilo zdravím, štěstím, radostí ve stejném množství, kolik je semínek.

Začátky v Persii

Staří Řekové si velmi brzy uvědomili terapeutickou hodnotu a přínos granátového jablka pro dobré zdraví a léčení různých nemocí. Díky tomu vytvořili různé mýty a symboliku o granátovém jablku. Protože mu sami přisuzovali vlastnosti plodnosti, vidíme na různých vyobrazeních bohyni Héru jako bohyni manželství a plodnosti držící granátové jablko.

Poprvé se granátové jablko objevilo v Persii 3000 let před naším letopočtem, i zde je stále uctíváno pro své léčivé vlastnosti, symbol krásy, dlouhověkosti, plodnosti a moudrosti. Tradice související s granátovým jablkem se vyskytují ve všech starověkých kulturách světa. Je zajímavé, že všude a vždy se stejným významem.

Symbol plodnosti

Plody granátového jablka rostou na stromě, který dorůstá až do výšky 5 metrů. V jednom plodu bývá přes 600 semen. Díky tomu se považuje za symbol plodnosti. Jeho květy mají oranžovo – červenou barvu, plody jsou na začátku zelené, když jsou zralé mají barvu červenou. Nová granátová jablka začíná strom plodit třetím rokem. Je to velmi odolný strom, který zřídka napadnou škůdci. Chuť ovoce je kyselá. Pokud jablka kupujeme, vybíráme ty nejtěžší. Mají lesklý vzhled, teoreticky budou mít více semínek. Dutá granátová jablka mohou být zkažená, nezralá.

Využití granátového jablka

Používanými částmi granátového jablka jsou semena, kůra, vnitřní membrány, kořenová kůra, květy. Na Korfu se v dřívější době používaly slupky granátového jablka s vnitřní membránou k léčbě průjmu díky velkému obsahu taninů. Granátová kůra  patřila ke klasickým prostředkům proti tasemnicím.

Léčivé účinky granátového jablka

Granátové jablko je velmi bohaté na antioxidanty v mnohem větším množství než červené víno nebo zelený čaj. Má protizánětlivé vlastnosti, stimuluje zrak, snižuje hladinu cukru v krvi, je cenný pro kardiovaskulární systém, pomáhá zlepšovat okysličování srdce, předchází tromboze, snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje paměť a funkci mozku, snižuje rizika rakoviny /zejména prsu a prostaty/, chrání zdraví našich buněk a pomáhá při hubnutí.

Afrodisiakum v ájurvédě

Ajurvédě je označováno jako ovoce, které stimuluje fungování trávícího systému. Má tonické a anti – aging vlastnosti, chrání srdce a stimuluje krevní oběh, zlepšuje paměť, má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá při artritidě, anémií a onemocnění krve, je známo jako afrodisiakum. Jedno granátové jablko každý večer po dobu 14 dní vyřeší všechny sexuální problémy podle indické lidové medicíny.  Díky adstringentním účinkům se používá v kosmetice, zejména proti stárnutí pleti, mastné pokožce a v přípravcích na akné, protože stimuluje a uzavírá póry kůže, čímž zabraňuje možné infekci.

Vitamíny a minerály

Granátové jablko obsahuje vitamín: A, B1, B2, B3, B5, C, PP, E, K 

Minerály: vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, selen, vlákninu. Obsahuje také 15 aminokyselin a mnoho stopových prvků. Jedno granátové jablko /280 gramů/ pokrývá téměř 50% naši denní potřebu vitamínu C. Má silné antibakteriální účinky a posiluje náš imunitní systém.

Olej z granátových jablíček

Olej z granátových jablíček omlazuje zralou a unavenou pleť, podporuje obnovu buněk, regeneruje pokožku, zvyšuje produkci kolagenu a díky tomu zpomaluje stárnutí pleti. Jen pro zajímavost patří k jedním z nejdražších olejů při tvoření přírodní kosmetiky, z 1.000 tun granátových jablek získáme 400 litrů oleje!

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x